Steven Severin: Vampyr

Spoluzakladatel legendy punkové hudby Siouxsie and the Banshees, hudebník a spisovatel, nyní také výrazný skladatel filmové a ambientní hudby, Steven Severin vyráží na turné po Evropě. Při turné po českých městech se zastaví dnes 19. 9. v Kroměříži, ve čtvrtek v Uherském Hradišti, v pátek 21. 9. ve Vsetíně, v sobotu v Brně.

Hudebník Steven Severin vydal v červenci letošního roku album Vampyr, na kterém hudebně doprovází stejnojmenný film. Tento klasický horor byl zfilmován dánským filmovým režisérem Carlem T. Dreyerem společně se slavným kameramanem Rudolphem Maté, jež se výrazně podílel na jedinečné vizuální stránce filmu.

Děj tohoto archivního filmu dánského režiséra Dreyera vychází z hororové povídky Carmilla od irského spisovatele Josepha Sheridana Le Fanu. Ta patří v daném žánru ke klasice – vždyť vyšla o celých 25 let dříve než „bible“ vší tvorby s upírskou tématikou – Stockerův Drákula.

Mladý podivín Allan Grey se během svých cest za zkoumáním vyznavačů ďábla zastaví na odlehlém zámku, kde je svědkem nevysvětlitelných věcí. Stíny živých lidí ožívají a zase se vrací na své místo, v blízkém hostinci se lidé jako by neustále chystali na smrt a ani ve snech člověk není v bezpečí… V této tajemné atmosféře, kdy ještě jedna z dcer pána zámku začne trpět chudokrevností, starý pán umírá a Allan Grey si usmyslí, že podivným událostem musí přijít na kloub.

Steven Severin, narozený v roce 1955 v Londýně, patřil ke klíčovým osobnostem punkové hudby a kultury vůbec. Tato skupina formovala módu a kulturu v Británii sedmdesátých let. Severin spoluzakládal nejen legendární Siouxsie and The Banshees, ale spolupracoval také s Robertem Smithem z The Cure v projektu The Glove.

Od roku 1997 se věnuje dráze sólového hudebníka. Jeho jménem je podepsáno všech 16 alb a 30 singlů legendárních Siouxsie and The Banshees. Více jak 10 alb vydal sólově. Steven Severin také spolupracuje s prestižními médii jako je The Guardian, The Independent a Mojo. První sbírka jeho próz a básní The Twelve Revelations vyšla v roce 2000.

Steven Severin za svou hudební kariéru stačil přetnout cestu osobnostem jako John Cale (Velvet Undreground), Robert Smith (The Cure), Alan Moore, Jarboe (Swans), Lydia Lunch, Marc Almond (Softcell) či Merc Cunningham.

Steven Severin se poslední dobou systematicky věnuje filmové hudbě, a to zcela specifickým způsobem. Dodává starým filmům nový hudební doprovod. V lednu předminulého roku poprvé uvedl svůj sólový projekt Blood of a poet Jeana Cocteua v Silent Movie Theater v Hollywoodu, aby se s ním následně vydal na turné po Evropě. Svůj nejnovější projekt vytvořil ke kultovnímu filmu režiséra Carla Theodora Dreyera Vampyr z roku 1932.

VAMPYR
Francie, Německo 1932 / 75 min. / titulky
Režie: CARL THEODOR DREYER
Hrají: Julian West, Maurice Schutz, Rena Mandel, Sybille Schmitz, Jan Hieronimko, Henriette Gérard, N. Babanini, Jane Mora, Georges Boidin ad.

Zdroj:
dkvsetin.cz
hudebni-kromeriz.cz