J. R. Ward: Chamtivost

Obyvatelé Caldwellu nevědí, v jak neobyčejném městě žijí. Nejenže je sídlem krále upírů Wratha a jeho Bratrstva černé dýky, ale nyní se do předměstí New Yorku přemístila i válka o osud celého lidstva mezi stranami Dobra a Zla. Válka tak dlouhá a lítá, že jsou jí obě strany již znaveny. Nakonec přistoupily Peklo i Nebesa k dohodě – sedm posledních soubojů o duše sužované smrtelnými hříchy rozhodne, komu bude až do skonání času patřit svět. A je jen na jednom Vyvoleném, aby svými skutky rozhodl, na čí stranu se misky vah nakloní.

Jim, bývalý voják a nyní dělník na stavbě, netuší, že se zapletl do sporu Dobra a Zla. Tito dva odvěcí nepřátelé si Jima, jehož duše je přesně napůl zatížena špatnými a povznesena dobrými skutky, zvolili za svého hráče. Nyní stojí Jim před těžkým úkolem. Musí pomoci ke spáse duše sedmi hříšníkům. Pokud zklame, propadne svět démonům, pokud zvítězí, stane se svět rájem.

Prvním hříšníkem, o jehož duši se bude hrát, je obchodník Vin. Na první pohled se zdá, že má vše, co si lze přát: miliony na účtu, luxusní auta, přepychový byt, ve výstavbě sídlo, které si v ničem nezadá s domem Tonyho Starka, po boku jednu z nejkrásnějších top-modelek. A přitom vzešel z nuzných poměrů. Splněný americký sen. Jeho duši ovšem stravuje chamtivost, život zasvětil shromažďování majetku a i žádost o ruku je pro něj jen obchodní transakcí. Když se seznámí s křehkou svobodnou matkou, která si v utajení před bývalým manželem a ve snaze zbavit se dluhů vydělává jako prostitutka, zjišťuje, že ne vše se dá koupit za peníze. A že svou duši chce získat zpět.

Román Chamtivost svým dějem spadá za události z románu Pomstěný milenec. V klubu Železná maska pracuje Marie-Tereza, jíž jsme si mohli poprvé všimnout v sérii o upírech z Caldwellu autorky J. R. Ward. Nyní se před námi otevírá pokračování jejího životního příběhu.

Hlavními hrdiny jsou obyčejní lidé, což může lehce zklamat fanoušky upírských paranormálních romancí, na druhou stranu to přináší do žánru nové téma. Setkáváme se s obyvateli Caldwellu, kteří žijí v hlavním městě upíří civilizace, a nemají o její existenci potuchy. Pro čtenáře Bratrstva je pak poměrně úsměvné, když hrdinka vrazí do mohutného muže se žlutýma očima a barevnými vlasy nebo v kostele spatří muže s čapkou Red Sox naraženou do očí.

Nicméně o nadpřirozené bytosti čtenář ochuzen nezůstane, jelikož do děje vstupují obě znesvářené strany, Dobro a Zlo, a svými stoupenci upravují dění pokud možno ve svůj prospěch. Autorka si tak pro své čtenáře připravila několik dojímavých i poměrně hororových scén.

Jakožto první díl druhé romantické série ostřílené spisovatelky nelze román neporovnat s příběhy o Bratrstvu. Chamtivost nabízí méně romance a více akce. Zpočátku mi vztah dvou ústředních hrdinů připomínal nadpřirozenými událostmi ovlivněnou kopii slavného filmu Pretty woman vyprávějící o tom, kterak prostitutka po pár dnech s milionářem ke štěstí přišla. Postupně se nám ovšem dostávají hrdinové pod kůži, a ač se román odehrává v průběhu pouhých tří dnů, díky tomu, že vidíme do myšlenek hlavních postav, lze na konci příběhu opravdovost a pevnost vztahu prostitutky a milionáře na rozdíl od výše zmíněného filmu oběma protagonistům uvěřit.

Velkými klady, jimiž může román potěšit své čtenáře, jsou jazykové zpracování a grafická podoba. Příběh se velmi dobře četl, postavy mluví reálnou mluvou, a tím působí skutečněji. Obzvlášť pochválit musím obálku, která temnými odstíny a pozadím mraků působí dojmem ticha před bouří – tak by se vlastně dal charakterizovat i celý román.

Chamtivost představuje úvod do světa série Padlí andělé, povedenou směsici akce, napětí, romance, sexu i hororu. Čtenář se v něm dočká několika zvratů, nečekaných skutečností i děsivého protivníka, přesto za sebou nechává několik otázek nezodpovězených a konec otevřený, proto se nemohu dočkat dalšího dílu série. Chtíč vychází již 30. května.

Vydal: Baronet; 2012