Kathy Reichs: Virus

Kathy Reichs je soudní antropoložka stejně jako její neznámější hrdinka Temperance Brennanová. Románem Virus se autorka pustila do zrádných vod žánru pro mládež a jako hrdinku zvolila neposednou Tory, praneteř slavné Temperance. Zájem o vědu však, jak se zdá, mají v rodině. Tory většinu volného času tráví zkoumáním ostrovu Loggerhead a nebojí se vloupat ani do tamního výzkumného ústavu, což navždy změní její život.

Čtrnáctiletá Tory se po smrti matky stěhuje k otci do Charlestonu. Brzy zapadne mezi partu tří kluků, kteří mají podobně nevšední zájmy jako ona. Společně podnikají výpravy na nedaleký ostrov Loggerhead, kde žijí volně opice i smečka vlčáků. Rodiče dětí pracují na ostrově ve výzkumném ústavu patřícím místní univerzitě. Zatímco kamarády si Tory našla rychle, horší už to je s holkami ve škole. Dívkám z bohatých rodin je chytrá Tory trnem v patě a neustále si z ní utahají, k čemuž se přidá i žárlivost, když se o ni začne zajímat pohledný Jason. Nenechte se však zmýlit, že je tu další tuctový „příběh ze střední“, protože tohle je především nevšední dobrodružství, ve kterém jde o život. A začalo to tak nevinně…

Tory při toulání se po ostrově našla vojenskou identifikační známku, avšak značně nečitelnou. Dívka nemá ráda nerozluštěné záhady, tak se vloupe do ústavu, aby mohla známku očistit speciálním roztokem. Vezme s sebou všechny tři své kamarády – vtipem oplývajícího tlouštíka Hirama, počítačového mága Sheltona (který je zdatný i v otvírání zámků) i šestnáctiletého Bena, který skupinku převáží na ostrov ve své loďce. V ústavu děti najdou štěně vlčáka a rozhodnou se ho osvobodit. Jak už čtenáře asi napadá i z názvu knihy, na štěněti byl nelegálně zkoušen nový virus. Malý vlčák se díky péči dětí uzdraví, ony samy se však nakazí a začnou na sobě pozorovat nezvyklé schopnosti. Teď už to vypadá trochu zajímavěji, to však stále ještě není hlavní pouták tohoto románu…

Tory se totiž při pátrání po majiteli známky dozvídá, že dcera již mrtvého vojáka, kterému známka patřila, záhadně zmizela před 40 lety.  Tory s kluky se vrací na místo, kde známku našli, a pomocí satelitních snímků objeví místo, kde bylo tělo zakopáno. Díra v lebce jasně svědčí o tom, že dívka byla zastřelena. U rozkopaného hrobu je však načapají maskovaní muži a začnou po nich střílet. Dětem se naštěstí podaří utéct, když se ale vrátí k hrobu i s policií, kosti už jsou pryč. A jak už asi tušíte, Tory nemůže nechat žádnou záhadu nevyřešenu… A při svém pátrání bodne do nejednoho vosího hnízda.

Možná vás napadá, že se v tom ději moc pitvám, ale těžko nenaznačit všechny tři linie, které autorka Kathy Reichs v knize tak nápaditě propletla. Hrdinka jednak řeší běžné problémy náctiletých ve škole, jednak se musí vyrovnat se ztrátou matky a naučit se žít s otcem a jeho přítelkyní, k tomu se přidává podivná viróza, s jejímiž následky se bude potýkat celý život. Navrch toho všeho řeší 40 let starou vraždu, jejíž pachatel si rozhodně nechce nechat zničit kariéru čtrnáctiletou holkou. A kdo se dopustí jedné vraždy, nemá k další daleko.

To vše běží až závratným tempem, není tedy problém zhltnout knihu na jeden zátah. Autorka přidává nezbytný humor, v podání Hirama i pěkně černý. Tyhle děti nejsou zvyklé, že jim někdo usiluje o život, a tak potřebují určitý nadhled, aby se úplně nezbláznily.

Příběh je vyprávěn dvojím způsobem, jednak v ich formě z pohledu Tory, a to se budete dobře bavit, protože dívka hýří vtipnými průpovídkami pro sebe, jednak v er formě pár dalších postav. Čtenář tak lépe chápe souvislosti a dozvídá se o věcech, o které by byl jinak ochuzen, například o pohnutkách ředitele ústavu.

Romantickou linku autorka téměř pominula. Ač kolem Tory krouží Jason, ona si ho moc nevšímá, protože má oči pro jiného kluka, který však už je zadaný. Až mi bylo Jasona líto, protože se fakt snažil a přitom nepůsobil vtíravě, jen sympaticky. Autorka prostě netěžila ze vztahových peripetií náctiletých, ale naplno využila téma dobrodružství.

Kniha nemá ani 300 stran, přesto se autorce podařilo charaktery postav vykreslit natolik přesvědčivě, že jim fandíte a bojíte se o ně. O to víc jste nalepeni na stránkách. Jsem ráda, že se s touto čtyřkou nesetkáváme naposledy, protože takhle rychle k srdci mi přirostl málokdo. Zápletka pokulhává jen v momentech, kdy se dá těžko uvěřit, jak snadno se děti dostaly do budov, kde se dá předpokládat vyšší zabezpečení. Také závěrečná scéna je trochu přehnaná, když navzdory svým schopnostem nejsou viráti (jak si partička říká) schopni odzbrojit necvičenou holku.

Román Virus mě velmi příjemně překvapil. Kathy Reichs zdatně propletla všechny linky, uvázala všechny uzlíky a starší čtenáře vrátila do dětských let, kdy jim zvídavost mohla popálit prsty. Takže doporučuju nejen pro mládež.

Vydal: BBart; 2011