Druhy vampírů 1

Strejda K. je tu zpět, tentokrát aby rozepsal něco o tom druhu temném a zlořečeném. Ano děcka, sešli jsme se tu dnes nad tím, jak to vlastně s těmi upíry a vampíry a dhampíry a bůhvíjakými „..ÍRY“ (tím nemyslím naše kámoše ze zeleného ostrova) je. Začneme tedy výčtem od A, a to z jednoho mého oblíbeného bestiáře.

Druhy (pokud se to tak dá nazvat):
Abchanchu – Bolívie
Abhartach – Irsko
Adlet – Severní Amerika, Kanada
Amalanhig – Filipíny
Asema – Jižní Amerika

Abchanchu, to jméno vžene strach každému staršímu v Bolívii, je to totiž potvora a to nadmíru podšitá. Bere na sebe podobu ztraceného staříka a žadoní o pomoc, za dlouhých bouřlivých nocí navštěvuje sídla lidí a prosí je o vpuštění, že je prý pocestný a že zabloudil. Děcka, nežerte mu to, nebo sežere on vás, jelikož jakmile mu tedy pomůžete, zvětší se a do poslední kapky vychlemtá vaši krev. Takže pokud se ztratíte za bouřlivé či deštivé noci v Bolívii a je Vám něco přes padesát, nepočítejte s pomocí.

A copak to tu máme dál, a jéje, Abhartach, neboli zlotřilý trpasličí kouzelník z Irska.

Abhartach, mám tu potvurku rád, žiji v Irsku a pokud jedete kolem Errigalu v hrabství Derry (to je, co, jsou republika a mají hrabství, wierd), můžete narazit na Slaghtaverty (někdy též Laghtaverty) a na monument Abhartach (česky trpaslík).  Tento trpaslík byl mágem a zlotřilým tyranem, jenž páchal nezpočet hrozných zvěrstev, než bych chycen a popraven vojvodou ze sousedství (někdy bývá uváděn Fionn Mac Cumhail, ale není to jisté). Byl pohřben v pozici „ve stoje“, ale prý následující noci započalo strašení na jeho statcích. A to takové, že horší než za jeho krutovlády. Takže vojvoda konzultoval nenadálou situaci s místním Druidem a ten mu doporučil třikrát ho během nočních rejdů setnout a třikrát pohřbít na stejné místo. A co se nestalo. Napotřetí skolení trpaslíkovi odpadla hlava a nikdy již v rejdech a terorizování znova nezapočal.

Pěkný šmejd, co, ale pokračujeme, času je málo a máme teprve Áčko.

Adlet – potvora to připomínající spíše Werewulfa, ale pije krev a tak je tu, a to z daleké Ameriky (nebo už z Kanady?!). Jedná se o potvoru s tesáky a drápy, žlutýma očima a rudou srstí. Ale pozor, není to tzv. „shapeshifter“, takže to není vlkouš. Jedná se o hlupáčky-chlupáčky, co nejradši pijí lidskou krvičku. Ale dost, tyhle potvory (takové chupacabry severu) můžete spatřit na pomezí USA a Kanady, jedná se o predátory, sice s nižší inteligencí, ale zato zatraceně smrtící, takže pokud narazíte na nějakého, komunikace je nemožná. Jediné, co na tyhle mrchy platí, je pochodeň. Pokud ji nemáte, tak se vyhněte severní hranici USA, Quebecu, Labradoru, Novýmu Founlandu, no prostě přírodě na sever od USA a celé Kanadě. A pokud nemáte zbytí, mějte s sebou meče a dostatek munice, nejlepší je zabití alfasamce (co… cože jako že jsem.. jo aha já zapomněl, loví ve smečkách, ano… ne… néé nejsou to vlkouši). Poprvé na ně prý narazili inuité (eskymáci), prý jsou velmi nebezpeční atd.

Amalanhig, co o nich víme. Jsou podobný lidem (OMG to je informace za milion), mají větší špičáky (Hello is anybody home) a motají se kolem Filipín (to už je užitečnější informace). Tak tyhle potvůrky jsou prý to, co se stane z Aswangů, kteří se nezbaví tzv. „bestie uvnitř“. Trošku podivný, co?! (oni už potvorama jsou). Představte si, že své oběti usmrcují vycucáním krve skrze ránu na krku (kdo by to čekal), kterou způsobí většími trojkami.

Ok, tak tady to taky nevoní originalitou, ale co se podívat na ty Aswangy, Nejedná se čistě o upíra, ale byl tu nakousnut, tak ho rozebereme. Aswang (nebo také Ausang), je potvora ghůloidního pojetí, španělští kolonizátoři prý Aswangy pokládali za nejnebezpečnější potvoru na Filipínách kolem 16. Století. Jen pro zajímavost pár pojmenování pro tyto zlořády: Tik-Tik, Wak-Wak, Soc-Soc (teď mě napadá, nejsou Tik-Tak původně z Filipín).

Ale jdeme dál, ano, už tu máme jen Asema. Jak mi dáte jistě za pravdu, z toho jména čiší Afrika, a je tomu tak, do Jižní Ameriky se dostalo toto „upírčátko“ pospolu s otroky, jenž byli dováženi pro kolonie. Asema – krev sající čaroděj ze Surinamu, další originální potvora, co pije naprosto neoriginálně. Ale s tím rozdílem, že během dne má vzezření staré osoby, ale za nocí odhazuje kůži (to je dost nechutný, stará kůže na zemi a zbytek někde lítá) a jako modrý kotouč světla vysávají energii z lidí skrze krev. Oblíbeným prostředkem proti téhle potvoře bylo hádejte co (zase tak extrémě těžký to není), jo, česnek. Pár kusů kolem dveří, pár kolem oken a Asema měl smůlu. Taky se používala nadrcená rýže, obilí či semínka, dokonce existoval způsob jak Asemu zaplašit úplně, a to bylo nadrtit soví dráp (sorry, ale to radši ten česnek).

Konec první části