Patricia Briggs – Železný polibek

Mercy: „Kovboj, právník a automechanička sledují Královnu prokletých.“
Warren: „Může to být začátek buďto špatného vtipu, nebo hororového příběhu.“
Kyle: „Ne. Kdyby to měl být hororový příběh, musel bys začít vlkodlakem, jeho úžasným milencem a kožoměncem…“

Ač sama dva upíry zabila, při sledování Lestata ve filmu se Mercy třese. Ví, co takový upír dokáže a jejich poprava ji stále děsí ve snech. Ve třetím díle fantasy série o automechaničce Mercedes Thompsonové se však upírů nedočkáme. Přes vtipný úvod nás čeká spíše ten v citaci avízovaný hororový příběh s detektivní zápletkou – Mercy se zaplete se světem fae.

Už název románu Železný polibek – v originále Iron Kissed – naznačuje, okolo koho se bude točit další Mercyino dobrodružství. Schopnost pracovat se železem, či se ho vůbec dotknout, je u fae vzácná a k těmto výjimečně obdařeným faeům patří i Mercedesin přítel Zee – ten, který jí naučil opravovat auta a od kterého koupila svou dílnu. Sám si říká gremlin, ale tenhle pojem je mnohem mladší než Zee, kterému jiní fae nazývají Temný kovář.

Fae pomohli Mercy, když se potřebovala vypořádat s démonem posedlým upírem, který ohrožoval celé Tri-Cities, a teď chtějí splatit dluh. Ve faeské rezervaci – Zemi víl – dojde k několika vraždám a Mercy se podaří vyčenichat jejich pachatele – člena ochranky O"Donnella. Druhý den však zasáhne Mercy zpráva, že lidská policie zatkla a obvinila z vraždy O"Donnela jejího přítele Zeeho. Mercy ví, že Zee je nevinný, a tak i proti vůli fae pátrá po skutečném pachateli, aby příteli pomohla z vězení. Nehodlá se smířit s tím, že ze sebe Zee udělal obětního beránka, aby chránil fae. Mercy to nehodlá vzdát a nezalekne se ani nejmocnějších fae – Šedých pánů. Teď se jí náramně hodí, že má vlčí smečku za zády. Fae udělali chybu, pokud si mysleli, že je Mercy sama, že by její smrt prošla bez povšimnutí. A tuto výhodu hodlá Mercy využít, protože jí dává manévrovací prostor pro vlastní pátrání. Jenže i fae může dostat chuť na lidský zákusek a nemyslet na následky…

Mercy vedla přes deset let klidný život, poslední rok jí to však vynahradil. Sama nechápe, jak se do tolika problémů zapletla a zda se její život vůbec může vrátit do normálních kolejí. Vedle těchto život ohrožujících katastrof se sype i její osobní život, či spíše nedořešený vztah k vlkodlakům – alfovi Adamovi a spolubydlícímu Samuelovi. Mercy Samuela miluje, ale nechce se k němu připoutat na zbytek života. Na druhou stranu se však bojí, že když ho opustí, tak Samuel zmizí a zemře. Je už starý a jeho duše křehká. Mercy si však nedokáže představit, že by kontrolu nad svým životem předala někomu jinému. Je hrdá na to, že stojí na vlastních nohou a nemíní se toho vzdát. V přítomnosti Adama svou kontrolu ztrácí, on je schopen ji přinutit dělat věci proti její vůli, a to ji děsí. Je do něj zamilovaná, ale zároveň se bojí jeho moci.

Patricia Briggs stvořila zajímavě vypointovanou detektivní zápletku, kde je čtenář ve svém pátrání stejně daleko jako Mercy. Ono to ani při vyprávění v ich-formě jinak nejde, ale tento způsob detektivky má větší napětí, než když události sledujeme i z pohledu pachatele a jen čekáme, kdy ho detektiv odhalí. Vylučovací metodou nám sice mnoho podezřelých nezbývá, protože i tady platí jedno z pravidel pátera Knoxe, že pachatelem je osoba čtenáři známá. Motivy vraha však zůstávají dlouho skryté, a tedy podezření vám zacinká v hlavě téměř až v momentě, kdy Mercy vstupuje do jámy lvové. Závěr je pak hodně smutný a emocionálně vypjatý, ale „proč“ vám prozradit nemůžu. Osobní citové problémy Mercy pak příběh jen doplňují, nejsou jeho dominantou, i když se samozřejmě protnou.

Autorka svým třetím dílem série v žánru současné městské fantasy pevně zakotvila a zatím nesklouzla do žánru „paranormal romance“, jak se to stalo o podobném světě píšící Laurell K. Hamiltonové. Laťku si prvními dvěma díly nastavila poměrně vysoko a stále se jí drží. Jejímu vyprávění humor, napětí ani akce, takže vzhůru do dalšího dobrodružství svérázné automechaničky Mercedes Thompsonové!