Vlkodlaci

Mýty a pověsti / 11.1.2009 /

Vlkodlaci jsou nevysvětlitelným tématem magie, proto je pro člověka těžké, aby si o těchto podivuhodných tvorech udělal vlastní názor. Každá kultura má svoje pověry, kterých se drží se silou vlkodlačího stisku.

Dlaci se začali vyskytovat už v době kamenné, kde o nich najdeme první zmínky. Kresby na jeskyních někdy zachycují podivné bytosti s vlčí hlavou nebo jeleními parohy. Dříve se tyto kresby braly jako zpodobnění pradávných šamanů, avšak o něco později se našly i kresby opravdových šamanů.

Werewolf

Oba druhy od sebe můžete rozlišit jedním základním znakem. U šamanů se zpravidla maloval i oheň, naproti tomu u tajemných bytostí oheň nenajdete. Pravěcí lidé dlaky nekreslili kvůli uctívání, ale kvůli odehnání těchto tvorů od jejich obydlí.

Vlkodlaků je mnoho druhů. Nejznámějším z nich je tradiční vlkodlak, který je z nějakého nevysvětlitelného důvodu nejznámější. Dalšími známými druhy jsou indičtí tygrodlaci. Jedna z mnoha otázek, které vyvstávají okolo dlaků, je jejich původ. Odkud přišli nebo jak vznikli?

Jedna verze se opírá o již zmíněné šamany, kteří ve své magii došli tak daleko, až svou lidskou podstatu spojili s podstatou zvířete. Druhou možností je, že dlaci jsou prostě tvorové, kteří se vyvíjeli z lidských předků. Pověr o jejich vzniku je hodně a ani sami dlaci neví, odkud přišli.

Lycaon

Jako velice zajímavou bych označil pověst o Lycaonovi, Řekovi, který bohům připravil pokrm z těla vlastního syna a byl za to proměněn ve vlka. Nejvíc věrohodné jsou potom verze o čarodějích, měnících se v bestiální zvířata nebo o poslech pekelných. Podle pověr ale existují i dlaci mírnější povahy než například tygrodlaci a to jsou na příklad dlaci měnící se v jelena nebo delfína.

Všechny verze dlaků mají jednu společnou věc a to jsou tři možnosti podoby. Každý dlak se může měnit do lidské a zvířecí podoby, existuje ale i takzvaný mezistupeň, kdy dlak bere výhody jak člověka, tak zvířete. Vlkodlak v takovém stupni může do svých rukou uchopit například zbraň, což by se mu ve zvířecí podobě nepovedlo.

Velmi typická otázka, kterou vidíte na mnoha webech je, jak se stát dlakem nebo vlkodlakem? Možností je spoustu, první je kousnutí od dlaka, ale vysvětlete útočícímu vlkodlakovi, že vás má jenom kousnout a ne roztrhat, takže nejde o bezpečnou věc.

Lycaon

Možnost druhá, jako dlak se už narodíte a máte vyhráno. To je nejlehčí možnost. Další možností je vypití dlačí krve. Taky ne moc bezpečný podnik, neboť zabít dlaka není nic, co byste zvládli s jednou rukou v kapse.

Tímto se dostáváme k další věci. Dlaka zabijete jen stříbrem, ať už kulkou nebo nožem. Svěcená voda ani kříže na dlaky neplatí. Na rozdíl od upírů dlakům nevadí česnek.

Dlaci nepatří do třídy oživlých mrtvol, takže světlo jim nevadí ani v jedné ze tří podob. Proměna v dlaka není nic bolestivého ani nepříjemného, nedejte na americké filmy, kde sebou dlak někdy i mlátí o zem a řve bolestí.

Proměna je pro dlaka přirozenou věcí, může probíhat klidně i při faktu, že za vámi dlak běží. Promění se a ani nezastaví. Složitým procesem u dlaků je rozmnožování. Nicméně lidi, kteří teď pomysleli na oplzlé sexuální polohy, nejspíš zklamu.

Werewolf

Dlaci se můžou rozmnožovat jen z dlakem stejného druhu. Ani křížení s upírem nepřipadá v úvahu, i když je některé kultury hází do jednoho pytle s velkou oblibou. Děti, které se narodí dlakům, mají už od narození možnost se proměňovat, ale ztrácí ji v jednom roce života.

Znovu se schopnosti přihlásí až v polovině puberty, kdy se hormony bouří. Dítě přijde na svět v takové podobě, v jaké je samice dlaka při porodu, a během pár minut se ale změní do lidské. Dlaci nejsou nesmrtelní, stárnou, ale dožívají se více než sta let. Poté umírají a končí jako každý živý tvor rozpadnutím se v prach.

Komentáře: 47

 • Valoar 12.1.2009na0.00

  Myslím si, že by bylo lepší vzít to trochu ze serioznějšího hlediska. Začátek se mi docela líbil a jevil se i zajímavým.
  Jen bych nerozebíral obecné charakteristiky lykanů, které snad každý pravidelný návštěvník tohoto serveru musí znát.
  Jestli má autor třeba ještě nějaké legendy, mohl by je trochu rozvést, ale rozhodně mi přijde směšné psát o tom jako o skutečnosti či snad jako by byl sám pisatel vlkodlakem…;D

 • venda 13.1.2009na0.00

  Bylo by mozne v nakem dalsim clanku trochu vic rozvest tema o zminovanych "pekelnych poslech" , o tom jsem jeste neslysel a dost by me to zajimalo. Dekuji.

 • Magiere 14.1.2009na0.00

  Ok, navrhnu to autorovi. Tohle byl totiž jen hodně obecný článek, protože jsme tu zatím žádný souhrn o vlkodlacích neměli. :)

 • venda 14.1.2009na0.00

  Budu se tesit :-))

 • Ciara 15.1.2009na0.00

  nho, ja by som tez brala viacej clankov na tuto temu…som tu nasla len jeden:-) a je tu vobec nejaky klan vlkodlakov..:-)

 • Magiere 15.1.2009na0.00

  Na našem fóru se můžeš přidat do skupiny vlkodlaků. ;)

  • valentyna 8.6.2017na14.40

   ja jsem shiffer vlkodlačka a je to lepsi nez byt clovekem

   • Vlce 15.10.2019na18.04

    Tak hele, my netrpíme! Podle mě jsme na tom lépe, než normální lidé. Ale po proměně mně trochu bolí čelist, to uznávám :-/

    • Alyssa 8.2.2020na22.10

     Ahoj …říkám to skoro všude a napíšu to i sem ..
     Vlkodlaci nenapíši na nějakou stránku, že jsou vlkodlaci :D .
     Vláda by je mohla najít .
     A takhle to je i u jiných např :upírech ..démonech atd atd.

 • Rushwolf 30.1.2009na0.00

  No, škoda… ten článek mohl být mnohem lepší, obsáhlejší i serióznější… jak bylo řečeno, začátek byl dobrej, škoda jen že článek nepokračoval ve stejném duchu a zvrhnul se v čirou fantasy… přitom by se místo opakování nesmyslů a pověr autor mohl pěkně vyřádit na současných pojetích vlkodlaků… na tom v jekém významu to slovo dnes lidé chápou, výce rozebrat teorie vzniku pověstí o vlkodlacích etc.
  snad příště…
  s pozdravem Rushwolf

  Ps: pokud by se autor chtěl rozšířit obzory nějakými novými názory na vlkodlaky může navštívit náš web

 • loup-garou 31.5.2009na0.00

  hmm… byl sem tu poprvy a jak sem procital komentare tak sem zjistil ze tu je vetsina ktera tomu rozumi vic nez ja tak budu radsi sticha a napisu akorat ze rad ctu tajemny veci ale to co sem zazil si necham pro sebe kdyby nekdo chtel podrbneji vedet co tak piste na pandajoj@seznam.cz

 • wolfik 16.7.2009na0.00

  jj taky si myslim ze by si nemel zachazet az tak moc do fantasie. Me napriklad to potom prestalo bavit. Ale jinak dobry.Jo a cetl sem tam nekde dole ze se muzu pridat do nejakyho klanu nebo co.

 • Mistaya 21.11.2009na0.00

  No, článek je to zajímavý, ale to nepopírám. Ale některé věci se mi nezdají. Proč by jim mělo vadit to stříbro? Proč vycházet z pověr? Přitom, když tu bylo mluveno o době kamenné, tak v té době by byli prakticky nezničitelní…
  No, to je jen můj názor. Kdoví jak to je, žádného osobně neznám :)
  Jak psali jiní, bylo by fajn, kdyby se tu octl článek popisující trochu víc to, co je v článku nové, neznámé.
  Třeba tematika pravěku, proměn a podobně.

  Taky bych se chtěla zeptat, kde autor přišel k tomu, že proměna nebolí? že je příjemná? Nevím, nějak se mi nezdá, že by přetransformování těla, změna uložení kostí a změna tělesné stavby nebyla přinejmenším namáhavá, bolestivá a únavná.

  Na mé názory ale nehleďte, myslete si co chcete, nikomu nic nevnucuju. Jen se ptám a doufám v odpovědi. :)

 • Santia 24.6.2010na0.00

  Zdravím, musím se přiznat, že se o všeijaké dlaky (když už) nijak zvlášt nezajímám a proto mně hodně překvapilo to rozdělení, jako že i dálší zvířata. Ku příkladu jsem tam četla, že se můžou promněnit na delfíny (pokud to mají geneticky). Ok, je to divné, ale ok. Jenže tam píšete, že se dítě narodí tak jak je matka při porodu. Co když ji otec veze do porodnice jako ženu a v té bolesti se najednou na porodním sále objeví delfín? :D Já vím, zní to divně, ale prostě mně to napadlo a je o myšleno vážně, ne jako "rýpnutí"

 • Adam 6.8.2011na0.00

  No mě přijde trochu hnusný o vlkodlacích psát někde na veřejnosti. Myslim že vlkodlaci se ani nijak v dávnu nechtěli prozradit a že to bylo vše jen omyl (to že se prozradili). Ten kdo je vlkodlak a vidí kolik je o nich na internetu článků, tak ho musí mrzet že ho lidi berou jako něco takového jako jen zajímavost. Měli bysme se k vlkodlakům chovat lépe. Kdyby sme se k nim chovali lépe už od drívějška (tím myslím středověk atd.) tak by možná ani nezabíjeli ale lidi je zavrhli a udělali si v nich nepřátele. Někteří možná ne ale to je jen málo lidí.
  Zamyslete se nad tím, jak asi vlkodlakům je, když si tu o nich píšete na veřejnosti.

  • TerR 9.4.2014na21.21

   Hmmm.. Dobrá úvaha.. Možná fakt existují, (a já věřím, že jo) ale schovávají se, protože ví, co by se s nimi stalo, kdyby je lidé objevili.

  • Mary 20.5.2014na21.24

   Něco na tom bude, co jsi napsal..

  • alfa vlk 11.6.2014na18.01

   Madame to je od tebe hezké. Díky ze na me věřis

   • Ly¤Fe / PsW 18.12.2015na15.25

    A to je přesně ono! Jsou na světě i tací, u kterých sice nepopírám, že jsou nadpřirozenými bytostmi, ale v mnoha případech jim to doslova „vleze na hlavu“!
    To , že jsi se chtěl zviditelnit na internetu je hodně průhledné, ale přeber si to, jak chceš…
    A souhlasím s výše uvedeným komentářem, něco pravdy na tom opravdu je – vlkodlaci také bývají bohužel v dnešní době často chceme-li až diskriminovaní… A ze všeho nejhorší je, když se tohoto tématu chopí Hollywood a lidé začnou věřit bájím a mýtům – čili dezinformacím…

 • Dark Knight 13.8.2011na0.00

  Adam: Myslíš to opravdu vážně a opravdu na ně věříš?

 • Titto 25.10.2011na0.00

  tento članek je velice zajmaví jen by mě zajmalo jestli jsou nějaké báje či pověstí které by se opravdu mohli stát pokud by někdo zjistil něco takového nebo by slyšel nějakou pověst či legendu nebo příběh který je možný aby se stal a věříte v něj napíšte mi ten příběh prosím na email vlkodlaky se zabívám už dlouho ale legendy a onich se drží v tajnosti bud se drží v tajnosti proto protože opravdu žijí a nebo si někdo myslí že je to bachorka a nechce je vyprávět ale co my víme třeba to opravdu je když je možný aby se ovci narodil neco s obličejem člověka proč by to nešlo i u vlka člověk je zvrhlej a dokáže všelijaký odporný věci proč by tohle nemohlo existovat.

 • kačka 15.8.2013na14.14

  No mě by zajímalo jak a kde se vyskitují a jestky vů bec ještě žijí ?? To samé i o upírech ty podle mého názoru nežijí pokud ano tak pár jedinců děkuji …

  • Maly vlcek 5.4.2014na19.04

   Behem honu na carodejnice se neupalovali jen carodejnice ale i lide postizeni vampirismem a lykantropii. Ve Francii zemrelo behem nekolika let asi 100 tisic lidi.
   Jeden lovec carodejnic pri prisel do kostela kde na nej asi 30 lidi zacalo vrcet a chovat se jako vlci nakonec byli vsichni upaleni.

   • TerR 9.4.2014na21.18

    Já si stějně myslím, že vlkodlaci a upíři existujou.. A nejen to..

  • Ly¤Fe / PsW 18.12.2015na15.56

   Žijí a vyskytují se prakticky po celém světě;

 • anonym 17.12.2013na14.44

  podívejte se na můj nový blog zaměřený hlavně na vlkodlaky vlkodlaci.klanweb.cz

 • Černá vlčice. 1.2.2014na9.14

  JÁ BYCH CHTĚLA BÝT VLKODLAKEM. NO VŽDY JSEM SI PŘÁLA BÝT VLKEM. UŽ NECHCI BÝT ČLOVĚKEM CHCI BÝT VLKEM A VŽDY JSEM TAKY CHTĚLA. NÍKDY JSEM NECHTĚLA BÝT ČLOVĚKEM. BÝT ČLOVĚK JE O NIČEM. BÝT VLKEM JE NĚCO JINÝHO A MNOHEM LEPŠÍHO. JÁ NE VLKODLAKY VĚŘÍM.

 • Černá vlčice. 1.2.2014na13.32

  O vlkodlakách jsou různé pověsti i legendy ale né jen o vlkodlakách ale i o vlkách. Je taková legenda o zlém vlku ale tu neznám jen jsem o ní slyšela. V dnešné době je vlkodlak jen pohádková představa a o vlkách šíří nějáké nesmysli. Dnes vlkodlaka asi nikdo neuvidí ale t ože jsme je neviděli eště neznamená že neexistují. Někdy v roce 1962-1967 prý dítěti nějáký netvor vytrl z těla srdce. Vždy jsem přemýšlele jak vlkodlak vlastně vypadá někdy je na dvou někdy zaz na čtyřech no mě osobně spíš zaujal vlkodlak na čtyřech. Jednou jsem vyděla na kameře jak vlkodlak nepad člověka člověk zemřel(né ta kamera nebyla mole byla na pakkovišti někde v Americe bylo to v televizi) Každý skoro říká že vlkodlaci neexistují žě je to jen mýtus ale já to nikomu nevěřím ale věřím že vlkodlaci existují. A nikdo my to nevymluví. Miluji když je úplněk protože já miluji měsíc když byl ne posledy úplněk bylo my skvěla chovám i polo vlka. A když byl úplněk šla jsem na zahradu úplněk my jí úplě osvítil a měla jsem skvělí pocit chtělo se mi normálně i vít.

  • TerR 9.4.2014na21.17

   Taky miluju vlky a věřím ve vlkodlaky:)

  • Ly¤Fe / PsW 18.12.2015na15.50

   Lidí, jako jsi ty znám poměrně dost… Nechci být hnusná, ale když si tvůj komentář tak čtu, zdá se mi, že se jedná o naprosto nejobvyklejší případ, kdy dotyčný natolik miluje vlkodlaky a je o jejich existenci přesvědčený (tím vůbec neříkám, že neexistují), až sám začne věřit, že je jedním z nich… Neber si to ale osobně, píši pouze ze svých zkušeností :)

 • Sabina 1.2.2014na13.36

  Myslíte že vlkodlak může číhat i dnes?

  • alfa vlk 17.9.2014na6.02

   Ano muze

  • Ly¤Fe / PsW 18.12.2015na15.44

   V žádném případě bych to nenazvala jako „číhání“… Vlkodlaci v dnešní době nejsou nějaké přerostlé šelmy, které každý úplněk běsní ve městech zabíjí lidi!

 • Anna 13.12.2015na13.39

  Já osobně si myslím že vlkodlaci existují. Ale bojí se že by je lidi zabily a tak se skrývají. Je to můj názor.

  • Ly¤Fe / PsW 18.12.2015na15.36

   Chyba milá dívko, vlkodlaci se neskrývají, jen nejsou takoví, jaké si je lidi představují, proto odlišit je od ostatních na první pohled je prakticky nemožné :)
   A už v žádném případě jim nehrozí přinejmenším od státu žádné smrtelné nebezpečí… Jsou však i lidé, kteří bytostně vlkodlaky a jiné nadpřirozené bytosti nenávidí.

 • neznámé 28.1.2018na20.43

  Všichni jsou tak…hloupí když si myslí že jsme jen legendy…některé věci opravdu existují

 • Shape shifter 26.4.2018na19.05

  Ahoj všichni, já jsem s mojí kamarádkou taky shape shifter vlk a kdyby někdo chtěl kousnout tak mi napište.
  Ale musíte mi dát vědět vše o sobě.

  • ŠAKI 18.7.2018na19.12

   Co je Shape Shifter?

   • Renča 19.7.2018na20.10

    Česky se používá výraz kožoměnec nebo měňavec, tedy jakýkoli tvor, co mění tvar v něco jiného. Nemusí to být jen z člověka ve zvíře, i když je to tak většinou chápáno.

  • Wolftrix 31.10.2018na15.17

   Hele, tak jestli si vlkodlak tak mi vysvětli co je třeba ,,procitání,, nebo Thérian. Jestli si vážně to co říkáš tak mi na tohle odpověz, prosím. Popřípadě mi napiš na Facebook: David Faul( je tam taková lebka)

   • Wolftrix 31.10.2018na15.19

    Když tak ti něco o vlkodlacích řeknu kdybys chtěl. Studuju vlkodlaky už nějakou jistou dobu.

  • Luna 13.2.2019na22.19

   Ahoj ja bych mnela zajem jestli by ti to nevadilo

 • Petra 25.2.2019na1.30

  Vlkodlaci jsou lidi co trpi rozdvojenou osobnosti. Ale dá se jim pomoci. Mezi námi jich žije hodně co tím trpí. Ale nepoznají se úplněk jim škodí nejvíce. Takových lidí se nesmíme bát potřebují pomoc.

 • Jstetupci 25.1.2020na3.10

  Vy jste tu všichni zralí na psychiatra prý vlkodlaci, jak to o sobě můžete tvrdit? Nic o tom nevíte, jen chcete být zajímaví. Já jsem santa ze severního polu a vlkodlaci neexistují

  • wolf 25.1.2020na21.58

   tak načo vyhľadávaš takéto stránky keď tomu neveríš?

 • Nebudu rikat 4.2.2020na14.28

  uprimne? mate tu velmi chyb……skoro cely to mate spatne. Vlka nezabijete stříbrem…..nepromenite se diky kousnuti…..a mnohe další…uprimne se mi chce z vas smat….mate tam o dooost vice chyb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Cookie je krátký textový soubor, který navštívená webová stránka odešle do prohlížeče a následně uloží na váš disk. Ukládají se různé informace a nastavení, určená k lepšímu načítání webu, započítání do číselníků počítadla návštěvnosti, nebo v případě stránek s reklamním obsahem, vyhledá podle jiných již uložených cookies, reklamu přímo pro vás. Jak jste někde hledali novou pračku, vyskočí na vás pračky na každém webu, který si reklamou přivydělává.
Více informací naleznete na odborných stránkách, u tetičky WIKI, nebo strýčka Googla.

S pozdravem
Děti noci

PS: U nás pračky ani jiná zařízení nenaleznete :)

Zavřít