Christopher Pike: Poslední upír 1

První knihou v nové rubrice Čtenářský deník je zároveň počáteční díl série, která mě před několika lety vlastně naplno přitáhla k upířímu hororovému žánru. Varuji všechny, že se jedná o podrobný popis děje. Pro ty, co to zatím nečetli, ale chystají se: POZOR SPOILER!!!

Pike_Posledni-upir-1Hlavní hrdinka celé trilogie – Síta – se narodila okolo roku  3000 př. n. l. v Radžasthánu v Indii, kde vedla poklidný život venkovského děvčete. Tedy až do doby, kdy její vesnici zachvátila epidemie, při které zemřela její nejlepší přítelkyně. A ještě k tomu v osmém měsíci těhotenství – dítě tedy zemřelo spolu s ní.
Byla to však doba polyteistická a jeden kněz se rozhodl, že místo toho, aby tělo spálili, uspořádá obřad, při kterém vyvolá démona Jakšíniho, aby sežral entitu Rákšasu, který údajně mor vyvolává. (Důležitá skutečnost pro tuto sérii – bohové i démoni existují!)
Vyvolávání se zdaří a mladičká Síta vše skrytě pozoruje, protože jí otec zakázal přístup k obřadu. Kněz vyvolal Jakšíniho, ten posedne mrtvé tělo ženy, která kněze posléze zabije a pak zase zmrtví.
Co však ožilo už nadobro bylo dítě v jejím lůně. Otec Síty a ostatní muži z vesnice nevěděli, co udělat lepšího, tak dítě z lůna vytáhli. Báli se, jestli není také démon, ale nakonec se slitovali, nechali ho žít a vychovali ve vesnici spolu se Sítou.
Pojmenovali ho Jakša, podle démona, který ho oživil. Něco na něm však bylo zvláštního. Rostl mnohem rychleji a stranil se slunce. Byl však také velmi krásný a chytrý a zdálo se, že se brzy stane náčelníkem vesnice.
Po pár letech znenadání začnou mizet lidé, kteří byli u oživovacího obřadu a na vesnici padne strach. Než však stačí cokoli udělal, Jakša sám odchází. Síta zatím dospěje do věku 20 let, vdá se a má dcerku.
Jednou v noci ji ale zmizelý Jakša navštíví a nabídne nový život. Síta odmítá, a tak jí Jakša pohrozí, že zabije její rodinu. Prozradí jí, že je syn démona Jakšíniho a ve vesnici se ukrýval jen dokud nedospěl. Síta nakonec rezignovaně souhlasila a on ji přeměnil…na vampýru. Síta musí odejít a žít spolu s ním a ostatními přeměněnými.
O pár let později se krajem roznesly zprávy o Kršnovi – bohu chodícím po zemi. Ambiciózní Jakša ho vyzývá na souboj, ale dobrý bůh Kršna vyhrál. Ve své milosrdnosti ho však nezabije, ale Jakša musí složil Kršnovi přísahu, kterou nikomu neprozradí a odchází neznámo kam. Síta je také propuštěna a ostatní vampýři odcházejí každý svou cestou.
Konečně se dostáváme do přítomnosti. V městě Mayfair v americkém státě Oregon v  kanceláři detektiva Rileyho sedí Síta, jejíž nynější jméno je Alisa Pernerová a vypadá jak kdysi, třebaže jí je 5 000 let. Holt nesmrtelnost.
Ten otravný detektiv na ni něco špinavého má. Alisa je velmi bohatá, a tak mu nabídce milion dolarů, když řekne, kdo ho najal.

Detektiv: „Než začnu, můžu se vás zeptat, kolik je vám let?“
Síta: „Můžete.“
Detektiv: „Kolik je vám let?“
Síta: „Do toho vám nic není.“ 

Detektiv odmítá, Alisa jen poznamená, že ji urazit a nečekaně, aniž by si uvědomil, co se vlastně stalo, mu zasazuje smrtelnou ránu. Před smrtí detektiv prozradí, že ho najal muž jménem Slim. Síta chce o něm vědět víc, ale Riley umírá. Informace jsou v jeho počítači, ale chráněny kódem.
Síta objeví v kanceláři fotku jeho syna a v domnění, že on by heslo mohl znát, se rozhodne jej vyhledat. Vysátého těla detektiva se zbaví a nastoupí na školu Mayfair High s falešným jménem Lara Adamsová. Je výhodou, že vypadá tak mladě – může hrát středoškolačku.
Ve vyučování se seznámí s velmi milým chlapcem Seymourem Dorstenem, z kterého vycítí, že je smrtelně nemocný. Zalíbí se jí ale jako kamarád, které ona většinou nemá.
Pak konečně najde detektivova syna – Raye a protože je ve městě nová, požádá ho, aby jí pomohl při stěhování nábytku do nového domu a po nafingovaném stěhování ho svede. Síta se mu líbí, jak by ne, je velmi hezká, má modré oči, blond vlasy…
Když si pak povídají, tak se ho Síta naschvál zeptá na otce. Už se mu dlouho neozval a Ray má o něj strach. Síta ho tedy šikovně navede a jdou se do jeho kanceláře, aby se podívali do počítače na jeho poslední ú;koly. Později Raye lstí vyláká za chvíli ven z pokoje a všechna data o ní jako Alise si stáhne na disketu.
Doma pak zjistí kontakt na toho ú;dajného Slima, spojí se s ním a dohodne schůzku. Sejdou se na přístavní hrází, ale Slim není sám, jak slíbil, má s sebou malou armádu svých lidí. Síta se jimi nechá dobrovolně spoutat a doufá, že ji přivedou k tomu, kdo ji hledá, protože Slim je jen zprostředkovatel.
Při jízdě je přesvědčí, ať ji u jedné benzinky pustí na záchod a to je chyba! Povraždí je a Slima odtáhne do lesa, kde Slim vyklopí, že ji hledá 190 cm vysoký muž s tmavými dlouhými vlasy a pomněnkovýma očima. Jakša!
Sítě Slima zabije a zavolá Seymourovi, aby ji vyzvedl. Překvapeně souhlasí a je trochu zmaten, když má na sobě krev a on jí musí dát čisté oblečení. Pak jí poví svůj dnešní sen a ona shledá, že to byla metafora pro dnešní večer. Seymour je velmi vnímavý, něco jako senzibil.
Síta zajede za Rayem, do kterého se asi zamilovala a řekne mu pravdu o tom, kdo je a pak i to, že zabila jeho otce a že ji hledá prapůvodní starodávný a nejmocnější vampýr Jakša, proti kterému nic nezmůže. Avšak Jakša ji našel už teď s Rayem.
Po více než 5 000 letech se zase shledají. Poví Sítě, jaký dal slib Kršnovi. Že zabije všechny vampýry, které stvořil a posledním na seznamu je Síta, kterou nechával žít nejdéle, protože k ní něco cítí. Následně smrtelně zraní Raye a odchází, protože ví, že ho Síta miluje a pro jeho záchranu bude muset porušit slib, který dala Kršnovi zase ona a sice – přeměnit jej ve vampýra, aby přežil.
Síta to udělá a zatímco Ray spí, zajde za Seymourem a vše mu řekne, protože potřebuje vymyslet plán, jak Jakšu přemoci. Prozradí mu, že o jeho nemoci ví, protože to pozná a nabídne mu vyléčení. Dá mu trochu své nesmrtelné krve, ale ne zas tak moc, aby se z něj stal vampýr.
Později se vrátí k Rayovi a sdělí mu, že z něj udělala taky vampýra. Chvíli je z toho vyvedený z míry, ale není čas a oni musí provést svůj plán. Protože chce Jakša mervomocí zabít všechny vampýry a splnit tak svůj slib Kršnovi, musí tedy logicky zabít i sám sebe. Což pro něj nebude problém, z minulé schůzky Síta vycítila, že už nemá vůli dále žít. To jim nahrává do plánu. Přijdou na způsob, jak Jakšu odpravit tak, aby nezjistil, že oni přežili.
Odkudsi seženou výbušninu a když Jakša přijde, řeknou mu, že je bomba zabije všechny. Jakša tedy výbušninu zapálí a při těch pár minutách před explozí Sítinu lest prokoukne – jako nejmocnější vampýr má jisté telepatické schopnosti. Nakonec ale pochopí, že i když Síta porušila posvátný slib bohu Kršnovi, udělala to jen pro lásku a kde je láska, je i Kršnova milost.
V posledních sekundách je Jakša nechá jít a sám zůstává. Je však již pozdě, milenci se moc nevzdálili výbuchu a tlaková vlna je odhazuje. Sítu zraní úlomek do srdce, které je nejzranitelnější místo upírů…

Vydal: Signet (1996)
Z anglického originálu: The Last Vampire 1
Podtitulek: Někdo záhadný ji pronásleduje
Číslovaná edice: Stopy hrůzy 65