Doporučujeme knihy pod vánoční stromeček
Zase se neúprosně blíží čas vánoční a stále platí, že kromě nejosobnějších ručně vyrobených dárků patří mezi nejlepší dárky uložené pod vánočním stromkem právě knihy. Které z letošních žánrových novinek doporučují k Vánocům naši redaktoři?
Jan Procházka
Rochus Přemysla Krejčíka – po dlouhé době někdo z českých autorů napsal knihu, která překračuje hranice žánrové literatury.
Kosti pod mechem Zuzany Hartmanové jsou čerstvým větrem do plachet hrdinské fantasy.
Ve sborníku Osiřelo dítě jsou skvělé povídky, v nichž hraje hlavní roli venkov, a zároveň se tu ukazuje, že kvalitní thriller umí napsat i nežánroví autoři.
Audiokniha Jany Maffet Šouflové Lionet – Přírodní pohroma Lionet z Glastonbury – obsahuje osm historických detektivních povídek s prvky magie, záhad a černého humoru. Londýnský koroner Lionet vyšetřuje úmrtí způsobená nadpřirozenými silami či úkladnými vrahy. Aleš Procházka ho ztvárnil naprosto dokonale.
Komiks Dariena Warrena Johnsona Vražedný sokol chytne za srdce nejen každého fanouška metalu.
Pavel Skořepa
Řeč ptáků Víctora Sellése je velice silný netradiční hororový příběh s prvky keltské mytologie. Magie se zde snoubí s drsným psychologickým dramatem a temnými, atmosférou dýchajícími událostmi.
Očistec Kristiny Haidingerové je omnibus tří románů věnovaných rase Violetů, (dle mého skromného názoru se nedá pokládat za upíry), který rozhodně stojí za pozornost všech milovníků temných příběhů, protože tyhle jsou bezesporu na světové úrovni.
V Zatloukání hřebů Vilém Koubek ukazuje, že odkrývání traumatických zranění duše pramenících z minulosti většinou nemá dobrý terapeutický účinek. V hororu už vůbec ne, jak se o tom ostatně s hrůzou přesvědčí hlavní hrdinka. (Jako takový nevinný SPOILER bych mohl doplnit, že v průběhu knihy jsou popsány osudy rodiny Skořepovy, která je zlynčována a jejich ostatky jsou následně dány k sežrání prasatům.)
Astaroth Růženy Jesenské je skvělá povídková sbírka sestavená Petrem Bočkem. Dýchá nádhernou poetikou prvorepublikové češtiny a zavádí čtenáře k mrazivým hranicím témat hojně tabuizovaných nejen v době vzniku textů. Styl autorčina vyprávění by se dal zařadit do škatulky poezie v próze.
Kniha Útěky z pekla obsahuje nejnovější překlady dvou novel z necenzurovaných rukopisů Arkadije a Borise Strugackých a dvě v češtině dosud nevydané povídky. Nadčasovost nastíněných myšlenek a témat stojí dnes za pozornost ještě více než v době jejich napsání.
Dotyky budúcnosti II – reprezentativně a s velikým citem pro sci-fi žánr sestavená antologie současných slovenských autorů skýtá množství různorodých a zajímavých příběhů ze vzdálené i blízké budoucnosti, zrovna jako z blízkých i vzdálených světů.
Zuzana „Daletth“ Hartmanová
Pokud chcete své blízké potěšit nějakou pěknou bichličkou, máte letos hodně příležitostí. Například s Odvahou Johna Gwynnea nebo s Kagenem prokletým Jonathana Maberryho lze strávit spoustu příjemného času.
České vody letos nabízí k podarování například sci-fi v podobě cyklu Kchrat Marie Domské (Nejasné hranice, Skryté ultimátum), fantasy Křik straky Dany Beranové nebo žánrový mix Severní den Ondřeje Blaha.
Věrné fanoušky pak dozajista potěší Tenká hranice touhy Patricka Rothfusse, nebo nové vydání Posledního jednorožce Petera S. Beaglea.
Monika Zedníčková
Propast času Romana Bureše je dobrodružný příběh pro milovníky cestování časem, historie a české fantastiky. Studentka archeologie Toňa se jednoho dne probudí a zjistí, že svět se zbláznil a etapy lidské historie se všemožně pomíchaly. Část vesnice zmizí a místo ní vidí hluboký les, v Českých Budějovicích je šestnácté století a nedaleko nich táboří římská legie. Tento dobrodružný román by mohl udělat radost všem napříč generacemi.
Smečka – cílem antologie bylo ukázat čtenářům všechny podoby hororu, ne jen tu s hektolitry krve. Horor se tu prolíná s fantasy, některé povídky jsou spíše thrillerem a detektivkou s hororovými prvky. V patnácti povídkách, v nichž hraje hlavní roli pes, se čtenář setká se současnými českými autory hororu. V této sbírce si přijdou na své milovníci hororu, ale i ti, kteří si čas od času chtějí přečíst něco s hororovou atmosférou.
V královských zahradách – speciální antologie, kterou by neměl minout žádný fanoušek Stephena Kinga. Editor Aleš Richter dal dohromady sbírku povídek, inspirovaných tvorbou Stephena Kinga. Velcí fandové, kteří mají dílo krále hororu řádně načtené, mohou při čtení hledat všechny odkazy na Kingovu tvorbu, které čeští a slovenští autoři do svých povídek zakomponovali.
Gloria (Braham Masterton a Karolina Mogielska) – blíží se Vánoce a Štědrý den, tak kdy jindy číst knihu odehrávající se právě v předvánočním čase? Gloria je navíc horůrek, který by svým zpracováním a námětem mohl zaujmout i sváteční čtenáře hororů. Do starého sirotčince U Svatého Mikuláše nastoupí na začátku prosince nová pečovatelka. Její příchod je před blížícími se svátky velmi vítaný. Jenomže čím víc se blíží Štědrý den, tím víc je atmosféra v sirotčinci napjatá a děti neklidné.
Knihu Babylon od R. F. Kuang si užijí fandové pomalého vyprávění, odhalování tajemství a subžánru dark academia. Malého chlapce Robina odvezou z jeho rodného Kantonu v Číně do dalekého Londýna, kde má nastoupit na prestižní univerzitu v Oxfordu a studovat překladatelství. Čtenář se tak pozvolna dozvídá, co vše obnáší být překladatelem, co vše je třeba znát a spolu s Robinem odhaluje i magii slitků. Babylon je v podstatě obyčejný příběh plný neobyčejných myšlenek a poselství. Milovníci jazyka, překladatelství a pomalých příběhů si v této knize přijdou na své.
Kateřina „Czistoslava“ Netušilová
Název Vlčí píseň napovídá, že v knize TJ Kluna najdeme vlkodlaky, ale největší bestie jsou v ní lidé. Román překvapí mnoha ohledech, řeší stejnopohlavní vztahy, náhled na život a to, jak je těžké být jiný nebo jak snadné je někoho zaškatulkovat.
Nona Devátá – třetí díl série Tamsyn Muirové pokračuje v duchu předchozích dvou a pěkně čtenáře zmate. Zombíci, nekromanti, konstrukty z kostí a hrátky s mocí, která obrací životy celých planet v nic.
Jedním tahem pera – Ztracené povídky Terryho Pratchetta je sbírka plná jemného humoru a nemožných zápletek v povídkách, které byly objeveny jenom náhodou.
Postapokalyptická knižní série Naslouchač se převaluje ze sci-fi do fantasy a zase zpět. Ve čtvrtém díle Urla autorka Petra Stehlíková poodhalila další fakta z minulosti, která se dotýkají současného dění, a také připravila nástup do velkého finále.
Železný plamen Rebeky Yarros zavede čtenáře na akademii plnou draků, dračích jezdců, magie a intrik. První kniha Čtvrté křídlo nebyla špatná, ale druhý díl ji předčí.
Skandar a soutěže Chaosu – knihy ze školního prostředí o Skandarovi a jeho přátelích jsou sice pro dětské čtenáře, ale mají v sobě něco i pro dospěláky. Magie tu zprostředkovávají jezdcům jednorožci. Série A. F. Steadmanové je mixem mezi Dračími jezdci, Magisteriem a Harry Potterem.
Zuzana Řeháková
Letošní rok se, co se týče zajímavého čtení, opravdu vydařil, takže se mi seznam doporučených knih pěkně rozrostl.
Každému, kdo ocení propracovaný, poetický, atmosférický a tajuplný příběh s hrdiny, kteří se dají popsat jako staré duše v mladých tělech, udělá radost Havraní spolek a Zloději snů, první dva díly tetralogie od Maggie Stiefvater.
Každý milovník Domu v blankytně modrém moři od TJ Klunea nepochybně touží po pokračování s názvem Někde za mořem. Nejsem výjimka, a kdybych měla dostat k Vánocům jen jednu knihu, chtěla bych právě tuhle.
Všem, kdo si zamilovali sci-fi trilogii Protektorát Megan O’Kieffové, určitě neunikl závěrečný díl s názvem První brána. A pokud vás tahle trilogie minula, tak to napravte, protože jsem poslední dva roky nic lepšího z žánru sci-fi nečetla.
Hodina hromu české autorky Lenky Poláčkové má nejenom nádhernou obálku, ale taky překrásně napsaný příběh odehrávající se v Olomouci na konci 19. století. Fantasy prvky jsou tu lehčí a každý čtenář se může rozhodnout, zda se jednalo o nadpřirozeno nebo jen o vesnickou pověrčivost. Na podzim vyšlo i volné pokračování s názvem Okamžik oběti, které jsem si nadělila pod stromeček i já.
Pokud chcete krásně napsaný, ale poměrně surový příběh inspirovaný čínskou historií, se silnou a morálně šedou hlavní hrdinou i záporákem, nesmí vám uniknout dilogie Jež se stala sluncem a Jenž utopil svět od Shelly Parker-Chanové.
Emily Lloyd Jonesová v Utonulém kraji ukazuje, že i otřepané téma „neproveditelné loupeže“ se dá napsat originálně. Umně obrací naruby žánrová klišé, stírá pojmy dobra a zla, hrdinů a zloduchů, až zůstávají jen hluboce lidské a uvěřitelné odstíny šedi. Utonulý kraj dějově přechází Kostischránám, ale provázání je poměrně volné, takže nezáleží, v jakém pořadí knihy čtete. Každopádně doporučuju obě dvě.
Z young adult fantasy doporučuju Božské rivaly od Rebeccy Ross, protože se jedná o atmosférický, citlivý a dojemný příběh, který vyvažuje těžké i smutné životní okamžiky těmi radostnými plnými lásky a přátelství.
Vánoce v Bradavicích jsou ideálním knižním dárkem pro malé čtenáře. Sice obsahují pouze jedinou (a navíc ještě zkrácenou) vánoční kapitolu z knihy Harry Potter a Kámen mudrců od J. K. Rowlingové, ale zato ji doprovázejí nádherné celostránkové barevné ilustrace, ze kterých na vás přímo dýchne kouzelná vánoční atmosféra.
Ježkovy voči, jak mi mohly utéct Kosti pod mechem?! Nějak mi nedošlo, že vyšly letos.