Melancholický Havraní spolek dostal druhou šanci

Blue Sargentové bylo v dětství předpovězeno, že když políbí svou pravou lásku, dotyčná osoba zemře. Jelikož je její rodina plná jasnovidek, nemá důvod tomu nevěřit. Jejich předpovědi se totiž vždycky naplní.

Na rozdíl od ostatních obyvatel v domě je Blue až na své extravagantní oblékání poměrně obyčejná. Nemá sice jasnovidecké vlohy, ale pouhou přítomností v místnosti dokáže nejen své mámě a tetám zesilovat jejich schopnosti. Blue se kvůli nešťastné předpovědi snaží klukům vyhýbat, jenže se brzy přimotá ke skupině čtyř havraních kluků – bohatých studentů ze soukromé školy Aglionby.

Charismatický Gansey by celé dny nejraději trávil hledáním ztraceného velšského krále Gledowera. Ten podle legendy jen spí a tomu, kdo ho probudí, splní jedno přání. Právě tohle jeho poslání svede dohromady nepravděpodobnou pětici kamarádů. Než se k nim přidá Blue, na jeho cestě ho doprovází tichý Noah a Ronan bojující se svými vnitřními démony. A také Adam, který se každý den snaží sebe i ostatní přesvědčit, že si místo v soukromé škole zaslouží, přestože jako jediný nepochází z bohaté rodiny.

Jsou to právě skvěle vykreslené postavy, kvůli kterým čtenář bude chtít v příběhu zůstat. Prvních skoro dvě stě stran autorka věnovala především vykreslení atmosféry a postav, kterých je v příběhu sice hodně, ale všechny – a to včetně těch schovaných na pozadí – mají bohatý vnitřní svět, jsou uvěřitelné a je snadné se do nich vcítit. Mezi mladými čtenáři bude rezonovat například téma hledání sám sebe či snaha zapadnout. V příběhu se objevují i vážná témata, s nimiž se dospívající hrdinové musí popasovat, jako například ztráta rodiče nebo domácí násilí.

Maggie Stiefvater přenáší čtenáře do světa, kde se magie jeví jako skutečná, a přesto nepolapitelná. Je totiž hluboce zakořeněná ve struktuře města Henrietta, kde se příběh odehrává, a v jeho okolí. Zatímco ráno chodí hrdinové do školy, odpoledne se snaží objevit kousky skládačky, které je dovedou ke ztracenému králi. Fantastické prvky jsou přidávány postupně a postupně také gradují. Magie protkaná do obyčejného života působí uvěřitelně, takže si čtenář může skutečně myslet, že onen zapomenutý král opravdu někde čeká na vysvobození.

Havraní spolek je první díl čtyřdílné young adult fantasy série, která začala vycházet už v roce 2012. V češtině v roce 2014 vyšla pouze první kniha s názvem Osudný polibek. Není ale překvapení, že se do nového překladu i vydání po tolika letech pouští nakladatelství CooBoo, které mimo jiné vybírá i knihy s LGBTQ+ tematikou. V prvním díle Havraního cyklu to sice není zřejmé, ale další díly už do queer čtení rozhodně zapadají, přestože to nikdy není hlavní téma. Podle mě celá série tehdy předběhla svou dobu a jsem ráda, že ve čtenářích různých věkových kategorií pořád rezonuje.

Přestože z prvních stránek knihy by se mohlo zdát, že půjde o další příběh o zakázané lásce, v prvním díle moc romantiky není. Jde spíš o melancholicky laděný román s perfektně vybudovanou atmosférou, komplexními postavami se silnými vztahy a skvělým odkazem na velškou mytologii. Havraní spolek si získá srdce hlavně těch čtenářů, kteří mají rádi tajemnou atmosféru a poklidné tempo.

Vydalo: CooBoo, 2024
Překlad: Tereza Schlöglová
Vazba: brožovaná
Počet stran: 424
Cena: 449 Kč