Lionet & jiné podivné případy potěší každého milovníka historických detektivek

Velkolepý návrat londýnského koronera v povídkové sbírce Lionet & jiné podivné případy čtenáře nadchl a teď se dočkal i audioknihy.

Jana Maffet Šouflová je nadanou harfistkou, malířkou, ilustrátorkou a spisovatelkou, v jejíž literární tvorbě se snoubí bezbřehá fantasie, humor a znalost středověku. Čeští fanoušci fantastiky si ji zamilovali díky knize Svitky z londýnského mostu (Straky na vrbě; 2014) v níž nás seznámila s londýnským konstáblem Thomasem Collinghamem a jeho přítelem, koronerem Lionetem z Glastonbury. Ve výše zmíněném románu ti dva roku 1306 na slavném londýnském mostě a v jeho okolí vyřešili nejeden zapeklitý kriminální případ. Přestože si živelný, prostořeký a zábavný Lionet získal srdce čtenářů, zůstal pro ně i pro svého přítele Collinghama velkou záhadou.

Od doby, kdy se Svitky z londýnského mostu objevily na pultech, uběhlo už hodně vody v Temži a autorka nashromáždila slušný počet povídek, v nichž hraje Lionet tu větší, tu menší roli. Díky tomu mohl pod přísným dohledem Michaela Bronce v nakladatelství Straky na vrbě v roce 2023 vyjít povídkový román Lionet & jiné podivné případy. Ten obsahoval osm detektivních povídek, jejichž příběhy se odehrály v letech 1276 až 1569, a to především na území Anglie. Šlo o vtipné až mírně ztřeštěné povídky, v nichž vystupují duchové, svatí i bytosti z tajemné Elfie.

„Když jsi spatřil…“ zopakoval pan Martin dojatě, se slzou v oku přiskočil k Lionetovi a sevřel jej do tak pevného objetí, že se doktor mohl stěží nadechnout. „Co to? Damn! Hell! Pusť mě!“ bránil se zaskočený koroner a v panice se snažil odtáhnout silné chlapské paže. „Snad jsem toho tolik neřekl.“ „Řekl! Ať zní všechny pražské zvony na oslavu dnešního dne. Drahý Lionete, právě jsi pokořil nejtěžší výzvu jazyka českého a vyslovil krásné a čisté Ř!“ (str. 226)

Audioknihu Lionet & jiné podivné případy vydalo audiovydavatelství Tympanum a načetl ji herec a dabér Aleš Procházka. Do režisérského křesla zasedl básník, hudebník a zkušený zvukař Nikolaj Ivaskiv a jejich spolupráce přinesla výtečný posluchačský zážitek. Je skvělé, když interpret porozumí postavě a pojme ji tak, jak ji čtenář slyší ve své hlavě. Lionet je sice neskutečně sečtělý, ale zároveň nešetří ironií a černým humorem, to vše dokázal Aleš Procházka do jeho hlasu dostat. Ve správných okamžicích je až nepříjemně jízlivý, ale pokud to děj vyžaduje, umí překvapivě vykouzlit něžný a konejšivý tón hlasu. To když životem otřískaný koroner utěšuje pozůstalé či oběti zločinů. Za majstrštyk lze ovšem považovat povídku, která se odehrává v Praze. Lionet se musel vypořádat s nástrahami češtiny a interpret naopak s koronerovým anglickým přízvukem.

„Přijde čas, kdy hudebníci budou slavnější než králové a nebudou moci odejít ani na latrínu, aby je zdivočelí milovníci hudby nepronásledovali a šat z nich nervali.“ (str. 447)

Oproti audioknize Svitky z londýnského mostu vyniká Lionet v hudebním a zvukovém doprovodu strohostí. Posluchače při poslechu neruší zvuky hučícího davu, křik racků ani šplouchání vln. Jednotlivé povídky od sebe odděluje pouze nevtíravý zvukový předěl či pár tónů harfy nebo loutny. Kdo se těšil na knihu proloženou koncertem zdatné harfistky, bude možná nemile překvapen, ale většina posluchačů bude za tento hudební minimalismus ráda, protože bez zbytečných ruchů a šumů vynikne perfektní interpretův přednes.

Kdo rád poslouchá historické detektivky a není mu proti srsti špetka fantastiky, ten si s Lionetem užije krásných devatenáct hodin.

Příběh: 90 % Interpretace: 95 % Celkový dojem: 95 %

Vydalo: Tympanum, 2024
Interpret: Aleš Procházka
Režie: Nikolaj Ivaskiv
Délka: 19 hodin
Cena: 528 Kč