Roman Bureš: Propast času

Lidské dějiny se roztříštily, pomíchaly a složily zpět do podoby chaotického puzzle. První díl série Propast času spatřil světlo světa už v roce 2015 a nyní, bezmála o deset let později, vychází remake.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co by říkaly starověké civilizace na naši elektřinu a zbraně? Jak by probíhalo setkání pračlověka s člověkem dnešního typu? A jak bude vypadat svět za sto nebo dvě stě let? Propast času vám pár možných scénářů ukáže…

Studentka archeologie Toňa si užívá prázdniny na chatě v jižních Čechách. Zanedlouho volno skončí a ji čeká návrat do Prahy. Jenže svět se ze dne na den změní. Část vesnice zmizí a místo ní má z okna výhled na hustý les sahající do velké dálky. Je tohle vůbec možné? A to je teprve začátek!

Toňa se co nevidět vydává na cestu do nedalekých Českých Budějovic, aby se pokusila zjistit víc. Ač se jí žaludek svírá strachem, je to chytrá mladá žena. Brzy přichází na to, že čas se roztříštil a celá dlouhá historie lidstva se pomíchala. Zatímco se Toňa snaží přežít v Budějovicích šestnáctého století, v nedalekých lesích táboří římské legie s velitelem Luciusem. V jiných končinách světa si to německý hauptsturmführer z druhé světové války šine s tankovou posádkou do další bitvy. Svět se zbláznil. Ale kdo nebo co to způsobilo?

Bezpochyby se mnou bude nejeden čtenář souhlasit, když řeknu, že zpracovat takovýto námět je pro začínajícího autora velký oříšek. Romanovi Burešovi se to však už v roce 2015 podařilo na výbornou a román Propast času spolu s dalšími dvěma díly sklízel spoustu nadšených ohlasů. Po několika letech a dalších napsaných knihách došel autor k závěru, že je čas Propast času přepsat. Pro čtenáře původní trilogie bude jistě zajímavé porovnat rozdíly a úpravy mezi prvním vydáním a remakem. Pojďme se na knihu ale podívat očima čtenáře neznalého autorovy tvorby a původního znění příběhu.

Vším tím chaosem s roztříštěnými etapami lidstva provází čtenáře hned několik postav. Hlavní protagonistkou je Toňa, které studium archeologie ve spoustě situacích rapidně zachraňuje zadek. Vždyť kolik běžných smrtelníků dnes mluví plynně latinsky a vyzná se v historii? Moc jich nejspíš nebude. Ovšem ani to Toni nezajistí nadpozemskou sílu a obratnost vyhýbat se všem průšvihům bez újmy. Několikrát jí jde o život, a i když čtenář tuší, že hrdinka přežije (o kom by pak byly zbývající strany a díly, že?), i tak ho gradace napětí a akčních scén nutí místy zatajovat dech a netrpělivě otáčet stránky. Díky postupnému vývoji charakteru, přizpůsobování se novým podmínkám a čelení nelehkým situacím si Toňa získá čtenářovy sympatie.

U vedlejších postav na čtenáře z velké části zapůsobí už výběr historických etap, ať už z minulosti nebo daleké budoucnosti, ze kterých pocházejí. Každá kapitola je věnována jedné postavě a jejich linky se různě střídají, proplétají a doplňují. Na reálnosti příběhu přidává neuvěřitelné množství sebemenších detailů, které vypovídají o autorově velkém rozhledu a obsáhlých rešerších. Krom zábavy se čtenář například dozví, jak vypadala průměrná toaleta v šestnáctém století, jaké se vařilo v té době v Budějovicích pivo nebo jaké se nosilo oblečení.

To, že je hlavní hrdinkou žena, nabízí navíc prostor ukázat, jaký byl v minulosti pohled na ženu, jaká byla její práva, povinnosti, společenská pravidla a normy, které se musely dodržovat. V opačném případě stačila maličkost, aby si vás všimly nesprávné oči, a už bylo zaděláno na problém. Autor velmi dobře popsal, jak kruté a zároveň rozdílné tresty čekaly muže a ženu za tentýž prohřešek. Asi nikoho nepřekvapí, že žena na tom byla daleko hůř.

Propast času je zkrátka dostatečně detailní na to, aby čtenářům předala něco z naší historie, možná i vyvolala otázky nebo touhu zjistit si víc, ale zase ne tolik, aby nudila a zahltila historickými fakty. V první řadě jde o akci, dobrodružství a putování, o přežití v novém, i když do jisté míry známém světě. Bureš si nehraje na učitele dějepisu. Svou roli vypravěče plní s grácií až do samotného závěru, kdy čtenáře navnadí na další díl a další dobrodružství. Místy jde o čtení kruté – vždyť i dějiny jsou krutosti plné, tak proč to neukázat – ale stále dobře stravitelné pro každého čtenáře.

Pokud by snad někoho dostatečně nenalákala detailní a nápaditá ilustrace Ondřeje Hrdiny na obálce, možná ho nadchnou doplňkové mapy, které čtenáře postupně provázejí příběhem a odkrývají stále větší část území v závislosti na vývoji děje a putování postav.

Propast času je primárně určena mladším čtenářům, které by mohla zaujmout akčností a dobrodružstvím a s trochou štěstí v nich probudit zvědavost a chuť poznávat naši historii. Zalíbení v příběhu však může najít každý, nehledě na věk. Propast času si užijí čtenáři napříč všemi generacemi.

Vydala: Epocha, 2024
Obálka: Ondřej Hrdina
Vazba: vázaná s přebalem
Počet stran: 488
Cena: 499 Kč