Zuzana Hartmanová: Kosti pod mechem

Pláně Accadu jsou domovem hrdého národa spjatého s přírodou, pro nějž tradice a čest znamenají vše. Nebo to tak dlouhá staletí bylo, než se i mezi minotaury našli sobečtí jedinci, pro které slova zapsaná v minotauřím Kodexu cti přestala cokoli znamenat. Jaký vliv na celé společenství jejich skutky měly a mají, to se dozvíme ve vyprávění o minotauřím hrdinovi Nerghanovi.

Příběh začíná Soubojem cti, při němž jen smrt dokáže, na čí straně právo stojí. Nerghan je zkušený bojovník, svého soupeře dobře zná a právo je na jeho straně. Dlouhá léta čekal, aby mohl obhájit svou čest, a o vítězství neměl žádné pochyby. Co ale nečekal, je minotauří mládě v domě nepřítele. Nerghan na pouti za dalším soubojem cti sice nikoho nepotřebuje, ale ani nemůže na opuštěném místě mládě zanechat. A tak se z nich stanou společníci, kteří se od sebe mohou mnohé naučit.

Zuzana Hartmanová má od mala ke knihám velmi blízko a k fantasy literatuře zvláště. Výhra v povídkové soutěži autorku povzbudila k další tvorbě, a proto mohou čeští čtenáři mít v knihovně už pěknou sbírku jejích románů. Do Accadského cyklu kromě Kostí pod mechem patří autorčina první vydaná kniha Noční labuť (2017) i s pokračováním Perutě noci (2019). Příznivé ohlasy zaznamenala také trilogie Krysy apokalypsy (2020–2022) a sbírku mohou doplňovat povídky vydané v různých sbornících, např. Žena s labutí (2018) nebo Krev, monstra a cukroví (2023).

Kosti pod mechem jsou tradiční hrdinskou fantasy, v níž je kladen důraz na staré dobré rytířské vlastnosti jako čest a právo, za které stojí za to položit život. Přesně v tomto duchu minotauři žijí a umírají. Vede je k tomu jejich kodex, soubor pravidel, zákonů a písní. Minotauři je berou až dogmaticky, což se moc neslučuje s během času a vývojem společenstev kolem nich. Nerghan by ale mohl všechno změnit. Je to paličák, čestný a velmi schopný bojovník s chytrou hlavou, který čtenáři velmi rychle přiroste k srdci.

Magie v podání minotaurů je šamanská a vychází z přírody. Nadání a jeho míru ovlivňují bohové. Je praktikovaná ženami kmene, ale ne každá z minotaurek nadání má. Jsou léčitelkami, také však umí písní a bubínky zpěnit krev válečníků.

Kniha je pojatá povídkovou formou, rozdělena na části s různě dlouhými odstupy v čase. První část je vlastně začátkem i koncem knihy, zbývající části doplňují, co předcházelo, a také je pravděpodobně úvodem pro druhý díl. 

Nostalgie, poetika, ale také intriky a zrada, to vše se v Kostech pod mechem vyskytuje v hojné míře. Zuzana Hartmanová v knize skvěle vykreslila, jak to dobré, tak to špatné, co v lidech je.

Za zmínku stojí i obálka knihy s ilustrací Veroniky Šiškové, která na první pohled zaujme. V knize jednotlivé části doplňují další její kresby.

Kniha Kosti pod mechem se mi moc líbila a musím se přiznat, že mi i nějaká ta slza za národ minotaurů a Nerghana z oka ukápla. Moc se těším na další díl.

Vydal: Host; 2024
Obálka a ilustrace: Veronika Šišková (Dae Nir)
Vazba: brožovaná
Počet stran: 360
Cena: 399 Kč