Patricia Briggs – snící dáma z Montany

Americká autorka Patricia Briggs je čtenářům známá hlavně díky sérii o Mercedes Thompsonové. Její fanoušci mají možnost setkat se s autorkou i v České republice. Zavítá sem letos v květnu na pozvání nakladatelství Fantom Print.

Patricia Briggs se narodila v Butte v Montaně v roce 1965 do rodiny knihovnice, která předala dětem svou lásku ke knihám. Jak vyrůstala, četla pohádky a knihy o koních, později se začala zajímat o folklór a historii. Brzy po šestých narozeninách objevila, že v dolech žijí trpaslíci a v lesích elfové. Skřítek v garáži ji vyděsil, když ho potkala poprvé, ale od té doby jsou dobří přátelé. Nutkání podělit se se svými objevy se zbytkem světa ji přimělo ke psaní a fantasy žánr byl přirozenou volbou.

Vystudovala historii a němčinu na univerzitě v Montaně a chvíli pracovala jako učitelka. Knihy začala psát v roce 1990, prvním vydaným románem byl Masques v roce 1993. I když jeho výdělky byly nízké, byla autorka schopna prodat svou další knihu Steal the Dragon (česky Riallina hra; Fantom Print 1999), která vydělávala lépe a získala i lepší kritiky. Následovaly několikadílné série. Dragon Bones a Dragon Blood se odehrávají ve stejném světě a vystupují v nich stejné postavy, ale obě knihy mají samostatný příběh. Raven“s Shadow a Raven“s Strike je duologie zasazená do středověku a vypráví o lidech s magickým talentem. Každá z knih Patricie Briggs má ukončený příběh, nezanechává čtenáři cliffhangery, protože sama autorka je nemá ráda.

Nakladatelství ji požádalo o napsání moderní městské fantasy. Žánr vykazoval slibný růst a vydavatel chtěl rozšířit svou nabídku. Patricia Briggs podepsala smlouvu na tři díly a odstartovala tak úspěšnou sérii o Mercedes Thompsonové. První díl Moon Called (česky Měsíční píseň; Fantom Print 2009) se prodával mnohem lépe než její předchozí romány, dostal se na seznam bestsellerů USA Today. Druhá kniha Blood Bound (česky Krevní pouto; Fantom Print 2010) se dostala na žebříček bestsellerů NY Times, třetí kniha Iron Kissed (česky Železný polibek; Fantom Print 2010) dokonce jako číslo jedna.

V současnosti žije Patricia se svým manželem Mikem, dětmi a koňmi v Tri-Cities ve státě Washington. Jejich dům prošel v roce 2011 rozsáhlou rekonstrukcí, proto hodně spali po hotelech a cestovali po Evropě. Jaké to je, být na pár měsíců bezdomovci, a fotky z rekonstrukce jsou k nahlédnutí na webu autorky.

Mike o své ženě Patty:
Patricia se narodila v Butte v Montaně v roce 1965. Umíte-li počítat, odvodili jste si, že má dvacet devět let. Ve skutečnosti je jí dvacet devět už nějakou dobu a vůbec nemá v úmyslu zestárnout. Spisovatelé beletrie nepodléhají zákonům vesmíru a času, oni je vytváří. Nehádejte se, nebo Patty stvoří draka přímo za vámi.

Patty je odbornice na vytáčky. Živí se lhaním, vykládá bludy, vymýšlí si tak nehorázně, že lidé jí platí, aby si vymýšlela dál. Jediným ústupkem ke cti jí je to, že říká lidem, že jim lže. A to je rozdíl mezi autory fikce a politiky.

Patty píše tradiční a moderní městskou fantasy, většinou romány. V jejích příbězích se nocí potulují stvůry, magie je skutečná a někdy ti dobří zvítězí.

Její první kniha Masques vyšla v roce 1993 a od té doby píše v průměru jednu knihu ročně. Ráda si hraje se svými fiktivními přáteli a dělá jí radost setkávat se se čtenáři, kteří je znají. Co se týče psaní, stěžuje si nejvíc na to, že má mnohem víc nápadů pro své příběhy než času k jejich napsání.

Hon za sny…
Setkali jsme se, když byla na střední škole, a brzy se do sebe zamilovali. Byla jedním z mála členů dramatického kroužku. Nikdy vlastně nedokázali vytvořit dramatické představení, ale ona stále umí citovat repliky, které si zapamatovala, v naději, že někdy vystoupí na jevišti. Zabývala se hudbou se stejně nakažlivou intenzitou, tančila s vervou. Byla opojná a nespoutaná. Byl jsem k ní přitahován jako můra k ohni.

Na univerzitě milovala historii. Ne tu očištěnou verzi, kterou krmí nudící se žáky základních škol. Ale ten drsný, neuctivý, obscénní a krvavý destilát života druhých. Zatímco já jsem se snažil porozumět světu, ona se snažila porozumět lidem.

Navzdory zdravému rozumu, radám přátel a rodiny jsme stále usilovali o naplnění snu. Některé sny nemají být naplněny a každá volba má svůj následek. Došlo na slzy, odřená kolena i krvavé lokty. Patty se vždy jen zašklebí, otřepe se z prachu a řekne „To byla sranda“, než se vydá na další dobrodružství. Sny, jak chápete, mají svou vlastní magii. Když jeden zemře, jiný, ještě krásnější, vyroste a jste znovu na lovu.

Když jí knihy přinesly určitý úspěch, začali se lidé náhle ptát, jak to dělá, a ona vůbec neví. Když se na ni dívám, stále vidím tu mladou dámu, která si zpívá u rádia, objímá koně a je vzhůru do pozdních hodin počítajíc hvězdy. Většinu svého života jsem strávil s Patty a tohle jsem se od ní naučil: Nemůžeš létat a zároveň stát oběma nohama na zemi, musíš riskovat.

Její knihy dokázaly zachytit magii, kterou vidí ve světě kolem sebe. Tri-Cities, ve kterém jsem žil, bylo prašné, horké a trochu špinavé na periferii. Přidejte trošku představivosti a příměs magie, a náhle tu máte vlkodlaky, skřítky a osamělou kojotí ženu. Ta proměna je nakažlivá. Lidé se dívají okolo sebe a podivují se, jestli ten starý dům se zabedněnými okny může být hnízdem upírů. A během okamžiku je magie zpět, a kde je magie, tam mohou sny zakořenit.

Patty o světě Mercy Thompsonové:
Když mě požádali o napsání moderní městské fantasy, chtěli něco s vlkodlaky a upíry a s osobou s komplikovaným milostným životem, která sama není nutně vlkodlak ani upír, ale je součástí nadpřirozeného světa. A já ráda píšu o podceňovaných hrdinech a mám radši vlkodlaky než upíry, ačkoli upíři jsou taky cool.

Tak jsem si řekla „Dobrá, chci někoho, kdo má blíž k světu vlkodlaků a není tak silný.“ Jsem ze severozápadu, tak mě napadl kojot. Potřebovala jsem reálné zaměstnání, do kterého hrdinku ponořím, protože městská fantasy funguje líp, když to vypadá jako reálný svět s něčím navíc. Podívala jsem se dozadu na zahradu, kde měl manžel dva staré německé opely, které zrovna opravoval. Takže jsem z ní udělala opravářku aut. A ne jen tak ledajakou, ale se specializací na volkswageny, protože ty jsem znala. Měli jsme VW dlouhé roky, takže znám všechny malé drobnosti a srandičky, které se s nimi dějí, tak jsem myslela, že by to mohlo fungovat.

Mercy je tedy opravářka aut pracující v Tri-Cities a je zároveň kožoměnec – kojot. Má pouta k vlkodlačí komunitě a mechanik, který ji zaučoval jako opravářku, je fae. V mém světě v Tri-Cities představují upíři něco jako mafii, takže jako člen supernaturální komunity jim musíte platit za ochranu, aby vás nechali na pokoji. Mercy místním upírům místo placení opravuje auta, což ji připoutá i k upírům. Takže je chudinka, není slaboch, ale nemá skoro žádnou moc. Její jediná schopnost je proměna v dvacetikilového kojota.

Tajemství jejího přežití spočívá v tom, že jako kojot dobře splývá s prostředím. Umí se dobře přizpůsobit svému okolí. A udělá, cokoli je nutné, aby přežila. Kojoti jsou velmi obdivuhodná stvoření. Když musí, tak se drží ve smečce, třeba když shánějí potravu, ale jsou schopni lovit i samostatně.

Vlkodlakům v Severní Americe vládne Marok, jehož jméno pochází z artušovské legendy. Je si vědom toho, že zlí lidé vědí o vlkodlacích a používají to jako prostředek k vydírání, aby je dostali do vojenských speciálních operací. Takže si uvědomuje, že nejbezpečnější věc je odhalit se světu, aby je nebylo čím vydírat.

Série Alpha a Omega je zaměřena na Samuelova bratra Charlese, který je také Marokův syn. Vypráví také o jeho ženě a jejich trápeních a strastech. Mercy píšu v první osobě, jako by ty knihy psala sama Mercy, ale Alpha a Omega je psána ve třetí osobě, což mi dává více prostoru. Můžu nahlížet do více hlav. Můžu lépe vysvětlit, proč se postavy chovají, tak jak se chovají. Takže pocit z každé série je trochu jiný, což se mi líbí. Jeden z problému psaní dvou sérií je ten, že všechny postavy vychází z vás. A tak do určité míry z nich máte stejný pocit. A nechci, aby lidé říkali, že jsou to jen stejné postavy pod jinými jmény. Tím, že to píšu ve třetí osobě, si jsem jistá, že se to nestane.

Patty doporučuje své knihy:
„Pokud rádi čtete o temných světech a drsných lidech, kteří se umí zasmát sami sobě, chcete trochu akce a trochu romantiky, pravděpodobně se vám budou moje knihy líbit. Nepíšu významnou literaturu, ale snad se u mých knih budete dobře bavit.“

Tvorba:
Série:
Sianim
1. Masques (1993; 2010)
2. Wolfsbane (2010)
3. Riallina hra (Steal the Dragon; 1995; česky Fantom Print; 1999)
4. When Demons Walk (1998)

Hurog
1. Dragon Bones (2002)
2. Dragon Blood (2003)

Raven
1. Raven“s Shadow (2004)
2. Raven“s Strike (2005)

Mercedes Thompson
1. Měsíční píseň (Moon Called; 2006)
2. Krevní pouto (Blood Bound; 2007)
3. Železný polibek (Iron Kissed; 2008)
4. Zkřížené hnáty (Bone Crossed; 2009)
5. Stříbrná relikvie (Silver Borne; 2010)
6. Říční znamení (River Marked; 2011)
7. Spálená mrazem (Frost Burned; 2013)
8. Nocí zlomená (Night Broken; 2014)
9. Ohnivý dotyk (Fire Touched; 2016)
10. Dlouhé ticho (Silence Fallen; 2017)
11. Bouří prokletá (Storm Cursed; 2019)
12. Kouřový démon (Smoke Bitten; 2020)
Sérii česky vydává nakladatelství Fantom Print.

Alpha and Omega
0. Alpha and Omega – povídka v antologii On the Prowl (2007), česky vyšlo jako součást knihy Štvanice.
1. Štvanice (Cry Wolf; 2008)
2. Loviště (Hunting Ground; 2009)
3. Dvojí spravedlnost (Fair Game; 2012)
4. Smrtící žár (Dead Heat, 2015)
5. Jasným plamenem (Burn Bright, 2018)
6. Divoký symbol (Wild Sign, 2021)
Sérii česky vydává nakladatelství Fantom Print.

Romány:
The Hob“s Bargain (2001)

Komiksy
Mercy Thompson: Homecoming (2009)
Mercy Thompson: Moon Called (2011)
Alpha a Omega: Cry Wolf (2011)

Povídky:
The Price v antologii Silver Birch Blood Moon (1999) – kniha získala v roce 2000 cenu WFA za Nejlepší antologii.
Alpha and Omega v antologii On the Prowl (2007) – ze světa Mercy Thompson
Star of David v antologii Wolfsbane and Mistletoe (2008) – ze světa MT – příběh Davida Christiansena
Seeing Eye v antologii Strange Brew (2009) – ze světa MT
Fairy Gifts v antologii Naked City (2011) – ze světa MT
Gray v antologii Home Improvement (2011) – ze světa MT
In Red With Pearls v antologii Down These Strange Streets (2011) – ze světa MT – příběh Warrena
Asil and the Not-Date v antologii Fantastic Hope (2020)
Mihotavé stíny (Shifting Shadows, 2014) – sbírka povídek ze světa MT

Rozhovor s autorkou (2009)
Rozhovor pro DearAuthor (2012)
Článek o komiksech
Rozhovor na Světě knihy (2012)

Zdroje:
– patriciabriggs.com
– fantasticfiction.co.uk
– wikipedia.org
– theauthorhour.com
– goodreads.com