Patricia Briggs: Spálená mrazem

Nakladatelství Fantom Print vydalo sedmý díl z cyklu Mercedes Thompson s názvem Spálená mrazem od americké autorky Patricie Briggs, od níž možná znáte také román Riallina hra nebo sérii Alfa a Omega s hrdiny Charlesem a Annou.

Mercedes Thompsonová si pomalu zvyká na to, že se stala družkou Adama Hauptmana, charismatického alfy vlkodlačí smečky v Tri-Cities. Při vánočních nákupech s nevlastní dcerou Jesse nabourá Mercy auto. Adam nezvedá telefon a zbytek smečky také ne. Všechny totiž unesla skupina lidí, která zaútočila na jejich základnu. A nebýt nehody, skončily by v zajetí také. Mercy se poutem druhů spojí s Adamem. Dozvídá se, že únosci chtějí, aby zabil oblíbeného protifaeského senátora. Tím by zapříčinili, že by se lidé obrátili proti vlkodlakům a pokusili se je vyhladit. V sázce je však mnohem víc, než se může na první pohled zdát, a Mercy se bude muset pořádně ohánět, aby přežila jak ona, tak její blízcí.

Briggs_Spalena_mrazemMercy se po boku svého druha chová vyzráleji a snaží se naučit pravidla smečky, do níž se přivdala. Nikdy úplně nezapadla do světa lidí, ani do světa nadpřirozena, a to z důvodu, že je jediným kojotím kožoměncem mezi vlkodlaky a upíry. Podobně se cítí i Tad, poloviční fae, jehož svým způsobem považuje za mladšího brášku. Mezi její přátele patří gremlin Zee, od něhož kdysi odkoupila dílnu, a upír Stefan, který se v poslední době chová kvůli krutým intrikám své bývalé paní víc jako upír než přítel, a to se automechaničce nelíbí. Teď se musí rozhodnout, zda na seznam přátel přidat šíleného vlkodlaka Asila.

Příběh je vyprávěn v ich formě z pohledu Mercedes a er-formě Adamem. Čtenáře pobaví vzpomínky na Mercyino mládí a vylomeniny, jež tehdy prováděla. Děj se odehrává v Tri-Cties a zvolna navazuje na cyklus Alfa a Omega a šestý díl Mercedes Thompson s názvem Říční znamení.

Ve světě Mercedes Thompsonové lidé vědí o existenci fae, čarodějnic a vlkodlaků, ale o upírech zatím ne, ačkoliv už si začínají ledacos domýšlet. Patricia Briggs upozorňuje na rivalitu a předpojatost lidí vůči nelidem a naopak. Srozumitelně vysvětluje pravidla nadpřirozeného světa, jako je boj o dominanci, pouto smečky nebo uzavírání spojenectví mezi druhy. Charakter postav propracovala od minulosti, zvyků a zaměstnání, až po vysvětlení, proč dotyčný jedná tím či oním způsobem. Nejvíc pozornosti věnuje dějové linii a pocitům, a proto si čtenář snadno vytvoří k postavám pouto. Okolí popisuje dle důležitosti, povětšinou zlatou střední cestou, a tak není těžké si představit, jak dané místo či osoba vypadá.

Spálená mrazem nabízí spoustu akce, dramat a překvapení. Příběhem se prolínají mocenské hry, politické machinace a intriky, ale okořeňují je humor, ironické komentáře a vtipné metafory: Ne všichni fae byli dlouhověcí. Život některých připomínal život hmyzu – během několika let bylo po nich (s. 145). Na scéně se objeví nový hráč, který rozmístí figurky na pomyslné šachovnici dřív, než si hrdinové uvědomí, že hra začala.

Sedmá kniha série Mercedes Thompson patří ke svižným urban fantasy s temnější atmosférou a poměrně vysokým počtem mrtvol, což mě velice potěšilo. Říční znamení totiž spadá mezi slabší kousky a chvíli se zdálo, že kvalita série začíná klesat. Spálená mrazem však vrátila sérii reputaci, a já se proto nemohu dočkat dalšího dílu.

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2013

Koupit knihu