Mats Strandberg: Trajekt

Vítejte na palubě trajektu Baltic Charisma. Vztahy jsou podrobeny zkoušce. Z obyčejných lidí se stávají hrdinové z donucení. Události této noci mohou probudit to nejlepší i to nejhorší, co v nich dřímá.

 

ANOTACE:
Dvanáct set nedočkavých pasažérů se při plavbě mezi Švédskem a Finskem chce hlavně dobře bavit. Jenže na palubě číhá zlo. Trajekt se uprostřed noci ocitne v naprosté izolaci od okolního světa. Není kam utéct. Není jak se spojit s pevninou. A nikdo neví, komu může důvěřovat.

Mats Strandberg míchá prvky sociálního realismu a nadpřirozena. Podrobně nás seznámí s personálem i cestujícími. S postarší paní toužící po dobrodružství. Se zapomenutým zpěvákem šlágrů, který pořádá karaoke. S bývalým zaměstnancem lodi, který se vrátil, aby zde podivným způsobem požádal svého vyvoleného o ruku. S ostrahou dohlížející na každodenní chaos na palubě nebo s dvanáctiletým chlapcem, který si býval velmi blízký se svou sestřenicí, dokud mezi ně nevrazilo klín rodinné tajemství.

Vztahy jsou podrobeny zkoušce. Z obyčejných lidí se stávají hrdinové z donucení. Události této noci mohou probudit to nejlepší i to nejhorší, co v nich dřímá.

 

OHLASY:
Mats Strandberg napsal něco víc než jen děsivý příběh. Jazyk jeho románu je sevřený a úsporný, prostředí a postavy precizně vykreslené. Trajekt je srdečným, avšak zároveň sarkastickým a do jisté míry i humorným obrazem společnosti. Přesně v duchu Stephena Kinga.
– Berlingske

Dovolte mi říct to takto: Mats Strandberg napsal jeden z nejlepších hororových románů, jaké jsem kdy četl. Opravdu jsem se bál. Co je však důležitější — ta kniha se mě opravdu dotkla.
– Folkbladet

Švédský Stephen King? Mats Strandberg umí skvěle ovládat rytmus vyprávění. Zprvu pomalejší začátek se zrychluje do divokého crescenda.
– Culturellement vôtre

 

O AUTOROVI:
Mats Strandberg (nar. 1976) je švédský spisovatel a novinář. Svými sloupky pravidelně přispívá do deníku Aftonbladet. V mládí objevil dílo Stephena Kinga, které v něm podnítilo celoživotní fascinaci žánrem hororu. Debutoval v roce 2006 románem Lovecká sezona. Knižní série Kruh, kterou napsal spolu se Sarou B. Elfgrenovou, byla nominována na prestižní švédskou literární cenu Augustpriset v kategorii literatury pro mládež. Román Trajekt se setkal s nadšeným ohlasem kritiky i čtenářů v mnoha zemích Evropy. Na jaro 2019 připravuje Host vydání jeho dalšího hororu Domov.

 

INFO O KNIZE:
Vydá: Host, květen 2018
Překlad: Helena Matocha
Vazba: vázaná
Počet stran: 460
Cena: 369 Kč