Leigh Bardugo: Griša – Světlo a stíny

Dokáže Griša zachránit království před temnotou?
Pomocná kartografka Alina Starková se svým regimentem musí přejít Vrásu stínu, území zasažené černou magií, které rozděluje Ravku na dvě části. Jenže ve Vráse stínu žijí volkry, netvoři, kteří zabíjejí ty, kdo se odváží na území věčné temnoty vstoupit. Ve chvíli, kdy jedna z nich napadne Alinina přítele Mala, začnou se dít divné věci. Objeví se zářivé světlo, které volkry zažene. A ukáže se, že tím, kdo ho vyvolal, byla Alina.


Alinin život se obrátí vzhůru nohama. Z obyčejné a neduživé dívky, jež vyrostla v sirotčinci, se stává grišou, čarodějkou, a dostává se mezi bohaté a privilegované. Navíc Alina není jen tak ledajaká griša, ale světlonoška, kterou řada lidí považovala pouze za legendu.

Jako světlonoška přináší naději pro celou Ravku, protože její moc by mohla zničit Vrásu stínu a znovu sjednotit celé království. Problém je v tom, že Alina neumí svou moc přivolat ani používat. Potřebuje získat umocňovač, magický předmět, který zesiluje nositelovu moc. Alina by brala jakýkoliv, ale vůdce grišů Temnyj trvá na tom, že potřebuje zvláštní umocňovač z paroží bílého jelena. Jenže bílý jelen nejspíš existuje jen v legendách…

Alina není krásná ani výjimečná, trpí problémy se spaním a nechutenstvím. Zato jí nechybí ostrý jazyk a ironický smysl pro humor, kterým neváhá počastovat své okolí i sebe. Jak se postupně učí ovládat svou moc, získává trochu sebevědomí i vyrovnanost. Pořád ale zůstává dost důvěřivá a naivní a nechá se vláčet okolnostmi, místo aby sama hledala odpovědi na otázky.

Román nabízí pestrou skupinku vedlejších postav. Krásný, tajemný a nebezpečný Temnyj věří, že Alina dokáže spasit celou Ravku. Mal je skvělý armádní stopař, do kterého je Alina tajně zamilovaná. Překrásná griša Žena stojí na úrovni palácového služebnictva a stává se Alininou kamarádkou. Zahořklá stará griša Baghra učí Alinu ovládat její moc a pěkně ji peskuje. Krásná griša Zoja, Temnyjova bývalá oblíbenkyně, kvůli Alině přišla o své výsadní postavení a nemůže jí tudíž přijít na jméno. Všechny postavy mají slušný potenciál, který autorka zatím příliš nevyužila, takže nezbývá než doufat, že jejich charaktery pořádně rozvine v dalších dílech.

Leigh Bardugo se při psaní Griši inspirovala ruskou historií a kulturou, což je patrné ze jmen, názvů, oslovení vládce i některých reálií. V zahraničí to možná není nic objevného, ovšem v českém rybníčku působí Griša jako závan svěžího větříku. Najdeme tu zajímavě vystavěný svět, magii, akci a intriky. Romantická linka má sice podobu milostného trojúhelníku, ale nepůsobí nijak otravně. Alina má totiž dost práce s ovládávám své moci a Temnyj s Malem se málokdy vyskytují na jednom místě, takže zde není prostor pro konfrontace. Leigh Bardugo navíc píše velmi čtivě a svižně, proto čtenář klidně přečte knihu na jeden zátah.

Příběh je vcelku předvídatelný. Sice možná neuhodnete všechny zvraty, většinu si jich však domyslíte. Ty navíc někdy působí nuceně a nevěrohodně, jak Alina slepě věří tomu, co jí kdo říká. I tempo vyprávění kolísá. Román začíná dobře a svižně, nechybí akce a nebezpečí, poté se ale děj výrazně zpomalí a na většině stránek se vlastně nic neděje. Akce a překvapivých odhalení se dočkáme až v samotném závěru, který mi ale přišel useknutý.

Napsat smysluplnou recenzi na Světlo a stíny nebyla hračka. Čtení mě totiž dost bavilo, zároveň jsem však vnímala spoustu chyb a říkala si, že z toho šlo vytěžit daleko víc. Pořád se ale jedná o čtivou a příjemnou fantasy, které inspirace ruskou historií dodává na neotřelosti. A navíc je tu Temnyj, tak dokonalý bad boy, až je to vlastně klišé, ale z nějakého záhadného důvodu to bezvadně funguje. Pokud jste Grišu četly, dejte vědět, komu jste fandily: Temnyjovi, nebo Malovi?

Těším se na další díly, zvlášť proto, že ten první měl k mému překvapení uzavřený děj. Jsem hodně zvědavá, co si autorka pro své hrdiny i pro nás čtenáře v dalších dvou dílech připravila.

Ukázka

Vydal: Fragment; 2017
Překlad: Julie Žemlová
Vazba: vázaná
312 stran / 299 Kč