Monika Šurinová: Z deníku ohnivé démonky

Vivian není žádnou šedou myškou. Spolu se svými kamarádkami stojí na vrcholku hierarchie střední školy. Dívky k ní vzhlížejí, každý kluk by ji chtěl mít. Až se jí to zdá otravné. Pod tím vším je ale ještě jiný svět. Svět světla a tmy. Její zdánlivá matka je sukuba a všichni její blízcí… démoni.

Surinova_Deniku-ohnive_demonkyS hlavní hrdinkou se setkáváme na prahu jedné z pro ni klíčových životních událostí. Výcvik démonky ohně se blíží ke konci a ona musí prokázat, že na stranu světla skutečně patří. Zkouška je nelítostná; setkání se stranou temnoty opravdové. A pomoci jí může jen pár vybraných parťáků. A aby toho nebylo málo, všechno zkomplikuje démonicky šarmantní léčitel Tira.

Jedním z příjemných tahů Moniky Šurinové je, že čtenáře na začátku nezdržuje sáhodlouhým vysvětlováním, o čem její svět je, jak k čemu došlo a k čemu se schyluje. Jste zasazeni přímo do jednoho ze dnů a čekáte, co se stane dál. Hned od prvních stránek ten dojem ale kazí nejspíš autorčina nerozhodnost, jak moc mladistvě vyprávění pojmout. Zatímco jednou se pročítáte ukázkovou češtinou, vzápětí následuje půl strany nespisovného textu, aby se na pár dalších stran vše opět vrátilo mezi mantinely spořádané slohové práce. Takto zvláštně sestavený celek ještě sráží početná řádka opomenutých překlepů a chyb.

Jednání postav dává smysl, jiné je to už s jejich dialogy. Je snadné uhádnout, co si postava skutečně myslí, přestože se za každou cenu snaží zakrýt pravdu jízlivou odpovědí. Situaci značně zachraňuje prostý styl vyprávění, bez zbytečných kudrlinek nebo pokusů navodit hloubku. Za zmínku také stojí tematické kresby doprovázené citacemi vytrženými z kontextu tak rafinovaně, že máte skutečně chuť dozvědět se, k čemu se vážou.

Samotné počínání neohrožené hrdinky s názory ostrými jako břitva často vyznívá nevěrohodně nebo rozpačitě, jako by se autorka snažila za každou cenu oprostit od klišé křehké, citlivé dívky, k níž ji to ve výsledku stejně pořád táhne. Příběh je stavěný na pubertálních rozhovorech, bohužel velmi často na úkor opravdového napětí, kterým by mělo jinak vcelku akčně rozjeté téma překypovat. Hrdinka jako by si ani neuvědomovala nebezpečí blízké smrti, bolest nebo horší věci, vše působí dojmem předem dané situace, skrze kterou musí projít k další předpřipravené situaci. Podobně jsou na tom popisy bojových scén. Jejich osnova připomíná závěrečné boje hrdinů s padouchem, kdy je potřeba nejdříve dostat pořádně do kožichu, a nakonec bez mrknutí oka odkráčet vítězně ze scény.

Román si užijí nejvíc ti, kdo hledají lehké čtení s prvky nadpřirozena a romantiky na cestu autobusem na internát nebo kolej, ty starší už příliš neosloví. Z deníku ohnivé démonky je typická YA fantasy kniha pro dívky, jakých příznivci žánru přečetli určitě už několik. Pokud jsou jejich zarytými fanoušky, můžou si směle připsat další zářez.

Vydal: CPress; 2015

Koupit knihu