O magické Kate Danielsové s Andrewem Gordonem

Manželská autorská dvojice Andrew a Ilona Gordonovi skrývající se za pseudonymem Ilona Andrews je velice výkonná. Za poslední desetiletí přivedli na svět čtyři knižní série – nejen u nás vydávanou Kate Daniels, ale také fantasy ságy The Edge, Hidden Legacy a Clean Sweep. A kromě toho několik samostatných románů a povídek. V současnosti vychází Magic Shifts, osmá kniha ze série Kate Daniels

Na otázky Diany Biller na blogu e-shopu Barnes & Noble odpovídal Andrew Gordon.

ilona_andrewsJednou z pozoruhodných věcí ohledně série Kate Daniels je to, že přestože dospěla už k osmému dílu, stále nabízí vzrušující příběhy a dostatek látky pro další. Když jste začali sérii psát, měli jste tušení, že bude takto dlouhá? Kolik zápletek z posledních knih vám na začátku leželo v hlavě?

Ve skutečnosti to začalo jako pouze jedna kniha. Původní rukopis měl mnohem blíž k povídce Lost Dog, která vyšla v antologii Must Love Hellhounds. Opravdu jsme nikdy nesnili o tom, že vyjde druhý díl, natož osm knih. Dokonce i po druhém díle Magie spaluje jsme neměli moc plánů dopředu. Myslím, že jsme byli překvapení stejně jako všichni ostatní, že se z toho stala série. Upřímně, patří za to uznání našim fanouškům, kteří nás na tomhle dlouhém šíleném výletě podporovali.

Vždy mě fascinuje váš popis Atlanty po Změně. Jak oba tento svět stavíte? Kolik z toho pochází ze skutečné Atlanty?

Myslím, že se snažíme, aby to bylo zajímavé a originální, ale přesto uvěřitelné. Několik let jsme žili v Georgii a oba jsme často pracovně cestovali do Atlanty. Myslím, že oba to město známe dost dobře na to, abychom ho dokázali realisticky přetvořit v postapo krajinu. Ilona například proměnila budovu, kam chodila na firemní školení, do mrakodrapu, který jsme… přetransformovali, abych tak řekl. Také používáme Google Maps, abychom si byli jistí, že umisťujeme věci a události tam, kam patří, nebo kde byly předtím, než jsme město obrátili v trosky.

Světová mytologie se vašimi kniha často prolíná. Kdybyste si mohl vybrat jednu mytologickou postavu či božstvo, s kým byste si zašel na večeři?

Pro Ilonu by to byl Loki. Říká, že by vyprávěl ty nejlepší historky. Ze stejného důvodu bych si já vybral Odina, pána všeho. Opravdu se mi líbí, že se čas od času zahalil do převleku a procházel se po světě, aby jej lépe poznal. Přestal být na chvíli králem Asgardu a stal se tulákem. Tak si ho alespoň představuju, ne jako Anthonyho Hopkinse ve zlatém brnění, ale spíše jako muže na obraze „Odin the Wanderer“ od George van Rosena.

Andrews-Magic-shiftsVztah mezi Kate a Curranem je páteří celé série. Jak se vám daří udržovat jejich romantický vztah po několika tisících stranách pořád tak živý a zajímavý?

Snažíme se je psát jako skutečný pár. Hádají se, mnohdy mají na něco odlišné názory, ale pořád se milují. Ve skutečnosti spolu nejsou moc dlouho. Vzájemné námluvy už mají za sebou a v této knize se stěhují do nového domu a mají – alespoň Curran – novou práci. Kate vždycky byla samotářka, ale Curran byl od patnácti v podstatě král, ale teď je prostě normální chlap, který žije na předměstí se svou partnerkou a adoptovanou pubertální dcerou. Myslím, že tomu pomáhá, že jak se série posouvá, oni oba se mění a vyvíjí.

V sérii máte spoustu skvělých vedlejších postav. Máte některé z nich rád víc než jiné?

Pro Ilonu to byla rozhodně Teta Bé. Říkala, že s ní byla legrace, a proto se jí dobře psala. Já mám rád Saimana. Je to takový nemorální, sobecký, chamtivý bastard. U něj mě nic netlačí, abych z něj udělal hrdinu nebo někoho sympatického. Myslím, že je báječné psát postavu, která vůbec nemá potřebu odčinit své hříchy.

Kdybyste měli obsazovat role do seriálu o Kate Daniels, kdo by ve vašich představách hrál Kate a Currana?

To je obtížná otázka, protože to, jak si je představujeme my, se nemusí shodovat s tím, jak si je představují čtenáři. To je na knihách to skvělé – postava může vypadat, jakkoli chcete, pro každého čtenáře jinak, a nikdo si ji nepředstavuje špatně, protože ji tak prostě při čtení knihy vidí. Osobně si představuju Kate a Currana jako ústřední pár z jednoho mého oblíbeného filmu – z Casina Royale s Danielem Craigem a Evou Green. Když si jejich jména společně vygooglíte, vyskočí na vás obrázek, jak spolu leží na dece s malým psem. Pro mě to jsou Kate, Curran a Grendel (akorát že ten pes vypadá docela jinak). Kdybyste zatlačili na Ilonu, přiznala by, že v její hlavě vypadá Curran hodně jako Chris Hemsworth. I jako její manžel musím uznat, že opravdu vypadá dobře. Jako Kate se jí líbí herečka Gina Carano.

Na čem dalším nyní pracujete?

V současnosti se zoufale snažíme dokončit White Hot, druhou knihu ze série Hidden Legacy. Ocitneme se v ní pár měsíců od události v Burn for Me. Nevada tentokrát vezme případ, jehož vyšetřování jí přivede do cesty Mada Rogana. Také se chystáme vydat román Sweep in Peace.

Jaké knihy teď čtete a líbí se vám? A co sledujete v televizi?

Oba čteme The Sten Chronicles, výbornou sci-fi sérii od Chrise Bunche a Allana Colea. Jsou to opravdu skvělé knihy. Vím, že Ilona také čte Válku starého muže od talentovaného Johna Scalziho. Já jsem hluboce ponořen do univerza Wold Newton od Philipa Jose Farmera. Kniha Doc Savage byla výborná, teď čtu Tarzan Alive. Co se týká televizních seriálů, milujeme Bosch. Večer se díváme na kriminální seriál Vanity Fair Confidential. Je to zajímavé a ne moc temné.

Zdroj: www.barnesandnoble.com