Zaklínač I. Poslední přání 1/6 – audiokniha

Geralt z Rivie je bělovlasý bezvěký zabiják, zaklínač, který se toulá světem a za úplatu zabíjí upíry, vlkodlaky, gobliny, bazilišky, mantichory, trolly a jiné netvory škodící lidem. Je to práce těžká, nebezpečná a hlavně nevděčná. Za své, i mezi zaklínači výjimečné schopnosti, musel zaplatit mutací a krutým výcvikem již od dětství. Právě jeho moc a jinakost vyvolává u lidí strach a odpor. Zaklínači by to vadit nemělo, má být zbaven emocí, což u Geralta až tak moc neplatí.

zaklinac1-zaklinacGeralt přichází do Wyzimy a na základě vyhlášky, slibující odměnu tři tisíce orenů, se nechává najmout Foltesem, králem a vládcem Temarie, Pontaru a Mahakamu. Má vyřešit nešťastnou situaci kolem jeho dcery, kterou král zplodil se svou vlastní sestrou, jež při porodu zemřela. Princezna se po narození proměnila v krvelačnou strygu a po šest let, vždy o úplňku, vychází na lov obyvatel království. Král povolal mnoho mágů, z nichž mnozí službu zaplatili životem a jiní, když princeznu spatřili, prostě a jednoduše utekli. Zaklínač tvrdí, že zakletí lze sejmout, ale jak už to bývá, moc je lákavá a někteří by dali přednost jinému řešení…

Hlas Jiřího Dvořáka posluchače okouzlí, je to jeden z nejtalentovanějších českých dabérů s úžasnou barvou hlasu – propůjčil jej například Danielu Craigovi v Bondovi – a jako Geralt je přesvědčivý. Je sympatické, že kromě vypravěče (Jiří Plachý) a samotného zaklínače zde účinkuje mnoho jiných herců, kteří jsou doprovázeni zvukovými efekty, jako jsou výkřiky, štěkot psů, tasení mečů nebo prostá ozvěna v hradním sále či praskání ohně. To vše je podkresleno originální hudbou. Celkové ztvárnění audioknihy je barvité a živé a příběh je tedy hodně plastický.

Zádrhel představuje jen místy zvláštně zvolený doprovod některých scén – zpěv ptáků tam, kde by neměl být, v zavřené komnatě a ještě pozdě večer. Jinak se nedá audioknize nic vytknout. Tuto povídkovou knihu mám doma a tak jsem si text porovnala. Tvůrci zůstali věrni předloze, text se zdá doslovný, musela bych pracně hledat vynechaná slova, či drobnou odchylku. Posluchač si užije krásného a barvitého jazyka Andrzeje Sapkowského, na jaký jsou čtenáři Zaklínače zvyklí.

Zaklínač se skvěle poslouchá v klidu domova nebo před spaním. Se sluchátky se z něj stává i velice dobrý společník na dlouhé cesty autobusem i vlakem, při běhu v parku nebo jen na cestě do práce. Díky tomu, že lze audioknihu stáhnout do přehrávače mp3, do počítače nebo mobilu, lze vlastně poslouchat kdekoliv a kdykoliv. Je určena jak pro skalní fanoušky Zaklínače, tak i pro ty, kdo ještě neměli tu čest Geralta poznat. Stejně jako v knize, i zde je přidána první kapitola povídky Hlas rozumu, což je malé slovní umělecké dílo – takto popsat milostnou scénu dokáže málokdo.

Zaklínač (Wiedżmin) je vůbec první povídkou, ve které Andrzej Sapkowski představil legendární postavu Geralta z Rivie. Ten je hrdinou nejen čtenáři velice oblíbených povídek, románové ságy, ale i seriálu, filmu a počítačové hry. Knihy tohoto polského spisovatele jsou mezi fantasy literaturou již dlouho klenotem a kultem, patří mezi to nejlepší, co v tomto žánru vzniklo.

Audioteka.cz, server specializující se na stahování audioknih ve formátu MP3, přináší první povídkovou knihu Zaklínač I. Poslední přání Andrzeje Sapkowského v šesti dramatizovaných audioknihách a toto je první z nich. Žádnou zkušenost s audioknihami jsem prozatím neměla a tak to byl pro mě nový zážitek. Děkuji za poskytnutí kopie.

Český název: Zaklínač – Zaklínač I. Poslední přání 1/6 – audiokniha
Autor: Andrzej Sapkowski
V hlavních rolích: Jiří Plachý – vypravěč, Jiří Dvořák – Geralt
Délka: 1 hod. 21 min.
Distributor: Audiotéka.cz
Cena: 149 Kč