Lara Adrian: Závoj půlnoci

Zničení škůdců už není pro bojovníky Řádu a příslušníky Rodu tou největší prioritou. Nyní musejí najít Dragose, nebezpečného upíra, který má v úmyslu vrátit svět do dávných temných časů.

Adrian_Zavoj_pulnoci

Někdo vraždí všechny Prvorodé, nejsilnější příslušníky Rodu. Nikolaj chce proto vypátrat Sergeje Jakuta, aby jej informoval o nebezpečí, které mu coby Prvorodému hrozí. Jedním z Jakutových osobních strážců je i Renata, jejíž krása na Nika zapůsobí, stejně jako její schopnost silou vůle znehybnit jakéhokoli upíra. Když je pak Jakut zavražděn, Renatě nezbývá, než se s prosbou o pomoc obrátit na Nika.

Nikolaje zaujme Renata od prvního okamžiku, byť zpočátku má vedle ní i ledová královna vřelou povahu. Čím drsnější se Renata ukazuje a čím víc ho od sebe odhání, tím více Nikolaje přitahuje. Až postupně se čtenář dozvídá, jaká traumata a tajemství stojí za Renatiným chladem, a tím více pak lze této odhodlané ženě jen fandit.

Lara Adrian sice započala tuto sérii jako poměrně klišovitou červenou knihovnu s upířími bojovníky v rolích hlavních mužských hrdinů, ale už od třetího dílu Půlnoční rasu transformovala ve velice akční sérii, v níž romantická stránka nehraje zas tak velkou úlohu. Ani Závoj půlnoci z tohoto směru nevybočuje. Vedle rodícího se vztahu ústředního páru Nika a Renaty se autorka věnuje linii boje s nebezpečnou teroristickou organizací, v jejímž čele stojí mocný upír Dragos.

Román je stejně jako předchozí díly psán v er-formě ze střídajících se úhlů pohledu několika různých postav. Čtenář tak sleduje dění nejen kolem ústředního páru, ale také kolem hlavního padoucha Dragose i několika dalších vedlejších postav série. Příběhová linie tak nabývá na hloubce. Čtenář sleduje dění ve více vrstvách a odhaluje i pohnutky minoritních charakterů románu, jejichž charisma a důležitost v dění příběhu slibuje, že se s nimi v dalších románech určitě ještě setkáme.

Zajímavostí také je, že ač centrála bojovníků Rodu sídlí v Bostonu, jednotlivé postavy se ocitnou v různých koutech světa. Čtenář tak má možnost sledovat, jaké důsledky budou mít na různých místech činy postav na místech ostatních. Děj Závoje půlnoci se odehrává převážně v Montrealu, autorka ale čtenáře zavede i do Bostonu, Berlína a Vermontu. Zmíní i Českou republiku, v níž se částečně odehrával předchozí díl Nástup půlnoci.

Autorka velice srozumitelně vysvětluje zákonitosti a politiku upíří společnosti, včetně náhledů do její historie, a odhaluje stále nové schopnosti nejen upířích vyvolených, tedy lidských žen, s nimiž mohou upíři počít potomka. Tyto schopnosti jsou poměrně originální a nejen v tomto románu posouvají děj dopředu.

Půlnoční rasa patří do žánru paranormální romance, konkrétně v této sérii jde romantická linie stranou a autorka se i v tomto dílu soustředila především na boj s úhlavním nepřítelem. Na čtenáře tak čeká především téměř nekončící akce, mnohá překvapení a zvraty, děj ubíhá svižným tempem a stránky se otáčejí samy.

Šestý díl série vychází pod názvem Popel půlnoci již v listopadu tohoto roku a já osobně se ho nemohu dočkat.

Vydala Brána, 2013
Koupit knihu