Laurell K. Hamiltonová: Cirkus prokletých

Cirkus prokletých ve zbrusu nové obálce od nakladatelství Epocha nás potřetí zavádí do St. Louis, kde to vypadá jako v srdci všeho nelidského. Chcete vidět upíry, vlkodlaky, zombie, či snad něco stejně neuvěřitelného? Pak zamiřte právě tam, v St. Louis se totiž nemožné stává skutečností.

Přikývla jsem. „Ano, všechny díry po kulkách už jsou zasádrované a zamalované.“
„Opravdu mě mrzí, že jsem nebyla doma. Nabídla bych vám, abyste šla přespat ke mně. Pan Giovoni říkal, že jste musela odjet do hotelu.“
„Ano.“
„Nechápu, proč vám nikdo z ostatních sousedů neposkytl alespoň přespání na pohovce.“
Usmála jsem se. Já to chápu. Před dvěma měsíci jsem u sebe v bytě zabila dvě vraždící zombie a měla jsem tu policejní přestřelku. Zničené zdi a jedno z oken. Některé kulky prošly stěnami do jiných bytů. Nikomu se nic nestalo, ale nikdo z nájemníků se mnou teď nechtěl mít nic společného. Mám silné podezření, že až za dva roky vyprší moje nájemní smlouva, budou chtít, abych se odstěhovala. Asi jim to nemůžu mít za zlé. (str. 21)

Pro milovníky dark fantasy je hlavní hrdinka Anita Blakeová známá svým talentem přitahovat všechno nadpřirozené, a jak už to bývá také nadpřirozeně zlé. Co se ovšem stane, pokud do města zamíří vyšší upír Alejandro, jenž chce k sobě připoutat Anitu jako lidskou služebnici? Naše hrdinka  si to jen tak líbit nenechá. Navíc už jí stačí být třemi znameními připoutaná k jinému upírovi, a to k nikomu jinému nežli k Jean-Claudovi, vládci města. S tím by pro ni nebylo až tak těžké bojovat, je přeci známo, že lovkyně upírů Blakeová to se zbraněmi a násilím zvládá opravdu bravurně. Co si ovšem počne, když se na scéně při všech problémech, které je nucena řešit, objeví přitažlivý středoškolský učitel Richard Zeeman? A co vlastně „obyčejný“ učitel dělá v sídle vládce St. Louis?

Laurell K. Hamiltonová  své čtenáře nenechává  odpočinout ani v jedné kapitole, což už nám dokázala i v předešlých dílech (Provinilé slasti, Rozesmátá mrtvola) této série. Nutno dodat, že co další kniha, to více nových postav – ať už kladných nebo záporných, které se nám promítají do knih následujících. Cirkus prokletých je ovšem knihou přelomovou, co se týče romantického světa a Anity. V předchozích dílech zde byl pro ni jen Jean-Claude. Nyní se na scéně objevuje i nebezpečně přitažlivý, tajemný Richard Zeeman. Chudák Anita má problém si vybrat, natož pak když to s city moc neumí.

Autorka dokázala ve své sérii vytvořit zcela uvěřitelný svět, ve kterém se vidí nejeden čtenář. Vžíváme se nejen do postavy tvrdohlavé Anity Blakeové – lovkyně upírů a nekromantky, ale taktéž do pozice vládce města Jean-Clauda, jdoucího si za svým cílem, aniž by se ohlížel na ostatní, nebo Edwarda, nelítostného nájemného vraha a Anitina známého, či snad do charizmatického Richarda Zeemana. Laurell K. Hamiltonová vytvořila zbrusu nový podklad pro příběh, v němž násilí, akce, sex, zbraně a krev tvoří smysluplnou kostru celku. Rychlý, nepředvídatelný směr Anitiných myšlenek nám autorka podává v často až humorně kousavých poznámkách, jimž nechybí nadsázka. 

Milovník temné fantasy jistě knihou nepohrdne. Pokud máte rádi krev a pistole v podání malé černovlasé a umíněné ženy, tak směle do čtení. Já jakožto milovník a poctivý čtenář této autorky mohu Cirkus prokletých jen doporučit. Reálnost postav, břitký humor a nadpřirození nepřátelé mě přímo uchvátili do svých spárů.

Ukázka z knihy

Vydalo: Nakladatelství Epocha; 2011