Petra Neomillnerová: Magický herbář

Magický herbář je útlá knížečka, která čtenáře na pár stránkách seznámí s úvodem do magie a magických rituálů spojených s bylinami, udělá tak formou lehkou a vtipnou. Pobaví i ty, kdo na magické rituály a podobné věci příliš nevěří, ale přesto je láká nahlédnout pod pokličku magie a poodhalit její tajemství.

Dozvíme se, jak máme k magickému rituálu přistupovat, jak se na čarování správně naladit i jak očistit myšlenky a místo a které bylinky nám k této magické průpravě nejlépe pomohou.

Když zvládneme základy, jakými je očista a zvýšení psychických schopností, dostaneme se k čarování. Nejdříve se dozvíme pár rad, jak si přát a vizualizovat. Ochrana je také důležitá, naučíme se něco proto i o ní. Nakonec si přečteme, jak připravit čarovné váčky a kuřidla.

Když jsme se dostali přes základy a víme, co a jak chceme čarováním dokázat, je na čase zjistit, která bylinka k čemu slouží. Následuje přehled bylinek s popisem jejich funkce a použití. U každé bylinky je znak jejich příslušnosti k polaritě (mužské, ženské), živlům (voda, oheň, vzduch, země) a popřípadě symbol ukazující, že bylinka je jedovatá. Aby nebylo vyprávění o bylinkách jen teoretické, je u většiny bylinek ještě recept, na co se dají použít. Přehled je u bylinek stručný, někdy až moc, ale na první seznámení se se světem magických rostlin to stačí.

I v této knížce se projevuje svérázný styl Petry Neomillnerové, jak jsme na něj zvyklí. Ani při popisu magických rituálů si nebere servítky a vše podavá jasně a stručně, s lehkou nadsázkou a humorem.

Jak rozpoutat síly
Očista je jistě důležitá, ovšem co magické schopnosti? Mágové v knihách prorokují, rozpoutávají povodně a bouře, zatímco vám se ještě ani nepovedlo odhadnout, jestli bude odpoledne pršet? Nevěšte hlavu, autoři jim nadržují. Ovšem nikde není psáno, že i vy se nemůžete polepšit. (str. 9)

Knihu bych doporučila spíš začínajícím magům a kořenářkám, i když i těm zkušenějším se může malé opakování hodit.

Vydala: Epocha; 2011