Tim Powers – Silou svého zraku

Píše se rok 1816, léto, dům na břehu Ženevského jezera poblíž švýcarských Alp. Smráká se, slunce pozvolna zapadá a v dáli se schyluje k bouři, jedné z největších tohoto roku. John Polidori , Lord Byron, Percy Shelley, a jejich dvě ženy sedí v kožených křeslech u krbu, popíjí drahé víno a navzájem si předčítají básně velkých umělců. V jednu chvíli dostane Byron nápad, kterého se s nadšením chytí celá skupinka: Soutěž o nejlepší hororovou povídku. Z hlediska historie méně významný, pro jistou skupinu fanoušků však velmi důležitý, John Polidori během této noci napíše dílo, ze kterého vychází o mnoho let později např. Anne Rice či jiní velcí autoři. Napíše povídku s názvem Upír.

Těžko by si tehdy mohli výše zmiňovaní autoři představit, že se díky tomuto plodnému setkání stanou o více jak 150 let později hlavními hrdiny knihy jednoho z největších představitelů dark fantasy. Tim Powers se u nás i ve světě proslavil zejména díky dílům s přízračnými názvy Stáčení temného piva a Brány Anubisovi. V obou knihách Powers mistrně kombinuje znalost historie, temných a pochmurných zákoutí daných lokací, propracovanou psychologii postav a hororové prvky. Nejinak je tomu i zde.

Silou svého zraku nás zavádí do Anglie na počátku 19. století, lékař a porodník Michael Crawford cestuje se svými přáteli na svatbu, kterou však nevědomky vykoná za bouřlivé noci v jednom nejmenovaném hostinci. Jednoho z Michalových kamarádů postihne amok a Michael, ve snaze mu pomoci, odloží svůj zásnubní prsten na prst nedaleko stojící kamenné sochy, jakožto pojištění proti případnému vypadnutí z kapsy. Tímto nevinně vyhlížejícím činem se však oddá s nymfou, astrálním upírem, nebo chcete-li, succubou, která následující noc zabije Michaleovu lidskou manželku, a tak začíná kolotoč plný útěků, skrývání se, a cestování do dalekých končin naší Země, při němž Crawford zjistí, že není jediným takto postiženým a slavní angličtí básnici na tom nejsou o nic lépe.

Autor se ve svých knihách drží šablony reálného světa, do kterého mistrně a po malých dávkách zařazuje mystiku, nadpřirozeno a magii. Nutno dodat, že podobný koncept mu zatím bezchybně vychází, vše, co se odehraje na stránkách jeho knih je uvěřitelné, lehce představitelné, avšak těžko vymyslitelné pro obyčejné smrtelníky. Propracované postavy s logickým chováním fungují jakožto průvodci na cestě příběhem, jenž se postupně rozplétá a skládá dohromady jako dílky skládanky. Některé, na první pohled přehnaně odlišné osoby, mohou působit jako do očí bijící poplašné majáky, což mírně kazí celkový dojem knihy, nicméně čtenář postupně přichází na to, že tato drobnost je v rozměrném Powersově světě to nejmenší, co by jej mělo trápit. Vtažení do děje a napnutí po celou dobu četby zaručeno!

Tim Powers se ne nadarmo řadí mezi přední světové spisovatele a tímto dílem svoji pozici natvrdo upevňuje. Na jednu stranu je nutno podotknout, že Silou svého zraku v originále spatřila světlo světa či pulty knihkupectví poprvé před jednadvaceti lety, nakladatelství Laser nám ji ale přináší v tu nejvíce vhodnou dobu. Upírským světem hýbou knihy jako Stmívání, popisující bláznivé romance s nemrtvými, kdo se však dokáže oddělit od podobné tématiky a najít si cestu k Powersově románu, rozhodně nebude zklamán a krom jiného získá naprosto odlišný pohled tzv. „upířiny“, i na hororový žánr jako takový.

Závěrem děkuji nakladatelství Laser za poskytuntí recenzního výtisku.