Jak jsem prožila FANCITY 2011

Na FanCity jsem přijela v pátek v deset hodin dopoledne. Na vlakovém nádraží v Praze jsem se sešla s Renčou, společně jsme se ubytovaly a hurá na nějakou přednášku a pozdravit známé.

Vyrazila jsem za Darkwitch, která stála ve frontě na kocoura z Červeného trpaslíka. Zatímco jsme si povídaly, fronta postupně mizela. Člověk se při čekání snadno seznámí s lidmi, kteří stojí okolo něj, navíc někteří z nich mají ilustrovanou knihu Hra o trůny a natočí ji tak, abyste dobře viděli! Ano, čtete dobře. Oni nenastaví rameno, aby vám zabránili ve „šmírování“, ale natočí ji k vám a začnou si s vámi povídat. Z toho si uděláte představu, že všichni jsou tam fajn.

Ač jsem s ničím takovým nepočítala, nakonec jsem se s hercem Dannym Johnem-Julesem vyfotila taky. A jakou z toho mám radost. Díky, Klárko, že jsi mě ukecala. Musím říct, že čas byl k Julesovi milosrdný, protože vypadá pořád dobře. Byl velice sympatický, zamňoukal mi do ucha, usmáli jsme se do fotoaparátu a mám vzpomínku do konce života. Čekala jsem namyšleného týpka, ale opak je pravdou. Moc jsem se s ním nasmála, byl velice milý, charismatický a v dobré náladě.

Nastal čas pozdravit další známé tváře a seznámit se s novými lidmi, načež jsme se s Darkwitch a Renčou vydaly na přednášku kpt. Jacka o Keltskoirské hudbě, kde nám bylo puštěno několik skladeb od různých hudebních skupin, z nichž asi nejvíce mne zaujala Loreena McKennit a Goran Bregovitch. Jack nám vylíčil vznik kapel, sdělil důležité informace, kdy vyšlo to či ono album, a dokonce i to, proč se někteří zpěváci na určitou dobu odmlčeli, než se opět vrátili na výsluní. Jelikož bylo toto téma velice zajímavé a dobře přednesené, šly jsme i na jeho další přednášku s názvem Kouzla středověké hudby. Přiznávám se bez mučení, že většinu hudebních nástrojů jsem ani neznala a zvuky, které vydávaly, se mi mnohdy zdály téměř neskutečné, zato velice působivé.

Vždy mě zajímala historie, takže bylo jasné, že si nenechám ujít přednášku o Aztécích, kterou měla na starosti Ala. Nejsem žádný krutoďas, ale upoutaly mě různé druhy mučení a mentalita Aztéků, jelikož oni nejenže rádi obětovali ostatní, ale také sami sebe! Brali to jako poctu a byli rádi, když mohli položit život při nějaké události a mnohdy možná jenom pro své bohy. Chvíli trvalo, než jsme se dozvěděli, kam zabodávali louče do oběti, takže pokud čekáte místo v těle, kam ani slunce nezasvítí, mýlíte se. Nejsou to ani důlky v očích nebo zaražení dřeva do nosní přepážky, ale do hrudníku. Co také čekat od lidí, kteří jedli lidské maso a stahovali nevěsty z kůže (abych to uvedla na pravou míru, tak pouze ty, které si vybral jejich vůdce v zastoupení boha).

Večer se nás sešlo víc a kupodivu samá děvčata, takže ačkoliv jsem se chtěla podívat na Cosplay Lite a zjistit, kdo vyhrál cenu za nejlepší kostým v tomto roce, zapovídala jsem se s ostatními u kávy. Cukrárna, která se nachází v přízemí, má velký výběr zákusků a já, jakožto kafoholik, jsem se ocitla na vrcholu blaha, když jsem okusila kafe latte. Příjemná obsluha, která je mimochodem rychlá a ceny rozumné – co víc si přát?

Nejvíc jsem se těšila na sobotní přednášku o Anitě Blake. Zdeněk Pobuda a Tomáš Němec z nakladatelství Epocha nám představili nové překladatelky Zuzanu Ľalíkovou (Axia) a Olgu Prokešovou (Valkýra), které nám sdělily podrobnosti týkající se jejich práce. Jelikož se tam toho probralo opravdu hodně, napíšu o této přednášce samostatný článek.

S Antrey jsme zavzpomínali na starší i nové pohádky od Walta Disneyho, z nichž v mém případě vede Kráska a zvíře, Malá mořská víla a Na vlásku. Skvělý přednes a dobře zvolené ukázky navodily příjemnou atmosféru. Silvie Šustrová nás o něco později informovala o nových seriálech v USA, které stojí za to shlédnout. Grimm si rozhodně nenechám ujít, ale upoutal mě i seriál Awake, Touch či Suits.

S Petrem (Akobou) jsme si v pátek „ukradli trochu času“ s doktorem. David Žák je coby Doctor Who naprosto úžasný a nepřekonatelný. V neděli jsem si mimo jiné také zkonfiskovala "Jacka Harknesse" z Torchwoodu. Kostýmů tam bylo nespočet a další, který se mi moc líbil, byl Žvejk.

Musím konstatovat, že na výběr zahraničních celebrit mělo FanCity veliké štěstí, jelikož byli všichni do jednoho fantastičtí (ten výraz se sem hodí). Tony Amendola, který hrál Jaffského mistra Bra´taca v seriálu Stargate SG-1 byl i velice ochotný, všem se snažil vyjít vstříc, sršel energií a dobrou náladou. Antrey měla na starosti překládání a zábavu Georginy Leonidas, která hrála v Harry Potterovi členku jeho týmu – Katie Bell, a jakožto fanoušek knih i filmů byla z této „práce“ nadšená. Rekha Sharma je většině známá coby Dr. Shankar z Dark Angela, Dr. Harden ze Smallvillu či jako Stella ze seriálu John Doe.

V neděli bohužel nastal čas odjezdu. Akoba nás provezl po Praze, zastavili jsme se na policejní stanici (Petr měl ten den štěstí na nacházení poznávacích značek), na vlakovém nádraží jsme se sešli s Axiou a dvě hodiny jsme tam prokecali jakoby nic. Odjezdy jsou vždycky nejhorší, ale vzhledem k tomu, že jsme si vyměnili kontakty (i když s většinou už jsme se stejně znali), budeme si psát, dokud se neuvidíme na dalším festivalu…