Dracula (1992)

Je to bezmála 20 let, kdy spatřil světlo světa tento kultovní a mnoha fanoušky oblíbený film, zachycujíhí poněkolikáté všem velmi známý příběh o hraběti Draculovi. Pojďme se nyní díky Aleaře nostalgicky ohlédnout za jeho dějem, jenž nás provází takovou dobu na filmových obrazovkách.

    6. filmové, a dle mého názoru, jedno z nejlepších zpracování gotického románu o rumunském hraběti Vladovi, nejvíce se blížící ke své knižní předloze a mající, mezi svými četnými fanoušky, obdivovatele upírské i klasické kinematografie.

    Roku 1897 napsal novinář irského původu, Bram Stoker (1847-1912), svůj nejslavnější román, Dracula. Příběh inspirovaný životem hraběte Vlada III. se nestal hned bestselerem, ale po určité době si našel mezi svými čtenáři spoustu obdivovatelů.
    Mezi ně můžeme zařadit i Francise Forda Coppolu (1939), do té doby známého hlavně díky své trilogii Kmotr. Tento americký režisér, producent a scénárista se nechal románem inspirovat a v roce 1992 se rozhodl natočit film, který by se co nejvíce přibližoval knize.
    Film, který se natáčel ve Spojených státech, Anglii a Rumunsku, se téměř přes noc stal kasovním trhákem a stal se 15. nejlepším filmem roku 1992. Svou oblíbenost dokázal i v roce 1993, kdy se dočkal 3 Oscarů – za nejlepší kostýmy, zvukové efekty a masky.
    Celý film doprovází nádherná, místy úžasně mrazivá, hudba, která vás naprosto pohltí a skvěle doplňuje celkový obraz. Tu Coppola svěřil polskému, klasickému a filmovému skladateli, Wojciechu Kilarovi (1932), který stvořil hudbu k Deváté bráně (1999) a Pianistovi (2002). Za hudební doprovod k Draculovi získal cenu za nejlepší hudbu v hororu.
 
    Děj se začíná v roce 1462, když se hrabě Dracula (Gary Oldman) loučí se svou ženou Elisabeta (Winona Ryder) a vyráží do války s Turky. Po vítězné bitvě se vrací domů, ale nečeká jej žádné slavnostní přivítání. Jeho milovaná, milně informovaná o smrti svého prince, je mrtvá. Dracula se zříká Boha, zabije kněží a krví navždy zpečetí svůj osud
    Skok čtyři století později. Ocitáme se v Londýně, roku 1897. V místním blázinci potkáváme Reinfielda (Tom Waits), bývalého advokáta, který se zbláznil, po své poslední zakázce, kvůli níž se musel vydat až do daleké Transylvánie. Jeho místo má zaujmout nadějný Jonathan Harker (Keanu Reeves). Ten se musí neprodleně vydat do Rumunska, což se moc nelíbí jeho snoubence Mině (Ryder) ani jemu, protože je svou milou nucen nechat ve společnosti její bohaté přítelkyně Lucy (Sadie Foster).
    Když dorazí do sídla stařičkého, ale velice hrdého hraběte Draculy, v Karpatech, aby zpečetil smlouvu o koupi londýnského opatství Carfax, začíná si všímat zvláštních maličkostí. Divné stíny, hlasy, žádné služebnictvo ani zrcadla, a hraběte, který není viděn za denního světla, ale v noci leze po zdi hlavou dolů. Když se vydává na průzkum hradu, i když mu to bylo striktně zakázáno, padne za „oběť“ Draculovým nevěstkám (Monica Bellucci). Ty z něj pomalu vysávají krev, aby jej zbavily sil a on nebyl schopen odejít. Dracula mezitím podniká přípravy na cestu do Londýna. Lodí Demeter vysílá z Varny 50 krabic naplněných hlínou do svého nového opatství.
        Dracula, který dorazil do Londýna, si vybírá za svou oběť Lucy. Ztráty velkého množství krve, bez zjevné příčiny, si všimne jeden z jejích nápadníků, Dr. Jack Seward, a tak pošle pro svého učitele a přítele, Abrahama Van Helsinga, zabývající ho se okultními vědami. U Lucy diagnostikuje chudokrevnost a pomocí kousanců na krku, nakonec skončí u vampyrismu.
    Mezitím se hrabě, který zázračně omlád a stal se elegantním gentlemanem, dvoří Míně, která pomalu a jistě propadá jeho kouzlu. Do prince se zamiluje, ale vzápětí je nucena odjet za Jonathanem do Rumunska, odkud se vrací už jako Mina Harker, jeho zákonná manželka.

    Zhrzený a rozzuřený Dracula zabije Lucy. Její plné přeměně do upíra, chce Van Helsing zabránit. Přemluví tedy Dr. Sewarda a jeho dva přátele, Texasana Quinceyho P. Morrise a Lucyina snoubence, Arthura Holmwooda, aby se vydali do její hrobky. Lucy je však již přeměněna a tak jim nezbývá než spasit její duši.
    Po návratu do Londýna se novomanželé dozvídají smutnou zvěst o Lucyině smrti. Jonathan potvrzuje Helsingovo přesvědčení o existenci Draculy a upírů. Uspořádají zátah na Carfax, aby jej zničili.  Dracula mezitím věnuje svou krev Mině, takže se z ní pomalu stává upír.
    Zraněný Dracula se vrací zpět do rodného Rumunska, následován Mínou, Jonathanem, Van Helsingem a nápadníky Lucy. Když jej dostihnou, je Dracula těžce zraněn, ale s Míninou pomocí se dostává do bezpečí. V kostele, kde vše začalo, také vše končí. Smrtelná rána padnou z rukou milované Miny, která jej osvobodí z věčného života.  

    Jak hlásá heslo filmu, láska nikdy neumírá, a vás čeká 128 minut dlouhý příběh plný lásky, která překoná oceány času, akce a množství velice dobrých hororových i jiných scén. To vše za doprovodu nádherné hudby a skvělého hereckého obsazení.