Scott Westerfeld: Oškliví

„Když děláš to, co se po tobě chce, je to vždycky nuda. Neumím si představit nic nudnějšího, než že se budu muset dobře bavit.“ Shay (str. 43)

Shay je rebelka, které bude brzy šestnáct, tedy věk, kdy se oškliví chirurgickým zásahem mění na krásné. Jenže Shay nechce být krásná a splňovat představy nějaké komise, chce zůstat, jaká je, být sama sebou, nestát se jen rozesmátou vymaštěnou kráskou obrážející večírek za večírkem.

Hlavní hrdince Tally bude taky za pár týdnů osudných šestnáct, ale na rozdíl od Shay se chce stát krásnou, aby znovu viděla svého kamaráda Perise, který je o pár měsíců starší, a tedy již odstěhovaný do New Pretty Townu, jehož světla za řekou pozoruje Tally každou noc z okna koleje v Uglyville. Při jedné své tajné (a ovšem zakázané) noční výpravě do města se Tally potkává se Shay, a toto setkání se jí stává osudným. Získává nejen nejlepší kamarádku, která ji naučí skvěle létat na prkně a provádět různé lumpárny, ale taky se s ní vydává do ruin Rezatců a dozvídá se o městě vzbouřených ošklivých – Kouři. Shay tam chce uprchnout, aby nemusela podstoupit operaci. Tally se k ní odmítá připojit, ale kamarádce slíbí, že o jejích plánech a Kouři nikomu neřekne. Jenže sliby – chyby, a Tally je pod nátlakem Speciálních případů (tajné vládní jednotky) donucena stát se špionkou a najít Kouř. A zradit svou kamarádku…

Ocitáme se v budoucnosti cca 200 až 300 let vzdálené od naší doby někde na východním pobřeží USA. Náš svět byl zničen díky bakterii, která napadala ropu a vše z ní vyrobené a způsobovala její explozi. Z našich bývalých velkolepých měst zůstaly jen ruiny betonu a rezavých kovů. Lidé žijí v uzavřených soběstačných městech, využívají jen obnovitelné zdroje, nekácejí stromy, ani nezabíjí zvířata pro maso. Věda je o nějaké kroky dál, zejména ve využívání magnetismu (létací prkna mi přišla jako úžasná věc k pohybu). Jenže vědci – lékaři také přišli na to, jak zabránit lidem, aby jejich krása či ošklivost způsobovaly rozdíly v zaměstnání, politice či osobním životě. Každý tak v šestnácti podstupuje lékařský zákrok, při němž se stává krásným. Je to považováno za určitý druh spravedlnosti a rovných příležitostí. Od té doby nejsou konflikty ani války. Vše vypadá dokonale, ale když nahlédnete za roh, zjistíte, že není všechno zlato, co se třpytí. A tady se vše třpytí opravdu hodně.

Americký autor Scott Westerfeld přišel s burcující myšlenkou o světě dokonalé krásy, a co to s sebou nese za příkoří. Nastavuje tak zrcadlo dnešnímu světu, kde krása mnohdy znamená peníze i moc. Tomu do opozice postavil rebelující ošklivé, u nichž Tally objevuje úplně jinou krásu, tu vnitřní, schovanou za nedokonalou pletí či postavou.

První díl tetralogie se rozjíždí pomalu, dobrodružství nás čeká až s Tallyinou nebezpečnou výpravou do Kouře. Ač se dívka z města s nástrahy divočiny vyrovnává mnohem lépe než s myšlenkou, že má zradit kamarádku, ten bod, kdy mě kniha (přes zajímavý nápad) vtáhla do děje, nadešel až s jejím příchodem do Kouře. Teprve tady se její charakter začíná měnit a vy jako čtenář zároveň čekáte na nevyhnutelný okamžik zrady a prozrazení. Jak se Tally zachová? Sebere domov spoustě lidí, kteří si ho budovali 20 let? Zradí kamarádku i novou lásku? Napětí graduje až do konce, kdy se Tally odhodlá k nečekané oběti, která byla dříve jejím snem. Ale ona potřebuje napravit, co způsobila, jinak by nemohla se sebou žít dál.

Autor napsal již několik sci-fi příběhů jak pro dospělé, tak pro mládež, a zejména v tvorbě pro tuto věkovou kategorii se mu daří. Ač jsem zatím od něj četla jen tento jeden román, tak se tomu nedivím. Dokáže strhnout originálním nápadem, vytříbeným stylem, při kterém si nemusí vypomáhat slangem či vtipnými hláškami, i barvitým vykreslením hlavních postav a jejich proměny.

Letos mám štěstí na velmi dobré první díly sérií (nejen) pro mládež a tenhle se pro mne zařazuje na špičku vedle Arény smrti. Opravdu se těším na pokračování, protože nejen příběh, ale zejména cliffhanger na jeho konci jsou lákadlem, kterému je těžké odolat. Snad čekání nebude dlouhé.

Chystá se i filmové zpracování.