Magdalena Kozáková – Renegát

Pln očekávání a příjemných prožitků z předchozího dílů otevírám pokračování militaristické ságy o upírech s názvem Renegát. Kniha navazuje na předchozí dílo autorky (Nocař) a zavádí čtenáře na „druhou stranu“ příběhu, ke zlým a nenáviděným Renegátům, upírům, kteří chtějí žít svobodným životem, nehodlají se podřizovat a pít umělou krev.

Příběh plynule navazuje tam, kde skončil děj první knihy. Nocař Vesper se objevuje mezi Renegáty, kde ovšem není přijat jako špion nebo vyhnanec, ale jako hrdina, který se vzbouřil proti svým pánům a odvrátil se od světlé strany. Jak plyne čas, Vesper začne být mezi svými novými kolegy stále více oblíbený a vypracuje se až na post generála. Zjišťuje, že jeho noví přátelé jsou úplně jiní, než si původně myslel. I ten nejtemnější Renegát má duši a každý upír je vlastně citlivá bytost se spoustou trápení. Vesper sám nakonec svým problémům podlehne a díky tomu je závěr knihy poměrně nečekaný, byť jsou o něm zmínky prakticky v celé knize.

Magdalena Kozáková své zaměstnání opravdu nezapře. Renegát už není fantasy knížka o upírech, spíše mi připomíná „militaristickou propagandu.“ Upíři už nejsou upíry, nemusí řešit lidskou rasu, krev, sluneční svit a další věci, kterými se v klasické upíří fantasy zabývá každý druhý autor. Příběh je oproti prvnímu dílu mnohem více zasazen do vojenského systému a díky tomu si snad ani kniha nezaslouží pojmenování „upíří fantasy.“

Renegát je pro mě bohužel mírným zklamáním, děti noci se přesouvají do pozadí a hlavní děj vyplňuje akce a problémy, se kterými se dnes a denně setkává každá protiteroristická jednotka. Přesto, pokud se Vám Nocař aspoň trochu líbil, ji mohu doporučit. Osobně se těším na třetí a snad poslední pokračování ságy, které si jistojistě koupím, ať už bude jakékoliv.

Kniha má velice dobrý nápad, bohužel špatně rozpracovaný. Zastánci fantasy knih se sci-fi nádechem si jistě přijdou na své, zatvrzelí fanoušci klasických upířích příběhů by se tomuto dílu měli raději vyhnout.