Steve Jackson: Citadela Chaosu (Fighting Fantasy 2)

Hrajete na počítači rádi hry na hrdiny (RPG)? Možná rádi vyzkoušíte i herní knihu (gamebook), která vás uvede do role učedníka Velkého čaroděje z Yore, jenž je natolik sláb, že se sám nemůže vydat do bitvy s černokněžníkem Balthusem Direm. Podaří se vám zdolat zdi Citadely?

Jackson_Citadela-chaosuKdo někdy hrál Dračí doupě, pod vedením Pána jeskyně s pečlivě připraveným příběhem a plánem hry, to bude mít snadné. Kdo dosud hrál pouze počítačové hry, bude muset zapomenout na klikání myší a na to, že za něj obstará počítač veškeré hody a náhody. Je třeba pěkně postaru popadnout dvě herní kostky, obrnit se trpělivostí, obklopit se listy papíru a ořezanými tužkami. (Pokud jste jako já, tak i gumou.)

V úvodu knihy je popsán herní systém a způsob, jak určit pomocí dvou klasických herních kostek (1 až 6 očí), jak moc budete schopní následovníci svého učitele. Po naházení a spočítání vaší ZRUČNOSTI, KONDICE a ŠTĚSTÍ si podle doporučení zapíšete nějaká ta kouzla, popadnete batoh s vybavením a vydáte se na cestu. Do příběhu vás uvede stručná historie:

Obyvatele Vrbového údolí už osm let strádají ve strachu z černokněžníka Balthuse Dira, který si hodlá podmanit celý svět a naverboval do svých služeb armádu Chaosu. Protože na světě žijí i dobří mužové, kteří se snaží mrzkým činům Dira zabránit, dostane se k Velkému čaroději z Yore posel s žádostí o pomoc. Jenže bílý čaroděj už je stár a vy jste nadaný žák natěšený své schopnosti vyzkoušet, proto se dobrovolně nabídnete, že sprovodíte zlého čaroděje ze světa dříve, nežli vyrazí obrátit svět v trosky. Jak příběh dopadne, to už je na vás. Jste na cestě, před vámi se tyčí Černá věž Citadely a vy se musíte dostat za její zdi. Jenže do věže vede pouze jedna cesta a v Citadele číhá řada nepřátel. Jestli je obelstíte, přemůžete nebo zabijete, záleží na vašich rozhodnutích, výbavě a hodech kostkou. Budete podle svých voleb naváděni na očíslované odstavce, které vám odkryjí pokračování příběhu, nebo vaši smrt. Hodně štěstí!

Steve Jackson (*1951), rodák z Menchesteru, je nejen spisovatel, ale i herní kritik a tvůrce počítačových her. Jeho herní kariéra začala v roce 1974, kdy pracoval jako žurnalista pro magazín Games & Puzzles, a o rok později s přáteli Ianem Livingstonem a Johnem Peakem založil herní společnost Games Workshop. Nyní pracuje pro Lionhead Studios založené Peterem Molyneuxem na vývoji počítačových her Black & White a na Brunel University v Londýně přednáší teorii digitálních her.

Citadela Chaosu u nás prvně vyšla už v roce 1994 v nakladatelství Perseus, u kterého se dočkala i dalších vydání. Nyní se vydání ujalo nakladatelství Mytago. Jedná se o knihu z cyklu Fighting Fantasy, jenž se v originále skládá z 59 dílů, z kterých zatím česky vyšlo 39. Steve Jackson je autorem řady z nich.

Musím se přiznat, že jsem Balthuse Dira zatím ani za oknem Černé věže nezahlédla. Moje hraní začalo nadějně, na kostkách při házení počátečních hodnot mi padaly samé šestky a pětky, až jsem si říkala, že mi pak v recenzi nikdo nebude věřit, že jsem nešvindlovala. Jenže pak mě štěstí (a tím nemyslím herní hodnotu ŠTĚSTÍ, která může ovlivnit dopady jiných schopností ve hře i to, jak budete dál postupovat) opustilo. Plížila jsem se Citadelou, pobíjela nepřátele, mnohdy se je snažila raději ukecat nebo obejít, ale všechno marně. Po 59 odstavcích ze 400 možných jsem skončila prvně mrtvá. Při představě, že musím absolvovat vše od začátku, ve mně hrklo. Přistoupila jsem tedy k malému podvodu a díky poznámkám se vrátila k poslednímu rozhodnutí s více možnostmi. Tentokrát z 59 postupů bylo 62, a už jsem zas ležela v prachu chodeb mrtvá. Protože se nerada vzdávám, další den jsem vyzkoušela další variantu. Tudududům a další smrt, tentokrát po 64 bodech. Ale zlepšuji se, třeba to jednou dám!

Systém hry jako takový mě bavil, jen mě v Citadele Chaosu odrazuje pouze jedno jediné správné řešení, jak se k zlotřilci dostat. Neustálá úmrtí mladou učednici magie opravdu odradí, lepší by místo smrti bylo skončit třeba zpět na nádvoří, či ve skupince příšer. Taky se mi v jedné části podařilo zacyklit, pokračovat šlo pouze sesláním z výběru kouzel, z kterých jsem neměla ani jedno. Nezbývalo než se mimo odkaz vrátit k předchozímu bodu a pokračovat jinak.

Kdo máte trpělivost a spoustu času, Citadelu Chaosu si užijete. Jestli se vám podařilo, nebo podaří dostat až k mágovi, tak ho ode mě aspoň pozdravujte.

Vydalo: Mytago, 2016
Koupit knihu