Stacey Kade: Setkání s duchem

Umírání měl být nejhorší okamžik v životě. Pochopte, nechat se přejet školním autobusem plným šprtů, zatímco máte na sobě předepsané oblečení na tělocvik, což jsou červené silonové trenky a prakticky průhledné bílé tričko? Horší už to být nemůže. Nebo jsem si to aspoň myslela. (s. 9)

Kade_Setkani_duchem

Královna místní školy Alona vždy přemýšlela nad svou budoucností. Určitě ji ale nikdy nenapadlo, že žádnou budoucnost mít nebude. Při hodině tělocviku se vyplíží ze školy – a skončí pod koly autobusu. Její smrt vzbuzuje mnoho otázek, proč se tak stalo, zda to byla sebevražda, nebo náhoda. Nikdo z nich ovšem netuší, že Alona zůstala mezi nimi. Nepřišlo si pro ni bílé světlo, neodešla, kam duše odcházejí. Alona zůstala na tomto světě. Nikdo ji nevidí, ani neslyší… kromě školního lůzra Willa. Společně musejí zjistit, co Alonu na tomto světě drží, aby se i ona mohla vydat vstříc světlu na konci tunelu.

Alona Dareová za svého života vždy získala, co chtěla. Dlouhovlasou krásnou blondýnku, kapitánku roztleskávaček a trojnásobnou královnu školních plesů vždy obklopovali kamarádi a chlapci jí leželi u nohou. Alona ovšem skrývá před spolužáky nejedno temné tajemství. O Willa Killiana by nikdy ani okem nezavadila, teď s ním ovšem musí spolupracovat. Neoblíbeného, ředitelem školy přímo nenáviděného podivína považují všichni za schizofrenika. Will se léta rmoutí kvůli otcově sebevraždě a nezáviděníhodnému dědictví – dokáže vidět duchy a komunikovat s nimi, což mu život mnohokrát zkomplikovalo. Nyní se jejich neustálé prosby a doteky snaží jen ignorovat.

Setkání s duchem, jak název napovídá, je duchařským románem pro mladé čtenáře, který především díky odlehčené a roztomile působící obálce slibuje nenáročný romantický příběh ze střední školy. A to také čtenář dostane. V Setkání s duchem se ovšem ukrývá mnohem více. V hloubce příběhu totiž autorka debatuje nad palčivými tématy elitářství, pokrytectví, přetvářky, falešných přátelství, alkoholismu, homosexuality a křesťanského fundamentalismu, a především ukazuje, že ne vše je tak, jak se může zdát, a že za každou tváří se ukrývají tajemství, strachy, problémy a těžkosti, o něž se lidé nedokáží podělit ani se svými blízkými.

Příběh je psaný v ich-formě ze střídajících se úhlů pohledu Alony a Willa, aniž by se tyto pohledy překrývaly. Kde končí vyprávění jednoho, začíná vyprávění druhého. Příběh tak plyne velmi rychle, stránky se otáčejí samy.

Setkání s duchem nabízí velmi čtivý a příjemně plynoucí příběh ze střední školy, v němž se toho skrývá více, než se na první pohled může zdát. Příběh působí jako teenagerská verze Šestého smyslu, kterou čtenář neodloží, dokud ji nedočte, což mě samotnou překvapilo. Ústřední postavy jsou sympatické a velmi realisticky vykreslené, děj plyne a nabízí nejedno překvapení. Setkání s duchem je jednohubkou, která neurazí a určitě pobaví. Těším se na pokračování.

 

Vydal Fragment, 2013