Beseda o Anitě Blake

V sobotu 29. 10. 2011 se konala na FANCITY v Praze přednáška s názvem Anita Blake – Jak úspěšně lovit upíry. Tomáš Němec a Zdeněk Pobuda z nakladatelství Epocha se rozhodli svěřit překlad této série fanouškům. Výběr překladatelek byl nasnadě, protože právě Zuzana Ľalíková (Axia) a Olga Prokešová (Valkýra) vedou českou fanstránku o Anitě. Po přečtení jejich fanouškovského překladu jim byla nabídnuta práce překladatelek série a spolupráce na novém vzhledu.

Do sedmého dílu tuto sérii vydávalo nakladatelství Triton, a to ve velice dlouhých intervalech. Osmý díl s názvem Modrý měsíc už vydalo nakladatelství Epocha, a aby potěšilo fanoušky, ponechalo stejnou vazbu včetně bílé obálky, krvavého nápisu a cákanců, aby to v knihovničce barevně ladilo. Když však v nakladatelství zjistili, že další díly jsou čím dál tlustší, začali uvažovat nad změnami. Kromě toho se Zdeněk Pobuda (stejně jako většina čtenářů) domnívá, že si Anita zaslouží lepší design a pevnou vazbu.

Devátý díl s názvem Obsidiánový motýl už vyjde v pevné vazbě a na obálce bude kromě krásného odznaku lovkyně upírů (Vampire hunter) také velký nápis ANITA BLAKE. Najít vhodné kandidáty na post hlavních hrdinů je vždy komplikované, ale myslím si, že co se týče Anity, vybrali dobře. Na obálce Obsidiánového motýla bude Anita s Edwardem, protože v devátém díle má tento drsný zabiják důležitou roli a Anita na žádné z obálek samozřejmě nemůže chybět. Zatím jsou vybráni modelové na post Anity, Richarda a Edwarda a tým, který má tuto sérii na starosti, se soustřeďuje hlavně na ty obálky, které momentálně připravují, a vše řeší průběžně s přicházejícím dílem. Modely z nabídky Dorky nevybírala pouze Zuzana Ľalíková, ale konzultovala různé varianty a přání s dalšími fanoušky, takže nebyl brán v potaz pouze jeden názor.

Některým čtenářům se pravděpodobně nebude líbit, že osm dílů má brožované obálky v bílé barvě a od devátého budou ve vázané podobě s novým lookem. Epocha proto vydá postupně všechny knihy v novém vzhledu! Jako první vydali třetí díl s názvem Cirkus prokletých (na obálce je Anita a Richard) a nabídli fanouškům možnost výměny starého výtisku za nový pouze za 50 % ceny! Něco takového je na českém trhu velice neobvyklé a ojedinělé. Více informací naleznete na stránce Epochy.

Zuzana Ľalíková a Olga Prokešová nám sdělily své dojmy z překladu ve dvojici, což je obvyklé u odborné literatury, nikoliv u beletrie. Úzká spolupráce těchto dvou děvčat s nakladatelstvím vyústila v přátelství. Dozvěděli jsme se také o závěrečných revizích textu před odevzdáním včetně unifikace stylů, aby se nepoznalo, že knihu překládaly dvě osoby.

Dorothea Bylica je fotografkou modelů, kteří se objeví na obálce, autorem layoutu je Lukáš Tuma. Logo Vampire hunter je čistě prací výtvarnice – vybíralo se z několika typů a vše se dolaďovalo k naprosté dokonalosti se Zuzanou Ľalíkovou. Od jedenáctého dílu se přebere logo šerifa.

Epocha má v plánu vydat v roce 2012 čtyři díly Anity (dva nové a dvě reedice) a dva díly Merry Gentry (druhá série od L. K. Hamilton). Momentálně se rozhoduje, jaké barvy se použijí na obálku a kdo se na ní objeví. Pro první tři díly série Anita Blake bude ponechán překlad Lucie Lukačovičové, proběhnou pouze korektury a sjednotí se terminologie. Pravděpodobně se budou znovu překládat díly od Pavla Tomana, ale vše záleží na domluvě.

Epocha mimo jiné plánuje dovážet a prodávat zboží s tématikou Anity Blake z internetového obchodu Laurell K. Hamiltonové, a pokud bude o zboží zájem, možná se dočkáme kromě anglických nápisů také českých. Je však nutno podotknout, že většina informací se týká plánů a přání výhledové budoucnosti.

Co se týče série Merry Gentry, zvažuje se, zda se upraví překlad autorky s přezdívkou Demy_FP nebo se toho ujme někdo jiný. Musí se vymyslet kompletní slovníček, protože v češtině máme například pouze jeden typ bludiček, kdežto v knize jsou čtyři druhy a další bytosti, které tady vůbec neznáme. Demy si dala tu práci a slovníček už má hotový, ale otázkou zůstává, zda se u něj zůstane, nebo se ještě rozhodne o osudu jmen některých bytostí.
Obálky dostanou stejný layout, jako má Anita, jen pás a zadní obálka budou v barvě červené nebo bílé. Axia se přiklání k červené, co si o tom myslíte vy? Můžete nám napsat do komentářů. Na obálce bude pravděpodobně jen Merry, protože tato série je o mytických a pohádkových bytostech a taková chapadla či správný odstín pleti té či oné potvory, by se těžko zpodobňoval. Na obálkách budou opět spolupracovat fanoušci Axia a Demy, takže je jisté, že se dozvíme informace z první ruky na stránce www.anitablakebooks.cz.

Foto: Jan Kovanic