J. R. Ward: Probuzený milenec

„Byl jsem mrtvý, dokud jsi mě nenašla, i když jsem dýchal. Byl jsem slepý, ačkoliv mi zrak sloužil. A ty jsi pak přišla… a já se probudil.“

Úžasně romantické, nemyslíte? Však také před sebou máme další pokračování romantické upírské série Bratrstvo černé dýky, a jak už víme z předchozích dílů, vedle akce, humoru a magie tu jde především o lásku…

Tentokrát tu však máme romanci velice smutnou, a to hned od začátku, vlastně ještě před ním. Už z minulého dílu jsme se dozvěděli, že líbezná upírka Bella byla unesena bezduchými, speciálně jedním, i na bezduché nadprůměrně vyšinutým panem O, který v ní vidí svou zesnulou lásku. To by mohlo znít romanticky, kdyby svou bývalou nezabil vlastní rukou při jednom ze svých pravidelných záchvatů vzteku a krutosti.  A ještě mnohem dále do minulosti sahá chmurný příběh upírského válečníka Zsadista, který sloužil stovku let jako otrok krve a sexu. Jeho duše není zlomená, ale zničená, jak už vysvětlilo Belle při jejich posledním setkání jeho dvojče Phury. A přestože Bellu od sebe Zsadist tehdy odehnal, po zprávě o jejím únosu po ní neúnavně pátrá. Nejí, nespí, jen zabíjí jednoho bezduchého za druhým, nejdřív se z nich však snaží vymlátit informace o Belle. Ani po týdnech se nechce Zsadist smířit s tím, že by už mohla být mrtvá.

Příběh Belly a Zsadista je vyprávěním o léčbě traumatu, o otevírání srdce a duše, o budování důvěry, ale také o zklamání a bolesti, o znevažování sebe sama. Zsadistova mantra zní: „Nejsem pro tebe dost dobrý.“ Bella se tak jen těžko probourává zdí, kterou si kolem sebe za dvě staletí vystavěl. A kolik odkopnutí může žena snést, než za sebou definitivně práskne dveřmi?

Více prostoru je tentokrát věnováno postavám Butche , Phuryho i Revhenge, jejichž knihy nás teprve čekají, ale zejména mladému Johnovi, který už také prožil trauma a bohužel ne poslední.

Americká autorka J. R. Ward nám představila zatím asi nejemotivnější příběh, při kterém čtenářky nemají daleko k slzám. Svět, který stvořila, už známe i nebezpečí, které pro upíry skýtá Vyhlazovací společnost, ale v tomto díle je ten největší nepřítel v Zsadistově minulosti.
Humor se pro vážnost příběhu téměř vytratil a napínavější akce nás čeká až v závěru, přesto tento díl na mne působí nejsilněji, právě pro ta úskalí, kterými si hrdinové příběhu musí projít. Vlastně si na jednu úsměvnou část vzpomínám, a to když Zsadist přemýšlel, jak by měl nazývat určitou část svého těla, které říkal „to“ a kterou by do té doby raději na svém těle vůbec neměl.

Hledáte-li romantiku a vášeň, ale i zarmoucený příběh, začtěte se do třetího dílu série o bratrstvu upírů, kteří noc co noc bojují svou válku za obranu rasy. A pokud tuto sérii neznáte, začněte pěkně od začátku, příběhy Wratha a Rhage by neměly uniknout vaší pozornosti.

A příště? Příště nás čeká Butch a… Marissa.

Vydal: Baronet; 2010