Rob Thurman – V temnotě

„Jen moje představivost… nebo… jsi mě… právě zabil?“
„Jen na vteřinu, přísahám.“
…aneb příběh o tom, že někdy musíte mít sílu svého nejbližšího zabít, abyste ho mohli zachránit.

Za matku měl alkoholičku, co si vydělávala jako věštkyně, za otce příšeru, která jednou v noci zaklepe na jeho okno se slůvkem „můj“. Špičatá tvář a rudé oči provázejí Kala ve snech celý život. Proč ho otcovi příbuzní sledují? Co mají s Kalem za záměry?

Kalův život nikdy nebyl snadný. Matka si ho nechala udělat jen pro peníze, a ty už jí dávno došly. Naštěstí je tu jeho starší bratr Niko, který si vzal Kalovu výchovu a ochranu na starost. Říct však o Nikovi, že je „jen“ člověk, to byste ho podcenili. Ovládá bojová umění, vyzná se ve zbraních a snaží se něco přiučit i svého líného bratra.

Kalovi bylo čtrnáct, když ho jeho papá grendel unesl. Po dvou dnech se Kal vrátil, zestárl však o dva roky, na které si vůbec nepamatoval. Co strašného zažil, že jeho mysl vzpomínky raději potlačila? Bratr Niko na něj čekal a od té doby jsou spolu stále na útěku. Po čtyřech letech narazí Niko v Central Parku na dalšího grendela a Kal už odmítá dál utíkat. A co že je to grendel? Jen dětské pojmenování pro Ólfi, stvoření, která tady byla dávno před lidmi a která chtějí znovu převzít vládu nad světem…

Svižně podané dobrodružství dvou bratrů, které prožíváme z pohledu mladšího Kala, ubíhá závratnou rychlostí, a to přesto, že se v první třetině knihy téměř nic neděje. Ale Kalovo vyprávění o životě i jeho vzpomínky jsou tak vtipně podány, že se nelze nudit. Od setkání s trolem, který své oběti požírá zaživa (o tom by mohl Niko vyprávět, nebo možná raději ne), a s tajemným prodavačem aut Robinem, jenž je na světě od pradávna, se řítíme z akce do akce.

Stýskalo se vám po motivu Dr.Jekyll a Mr. Hyde? Třešnička na dortu přichází v podobě „Alenky za zrcadlem“ – proradného Temníka. Jeho úhel pohledu je úžasnou kombinací drsného černého humoru a náhledu do mysli pobaveně vraždícího šílence.

Americká autorka Rob Thurman ve svém prvním románu úspěšně představila fantasy svět, kde však lidé nemají o stvůrách noci tušení (v celém příběhu se však s „obyčejnými“ lidmi téměř nesetkáme, a když už, tak jsou jen náhodnými oběťmi). Stvořila poutavé, akční a humorné vyprávění, které se výrazně liší od většiny doposavad u nás vydaných městských fantasy pro náctileté, ať už se jedná o ústřední vztah dvou bratrů, jež jsou si blízcí doslova na život a na smrt, tak absencí jakékoli milostné zápletky. Ženských postav se sice dočkáme v barmance Meredith, upírce Dobromile či mladé věštkyni Georgie, jejich úloha v příběhu je však kratičká, což je u ženské autorky dost zvláštní. Drsný humor, akční pasáže, krvavé násilí – opravdu máte pocit, že tohle psal chlap (v tom nejlepším slova smyslu).

Kala i Nika si zamilujete a zejména Kalovo dobrodružství v rukou Temníka je neskutečnou jízdou po temné straně, při které můžete dát prostor svým černým myšlenkám. Příběh je ukončen, autorka však napsala již další čtyři pokračování, takže lze jen doufat, že bude stejně svižné a vtipné jako to první.

Ukázka