E. E. Knight – Kočka

Po pěti úmorných měsících čekání se mi do rukou    dostává druhá kniha z oblíbené série Země upírů s názvem Kočka. Pro méně znalé, případně pro ty, kteří o této sáze ještě neslyšeli, uvedu, že děj se odehrává v Americe v nepříliš vzdálené budoucnosti, které vládnou mimožemšťané Karané, ovládající převážnou část světa zapomocí svých úderných jednotek Rozparovačů. Jejich potravou je duševní aura člověka, odtud pojmenování "Země upírů"

Teď už ale k samotnému ději Kočky. Kniha volně navazuje na události v prním díle, ve kterém jsme se s hlavním hrdinou Davidem Valentine rozloučili na jeho cestě domů ze záchrané mise. Tady nás Knight v hned první kapitole "vyhodí" do další akce úderné jednotky Vlků. Vše funguje tak, jak má, dokud se v misi následující neujme nechtěným způsobem velení David, který se se svým smyslem pro lidskost a s mravním cítěním snaží zachránit co nejvíce svých vojáků, za pomocí kočky přezdívané Mlha. Porušil ovšem primární cíl mise, a tak je předhozen před vojenský soud. V zájmu zachování si čistého štítu Valentin Vlky opouští…

Tonoucí se stébla chytá, a tak se David přidává k Mlze a je naverbován mezi kočky, průzkumnou jednotku Svobodného teritoria. To vše má ale svůj cíl, od poslední mise leží našemu vojáčkovi v žaludku frakce, která si říká Zalomený kříž. Valentin se domnívá, že by Kříž mohl být vážnou hrozbou, a tak se s novými schopnostmi kočky a se svoji přítelkyní Mlhou vydává všemu přijít na kloub. To, co ale vypátrá, si nepředstavoval ani ve svých nejhorších nočních můrách…

Kočka je, stejně jako Vlk, svižná a čtivá kniha. Ačkoliv je hlavní dějová linie jednoznačně daná, knihu proplétá spousta menších linek, které nás více seznamují se světem zasaženým jadernými útoky mimožemšťanů, ale i s postavami samotnými. Bohužel si však musim přiznat, že Vlk se mi líbil víc. Neměl jasně daný děj, resp. hlavní cíl příběhu se formoval v průběhu knihy. Kočka naopak staví na příběhu, který je hlavní postava striktně nucena dodržet. Vše tím pádem působí poněkud méně přirozenějším dojmem.

I přes určité, nicméně malé nedostatky se mi kniha líbila a bude-li v budoucnu čas, rozhodně po ni sáhnu znovu. Psychologie postav je vykreslena přesně tak, jak si ji představuji, ale to není jediná věc, která se mi na knize líbí. A vynikající obálku českého umělce netřeba zmiňovat..