Vampire Files 1: Krvavý seznam

Na titulu stará fordka, drsně se tváří chlápek se samopalem, v pozadí upír, navrch takřka vše vysvětlující podtitul Vampire files a první slova první kapitoly jsou Chicago, léto 1936. Co víc si může milovník drsných gangsterek Ameriky třicátých let a upírů přát? Snad jen jediné. Najít za hezkou fasádou i kvalitní a dobře odsýpající příběh.

Vampire Files 1: Krvavý seznam - P.N.Elrod

Jack Fleming je novinář, který z New Yorku přesídlil do Chicaga a ačkoli je toto město díky snaze „neúplatných“ zbaveno přítomnosti nekorunovaného krále všech gangsterů Al Caponeho, stále je to místo, kde operuje několik gangů a večer je lepší se některým místům vyhnout.

Na jednom takovém místě se hned zpočátku objeví i Jack, i když se nejedná o zastrčenou tmavou uličku, ale silnici kousek od pláže. Vzápětí je sražen autem, a aby toho nebylo dost, utrpí za okamžik i čistý průstřel. To, že je něco jinak, pochopí ve stejné chvíli jako jeho domnělý vrah. Oba totiž ví, že takové zranění nemůže obyčejný člověk přežít.

Stejně jako za života, tak i v neživotě si však Jack Fleming dokáže alespoň s části zachovat chladnou hlavu a v podstatě ho tíží jediná myšlenka: kdo a proč se postaral o jeho přechod mezi nemrtvé. Zanedlouho totiž zjistí, že má v paměti několikadenní díru, a tak musí vypátrat, co se s ním dělo v těch několika málo dnech.

Z obálky i anotace knihy je dostatečně zřejmé, komu je určena, takže nikdo, kdo nemá zájem o upírské příběhy, by se neměl nechat zmást. Z předchozího pak vyplývá, co můžeme od knihy očekávat a číslování jednotlivých knih, že se jedná o klasický komerční seriál.

Rozhodně tedy neočekávejte psychologické drama plné sentimentálních monologů hlavního hrdiny rozervaného svým stavem, který je přesně v duchu trendu poslední doby tím správným klaďasem, i když mu samozřejmě zůstávají choutky i na „čerstvou teplou“. Čtenář tak dostane přesně to, co slibuje anotace, což není u každé knihy právě pravidlem.

Příběh sám o sobě odsýpá velmi svižným tempem a stále se něco děje. Autorka nikdy nenechává hlavního hrdinu dlouho odpočinout a díky tomu se dá kniha zvládnout naprosto v pohodě během jediného delšího odpoledne.

Rozhodně se tedy nejedná o nudný titul a určitě by si zasloužil více prostoru. Ale vzhledem k tomu, že se jedná o seriál, který momentálně čítá už dvanáct svazků, je jasné, že si autorka musí šetřit nějaké nápady a zápletky i do dalších dílů.

Vzhledem k tomu, co jsem očekával, jsem rozhodně nebyl zklamán. Pokud mám ale srovnávat, tak jsou další dvě u nás vycházející série rozhodně lepší. Série Laurell K. Hamiltonové (Anita Blake) nabízí daleko propracovanější svět a Petra Neomillnerová (Tina Salo) zase nabízí podstatně větší dávku akce.

I přesto si Jack Fleming určitě svoje fanoušky najde, možná i proto, že je muž, a tak získá vícero obdivovatelek mezi něžnější polovičkou lidstva.


Autor článku vás zve na návštěvu vlastního webu věnujícího se sci-fi a fantasy, kde kromě této recenze najdete mnoho dalšího! ;)