Knižní tipy na dárky nejen k Vánocům II

V první části jste si mohli přečíst naše tipy na knihy českých autorů, knihy pro děti a mládež, komiksy a audioknihy. Ve druhé části vám naši redaktoři doporučují letošní knihy z žánrů sci-fi, fantasy a horor pro dospělé čtenáře (od zahraničních autorů).

Fantasy

Milovníci rozsáhlých ság si mohou rozšířit sbírku Kolo času Roberta Jordana o dvě knihy – Drak Znovuzrozený a Stín se šíří, v nichž se osudy hrdinů nadále ubírají k nevyhnutelnému konci. A víceméně povinností je životopis Terryho Pratchetta od Roba Wilkinse – k tomu snad není ani potřeba nic dodávat. (Daletth)

Ze zahraničních knih doporučuji román Záře dávno pohaslá. Guy Gavriel Kay je velký vypravěč, který dokáže podat jakýkoliv příběh s poetikou a melancholií jako nikdo jiný. Milovníci renesanční Itálie a krásného jazyka si na téhle knize smlsnou. (Jan Procházka)

Jako velmi pěkný dárek můžu doporučit kroniku Oheň a krev, první část rodinné historie Targaryenů na železném trůnu. Od Aegona Dobyvatele až k následkům Tance draků. (Kometa)

Velká kniha Zeměmoří by neměla chybět v knihovně žádného fanouška fantasy žánru, oba díly jí ohromně sluší. Ve druhém souhrnném svazku vyšly zbývající dvě napsané knihy a řada dosud nepublikovaných povídek, kterými autorka Ursula Le Guinová celý příběh o Zeměmoří a jeho hlavních postavách uzavírá. Knihu doplňují opět komentáře a postřehy autorky a také fakta z tohoto světa. (Czistoslava)

Z letošní bohaté nabídky nových knih doporučuji Bránu pekel od Leigh Bardugo. Z druhého dílu série o Alex Sternové jsem byla ještě nadšenější než z Devátého spolku, snad proto, že se mnohem víc týká Darlingtona, který se rychle stal (asi nejen) mou oblíbenou postavou. Skvělý mix urban fantasy a dark academia žánru, navíc s obálkou, na kterou se rozhodně nezapomíná. (Sevia)

Brána pekel je dlouho očekávané pokračování série Alex Sternová od Leigh Bardugo. Série patří do subžánru dark academia, takže před vámi doslova ožívají skutečné stavby a místa na univerzitě Yale, která autorka opředla magií a temnými tajemstvími, hlavní hrdinové dostávají zabrat a pro patos či klišé tu není místo. Pokud oceníte perfektně vymyšlený a nápaditý příběh z univerzitního prostředí, v němž se z jednotlivých dílků postupně skládá komplikovaná mozaika, tato série vám nesmí uniknout. Nic lepšího autorka zatím nenapsala. (Suzanne)

Ten, kdo má rád čaroděje Harryho Dresdena, bude mu blízký i Alex Verus. Pochází z dílny Benedicta Jacka a v pátém pokračování Skrytý se navzdory schopnosti vidět možné budoucnosti hrdina opět zaplete do nezáviděníhodných situací. Dohání ho jeho mladická nerozvážnost, která mu kazí pověst, a navíc musí z potíží vysekat i svou bývalou učednici. (Czistoslava)

Ráda doporučím i druhou knihu ze série Atlasova šestka – Atlasův paradox spisovatelky Olivie Blakeové. Co byste byli schopní obětovat, kdybyste mohli studovat v Alexandrijské knihovně a byli jste vybráni jako nejnadanější z nadaných? (Czistoslava)

A pokud hledáte dárek pro někoho, kdo třeba fantastiku tolik nečte, doporučuji mu dát Čítanku Neila Gaimana. Pořádně objemná kniha je plná kratších, nesmírně různorodých příběhů od jednoho z nejznámějších a nejoceňovanějších autorů fantasy. Troufám si říct, že si v ní něco pro sebe najde úplně každý. (Sevia)

Sci-fi

Pustina zvaná mír od Arkady Martineové je druhý a závěrečný díl space-opery Teikskalán. Dilogie přináší originální, hutný, krásně poetický i nemilosrdný příběh s neotřelým přístupem k válce, morálně šedivými, ale velmi lidskými postavami, politickými intrikami, zvraty a hrou se slovy a poezií. Není ale pro každého. Vlastně si knihy buď zamilujete, nebo je budete nesnášet. Já jsem ale říši Teikskalánců vybudované na hře se slovy, podtextu a poezii naprosto propadla. (Suzanne)

Neznámý Asimov je naprostá nutnost pro milovníky vědecké fantastiky, aby se v četbě mohl vrátit k úplným počátkům zrodu velmistra ve zlatém věku žánru. (Pavel Skořepa)

Je těžké být bohem – v novém skvělém překladu zrekonstruovaného rukopisu bratrů Strugackých vyšlo jedno z nejlepších děl fantastiky druhé poloviny dvacátého století, ovšem pro naši dobu je ten příběh až mrazivě aktuální. (Pavel Skořepa)

Horor

Na podzim vyšla velice zajímavá kniha Gwendolyn Kiste Rezavé panny, která na mě spíš než jako horor působila jako obraz doby a společnosti s fantaskním nádechem z prostředí upadajícího městečka, jehož obyvatelé žijí z výdělků získaných v blízké, dlouhá léta krachující ocelárně. Nelehká situace ovlivňuje všechny, a když se začne mezi sotva dospělými dívkami šířit podivná choroba, neváhá na ně kdekdo ukázat prstem, jako na viníky všeho. (Czistoslava)

Rezavé panny jsou atmosférická žánrová lahůdka na pomyslném vrcholu za mě letos přečtených knih, v níž se snoubí těžkosti dospívání s bořením falešných a lživých hodnot komunity. (Pavel Skořepa)

Jestli jste hračičkové, mohli byste si pošmáknout na novém gamebooku od nakladatelství Veles. Dům na Strážném vrchu od Grahama Plowmana je obsáhlý gamebook těžící z lovecraftovského hororu a svou obtížností vám připraví nejednu napínavou chvíli. (Supermartonátor)

Máte rádi horor? A třeba ten filmový? Pak je skvělým vánočním dárkem obsáhlá Encyklopedie filmového hororu. Masivní kniha vás provede všemi možnými druhy hororu a nechá vzpomenout na slavné, ale i undergroundové filmy. (Supermartonátor)

Sadistova bible od Nicole Cushing je kniha velice rozporuplná, která rozhodně není určena pro bigotní křesťany ani moralisty, přesto pro osvíceného čtenáře je to naprostá žánrová jednohubka. (Pavel Skořepa)