Knižní tipy na dárky nejen k Vánocům I (české, YA, komiksy a audioknihy)

Je zima, padá sníh a přichází vánoční nálada, ale čas před svátky není zrovna paráda. Stres, shon a hodně práce – o tom je lepší si jen číst, a tak vám doporučíme knihy vhodné nejen pod vánoční stromeček.

Z českých luhů a hájů

Pokud máte rádi sci-fi, fantasy, trochu hororu a pořádnou dávku fantazie, doporučuji skvělou autorku Vlaďku Sackou a její román Koruna otráveného stromu. V knize se dozvíte o jednom tajemném experimentu, cizím světě a fascinujících osudech. Čte se to moc hezky a až do konce nebudete vědět, jak to může skončit. (Supermartonátor)

Nedávno vyšla parádní novelka Okřídlení tvorové v bouřkových mračnech od Karin Novotné. Název je sice pomalu delší než kniha, ale příběh nepotřebuje být extra dlouhý, aby vás naprosto strhl. Jestli máte rádi horor a atmosféru seriálu Stranger Things, mohla by vás tahle knížečka okouzlit. (Supermartonátor)

Pokud byste chtěli něco tajemnějšího, můžete sáhnout po knize Věk přízraků od Lenky Poláčkové, která vás zavede do historické Olomouce. (Daletth)

Pro ty, kdo milují středověk a mají rádi černý humor, tu mám tip na krásnou knihu Jany Maffet Šouflové – Lionet & jiné podivné případy. Nečekejte detektivní povídky, spíš jde o kuriózní případy s duchy a jinými fantastickými bytostmi. A nadchla mě Jarmila Kašparová a její rockem sálající feel good sci-fi Elektrickej strom. (Jan Procházka)

Kdo si potrpí na současná témata, neměl by si nechat ujít antologii editorek Terezy Matouškové a Terezy Kadečkové Jiný kraj. Jedenáct povídek se dotýká nejen ekologie, sexuálního obtěžování či transgenderu, ale i dalších bolavých témat současnosti. (Jan Procházka)

Pokud máte rádi sci-fi, kde se hlavní hrdinka „probudí“ v budoucnosti (v níž byste rozhodně žít nechtěli), a zajímá vás téma člověk versus umělá inteligence, Vypůjčený čas od Zuzany Strachotové je kniha přesně pro vás. Nechybí tu morálně šedivé postavy, tajemství a intriky, špetka krimi, trocha akce, kapka humoru ani překvapivé zvraty a odhalení. Autorka do děje nenásilně zapracovala témata, jak lidská může být umělá inteligence, co dělá člověka člověkem, kam až lze zajít ve vědeckém výzkumu, diskriminaci a taky to, že nad lidskostí a zdravým rozumem často vítězí politika, byrokracie a mocenský boj. Ale hlavně napsala neuvěřitelně čtivý příběh s propracovaným dystopickým světem a úžasnými hrdiny, které si zamilujete. (Suzanne)

Knihy pro děti a mládež

Z young adult fantasy doporučuji dilogii My všichni neřádi a Pád všech neřádů. Amanda Foodyová a C. L. Herman napsaly úžasně čtivý, atmosférický příběh o trochu jiném smrtícím turnaji. Šampioni nejsou neřádi, ale skupinka puberťáků s tajemstvími, strachy, traumaty a pochybami, kteří jsou ale pro přežití schopni udělat, co je potřeba. Spojenectví se uzavírají a zase ruší, šampioni odhalují svá nitra a na povrch vyplývají temná tajemství. Tahounem dilogie není smrtící turnaj, akce ani magie, ale postavy, jejich vývoj, komplikované rodinné, sourozenecké, (ne)přátelské a nakonec i romantické vztahy. (Suzanne)

Ty, kdo mají rádi trochu temnější, pohádkově laděné příběhy, dozajista potěší Kostischrány od Emily Lloyd-Jonesová vycházející z velšské mytologie. (Daletth)

Každému, kdo hledá něco neobvyklejšího, má rád folk horor a uzavřené samostatné romány, ráda doporučím Drobné protislužby od Erin A. Craigové. Nesmím zapomenout ani na Úsvit temna od C. S. Pacat, na první pohled klasický příběh o vyvoleném chlapci předurčeném porazit velké zlo, kde se to překvapivými zvraty jen hemží. Nedávno vyšlo v angličtině pokračování Dark Heir, které se také povedlo na výbornou. (Sevia)

Dopisy Otce Vánoc jsou naprosto nádherně zachycená poetika Vánoc milujícího otce, jenž svým dětem píše vánoční dopisy plné něhy, snů a dobrodružství. (Pavel Skořepa)

Pokrevní cejch je pokračováním fantasy pro mládež Mýtonoši od autorky Tracy Deonnové. Jedná se o nové pojetí artušovsko-merlinské legendy, která je zvláštním koktejlem historie a současnosti. Do všeho je zamíchán ještě rasismus, gender a všechna v současnosti diskutovaná témata. Ale funguje to. (Czistoslava)

Pro děti jako již každý rok doporučuji Vlny času Tanyi Stevnerové – vyprávění o mořské dívce Alee Aquarius. (Czistoslava)

Velké fanoušky knih Ricka Riordana určitě potěší Percy Jackson a egyptští mágové. Jde o crossover dvou zajímavých sérií, z nichž jedna (o řeckých polobozích) bude mít za pár týdnů podporu v novém seriálu. (Kometa)

Knihy do ucha

Z audioknih mě nadchla Sapkowského Husitská trilogie. Ernesto Čekan načetl knihu výborně, ale pochvalu si zaslouží především autentická hudba, která celé vyprávění posouvá ještě o level výš. (Jan Procházka)

Skvělá sci-fi, která je nejen hereckým koncertem, ale také perfektní ukázkou dokonalé režisérské a zvukařské práce je Leviatan se probouzí od Jamese S. A. Coreyho. (Jan Procházka)

Audiokniha Legenda od Davida Gemmela sice není o moc lepší než většina produkce, ale Saša Rašilov + Druss, chápete, ne? :-) (Jan Procházka)

Komiksy

Těm, kdo holdují komiksům, doporučuju Wiku – nádherně kreslený velkoformátový kousek, v němž se snoubí akce, tragédie i láska. (Daletth)

Dekonstrukci superhrdinských příběhů přináší výborný počin Štěpánky Jíslové a Viktora Svobody – Supro: Hrdinové na dluh. Takhle nějak by mohli vypadat Strážci, kdyby byli komiksem pro mládež. (Jan Procházka)

V Inkognitu Eda Brubakera zjistíte, jaké to je být superpadouchem bez možnosti používat superschopnosti? Drsná škola pro pokročilé. (Jan Procházka)

Elrik od Juliena Blondela je skvělé zpracování takřka neuchopitelného díla Michaela Moorcocka, navíc ve výborném překladu Richarda Podaného a s redakcí Romana Tilcera. (Jan Procházka)