George R. R. Martin: Sen Ockerwee

Originální pojetí mýtu o upírech zasadil George R. R. Martin do prostředí parníků plavících se po Mississippi v druhé polovině 19. století.

Příběh začíná v roce 1857, kdy lodní přepravě mezi St. Louis a New Orleans kralovaly majestátní parníky a chytrý obchodník si mohl na přepravě zboží i cestujících tímhle způsobem dobře vydělat. Pokud mu tedy přálo štěstí, protože řeka bývala zrádná a výkyvy počasí nepředvídatelné.

Na vlastní kůži to poznal i kapitán Abner Marsh, majitel drobné přepravní společnosti, kterého nedávno postihlo obrovské neštěstí, při němž přišel o velkou část svých lodí. Sám neví, zda se ještě někdy dokáže z takové ztráty vzpamatovat, přesto ale zůstává nedůvěřivý, když ho z čista jasna kontaktuje bohatý a záhadný cizinec s nabídkou, která vypadá až příliš dobře na to, aby v ní nebyl nějaký háček.

Joshua York, vysoký a bledý muž s bílými vlasy a uhrančivýma šedýma očima, si s ním však sjedná osobní schůzku a tam ho přesvědčí. Joshua zainvestuje do jeho firmy a umožní mu postavit ten nejvelkolepější a nejrychlejší parník, jaký se kdy po řece plavil. Na oplátku se bude chtít stát společně s Marshem kapitánem nové lodi s právem rozhodovat o jejích zastávkách. Marsh je ambiciózní, proto nakonec souhlasí i s podmínkou, že nebude zpochybňovat podivná rozhodnutí a zvyky svého nového společníka. Když o několik měsíců později uvidí hotový Sen Ockerwee a vstoupí na jeho palubu, je přesvědčen, že jeho smůla je nadobro pryč. Netuší však, v jakou noční můru se promění už první plavba jeho vysněné lodi.

George R. R. Martin měl za sebou již poměrně dlouhou spisovatelskou kariéru, ještě než vydal v roce 1996 Hru o trůny, první knihu ze své proslavené série. Sen Ockerwee poprvé vyšel v roce 1982 a znamenal pro něj úkrok stranou od dosud převažujících sci-fi novel a krátkých příběhů. Kniha je jasně inspirovaná Markem Twainem, ale také Interview s upírem, slavným dílem Anne Rice, která znovu oživila popularitu upírů o několik let dříve.

Sen Ockerwee představuje zvláštní mix žánrů. Jde o historický román, připomíná trochu urban fantasy a v mnoha pasážích přechází až v horor. Děj ubíhá kupředu líně jako řeka a místy se točí v kruhu, ale veškeré nedostatky v tomto směru román bohatě vynahrazuje svou jedinečnou atmosférou. Při čtení doslova před očima ožívá dávno zapomenutý svět říční plavby a parníky zde dokonce mají tak významné místo, že se téměř stávají samostatnými postavami.

Samotný příběh je v první řadě meditací nad tím, jak by podle autora mohli upíři vypadat a podle jakých pravidel existovat. Čerpá při tom z klasických mýtů, ale v mnoha ohledech je odmítá a přetváří. Zamýšlí se jejich prostřednictvím nad povahou dobra a zla, nad tím, co motivuje naše rozhodování. Velkým tématem je zde otroctví, zneužívání jeden druhého, ať už se tím myslí vztah lidí a upírů, nebo chování lidí k sobě navzájem.

Není náhoda, že se většina knihy odehrává právě podél Mississippi v době těsně před americkou občanskou válkou. Sen Ockerwee je vyprávěn z pohledu Abnera Marshe, ale také Mrzouta Billyho Tiptona, který je v mnoha ohledech Marshovým protikladem a slouží protivníkovi Joshuy Yorka. Na nich dvou je výborně ukázán rozdíl mezi tím, jaké je si někoho podmanit versus uzavřít rovnocenné partnerství.

Autor se neštítí násilných scén a román má pořádně krvavý i hořkosladký konec. Příběh zůstává i po více než čtyřiceti letech aktuální a nové vydání s obměněnou obálkou i limitovaná edice si rozhodně zaslouží pozornost všech, kdo hledají originální pohled na upíry, i těch, kdo chtějí poznat spisovatelskou legendu zase z trochu jiného úhlu.

Vydalo: Argo, 2023
Původní název: Fevre Dream
Stránky autora: https://georgerrmartin.com/
Překlad: Richard Podaný
Vazba: pevná
Počet stran: 336
Cena: 498 Kč (limitovaná edice 698 Kč)