George R. R. Martin: Oheň a krev

Snad neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o seriálech Hra o trůny a Rod draka. Důležité místo v nich má vznešený rod Targaryenů, který se zapsal do dějin Západozemí nejen svými draky. Oheň a krev je první svazek stručné historie tohoto obávaného i milovaného rodu s drakem ve znaku.


Sice se říká, že všechno začíná od Adama, ale v tomto případě všechno začíná u Aegona I., přezdívaného Drak nebo Dobyvatel. Targaryenové se ovšem přestěhovali do Západozemí dávno předtím a na rozdíl od mnoha dalších rodů přežili zkázu rodné Valyrie a zůstali jedněmi z mála dračích jezdců. Ale teprve Aegon tohle všechno zúročil. Zcela typicky měl za manželku vlastní sestru, protože však měl dvě, udělal něco mnohem víc netypického. Vzal si obě najednou. Tu starší z povinnosti a tu mladší z lásky. Všichni tři byli dračí jezdci a společně dobyli šest království. Z mečů svých poražených nepřátel nechal Aegon vytvořit Železný trůn a od dobytí se počítá i letopočet.

Z Aegonových následovníků stojí za zmínku Maegor Krutý, který se neštítil vraždit své příbuzné, počtem manželek překonal svého otce, ale uměl si zatraceně dobře poradit s církví. Jeho jméno i činy působí po mnoha desetiletých v Západozemí stále jako výstraha. Na opačném konci spektra je jeho synovec Jaehaerys I., za jehož velmi dlouhé vlády zavládl mír, pořádek a prosperita. Se svou milovanou sestro-manželkou Alysanne zplodil třináct dětí, ale jako otec brutálně pohořel a jeho sexistický přístup mu příliš nepomohl. Přežil svou milovanou ženu a většinu svých dětí. Na sklonku života se mezi jeho pouhými čtyřmi vnoučaty hledal jeho nástupce a přednost dostal Viserys, jeden z jeho vnuků, před jeho nejstarším vnoučetem – princeznou Rhaenys, jejíž otec byl před svou smrtí korunním princem. Tím byly zahájeny události, které o pár dekád později vedly k proslulému Tanci draků, občanské válce uprostřed rodiny Targaryenů, která navždy přepsala dějiny Západozemí. Zároveň je to událost, kterou začíná seriál HBO Rod draka.

Kniha Oheň a Krev mapuje události, které válku mezi černými a zelenými doprovázely, vypráví o jejím konci i zúčtování. Šest set padesát stran o targaryenských králích končí okolo roku 136 po dobytí, kdy mladý Aegon III. nabývá plnoletosti a začíná samostatně vládnout. Zbývá víc než jedno století historie Targrayenů do chvíle, než se v roce 284 po dobytí narodí Daenerys „Za bouře zrozená“.

Čtenáři série Píseň ledu a ohně budou překvapeni, protože Oheň a krev není román, dokonce se nejedná ani o sbírku povídek. Už na úvodní straně se píše o historii sepsané arcimistrem Gyldaynem z Citadely ve Starém Městě, ale ten samotný cituje různé další vypravěče jako dvorního trpasličího šaška Hříbka, který si libuje v pikantnostech, septony Bernarda nebo Eustace či velmistry Munkuna či Lucana. Takže ve výsledku Oheň a krev působí jako bulvární kronika nebo archiv drbů, klepů a nepřesností a všechno se vlastně mohlo odehrát úplně jinak, protože zapisovatelé u toho často nebyli nebo měli důvod aktéry pošpinit, což využívá při budování zápletky například zmíněný seriál Rod draka.

George R. R. Martin v Ohni a krvi přesto dostojí své proslulé ukecanosti. Od počátku chrlí mnoho informací, které se sice občas dotknou zajímavých dějinných událostí, ale prim stále hraje, kdo koho zprznil, zavraždil, bodl do zad, podvedl a znovu a znovu do kola a víc a víc obětí. S Targaryeny uprostřed všeho dění.

Oheň a krev je krásný doplněk pro fanoušky Západozemí. Ovšem ti, kteří netouží po spoilerech, jestli Železný trůn zdědí princezna Rhaenyra nebo někdo z jejích mladších sourozenců, by se měli vyvarovat prohlížení obsahu. Ač je kniha v brožované vazbě, obálka vypadá velmi tematicky elegantně a celou historii doplňuje i množství černobílých ilustrací.

Ukázka z 1. vydání

Vydalo: Argo, 2023 (2. vydání)
Překlad: Petr Kotrle, Michaela Marková, Richard Podaný
Vazba: brožovaná
Počet stran: 672
Cena: 688 Kč