SUPRO – dekonstrukce superhrdinství v pastelových barvách

Každý z nás chce být alespoň kouskem duše superhrdinou, a kdo tvrdí, že ne, ten si lže do vlastní kapsy. Ve světě SUPROTM tu možnost máte.

Skoro každý v sobě nosí supergen. Zní to pěkně, že? Ovšem nic není zadarmo. Kdyby bylo, lítala by po městě nekontrolovaně spousta hrdinů. Pokud byste toužili aktivovat svůj supergen, máte dvě možnosti. Buď vyhrát v reality show Můžeš to být i ty Junioři a pak společnost SUPROTM za vás poplatek za odhalení a aktivaci supergenu uhradí, nebo si vzít úvěr. Problém je v tom, že ten poplatek je tak vysoký, že na něj skoro nikdo nemá peníze, a pak taky samozřejmě to, že supergen v sobě nemáte a šestimístnou sumu jste vyhodili do vzduchu zcela zbytečně.

Hlavni hrdinky jsou dvě, a stejně jako svět, v němž žijí, ani ony nejsou jednoduché. Ida a Evelína se kdysi zúčastnily soutěže Můžeš to být i ty. Obě snily o tom, že se stanou superhrdinkami. Ida chtěla pomáhat, ale Evelína v tom, co bude dělat dál, až tak jasno neměla. Obě přítelkyně soutěž vyhrály, ale zatímco Evelíně se díky penězům od SUPROTM splnil sen a stala se superhrdinkou, Ida vyhrané peníze použila na uhrazení léčebných výdajů člena své rodiny a superhrdinkou se nestala.

SUPROTM – Hrdinové na dluh je svým způsobem dystopie, v níž nadbytek věcí, technologií a komercializace nahradily normální život. Pokud jste komerčně úspěšní, máte svůj kanál na YouTube a dobrého manažera, jste hvězda jako Eve a můžete směle vydělávat na splacení své půjčky nebo jako Idina přítelkyně na splacení půjčky svého bratra. A pokud jste jen šedivá myš otročící v kanceláři korporátu, nikoho nezajímáte. Že se vztah s tuctovou holkou nehodí do krámu Evelíninu manažerovi, je jasné. Ostatně proto spolu dívky na veřejnost skoro nevycházejí. Přesto zůstaly spolu a snaží se svůj romantický vztah udržet. Zatímco Ida přemýšlí o tom, zda je jejich vztah funkční, Eve si užívá chvíle slávy a své přítelkyni zazlívá, že se spokojila se svou průměrností. Díky tomu je zaděláno na solidní vztahovku.

Ale kde jsou zatraceně ty superhrdinské souboje a záporáci? I na ně v druhé části příběhu dojde. Když totiž někdo začne usilovat Idě o život a náhodné nehody se změní v atentáty, rozhodnou se obě dívky zjistit, kdo a proč se je snaží rozdělit. No a ve finále dojde i na ty ultimátní superhrdinské souboje.

SUPROTM – Hrdinové na dluh je takový chameleon. Příběh, který Štěpánka Jislová (držitelka ceny Muriel za komiks Bez vlasů) vymyslela a Viktor Svoboda s Martinou Fischmeister přivedli k životu, je zábavnou vztahovkou pro mladé, dekonstrukcí pojmu superhrdina i ironickou kritikou povrchního světa komerčních médií a internetového pozlátka. Když k tomu přihodíte špetku konspirace, detektivní zápletku a pár kvalitních soubojů plných dech beroucí akce, máte tu solidní Molotovův koktejl. Stačí zapálit a hodit.

Pastelové barvy, které září nejen z obálky, ale z každého panelu, se k příběhu o mladých pro mladé hodí opravdu dobře a kontrast mezi extrovertní Eve a introvertní Idou je také perfektní. Velké a často se překrývající panely dodávají příběhu správnou dynamiku. Svobodova kresba k příběhu také perfektně sedne. Ostatně jeho kresby zdobí nejednu knihu pro mládež. Co ovšem čtenáře zaujme nejvíce, je jeho smysl pro detail. Ať už jde o často používané mobily, různé reklamy a billboardy, vše perfektně vykreslil a každá i sebemenší drobnost do příběhu Idy a Eve skvěle pasuje.

Bonusová sekce obsahuje několik celostránkových kreseb věnovaných světu SUPROTM kolegy výtvarníky, mezi nimiž najdete jména jako Nikkarin nebo Dan Černý, autorčin doslov a především několikastránkový náčrtník.

Komiks vyšel v nakladatelství CREW a je jen dobře, že mu byla věnovaná taková péče. Křídový papír i formát 182 x 258 mm mu sluší.

SUPROTM – Hrdinové na dluh by mohl být mezi českým komiksem pro mládež stejným osvěžením jako sci-fi Malý bratr pro young adult.

Ukázka

Vydala: CREW, 2023
Scénář: Štěpánka Jislová
Kresba: Viktor Svoboda
Barvy: Martina Fischmeister
Vazba: brožovaná
Tisk: barevný
Počet stran: 160
Cena: 449 Kč