Jana Šouflová pobaví černým humorem a hromadou fantastiky

Když v roce 2014 napsala Jana Maffet Šouflová lehce humornou historickou detektivku s fantastickými prvky Svitky z Londýnského mostu, čtenáři zjistili, že je nejenom nadanou ilustrátorkou, malířkou a harfenistkou, ale také autorkou s velkou fantazií a přehledem o historii Anglie, a že navíc disponuje slušnou dávkou smyslu pro černý humor.

To se ukázalo jak díky spletitým případům, které na slavném Londýnském mostě a v jeho okolí vyšetřoval konstábl Thomas Collingham, tak i figurkám, kterými svůj Londýn zalidnila. Konstáblovi byl tehdy k ruce excentrický a trochu záhadný koroner města Londýna Lionet z Glastonbury. Ten si stejně jako mluvící hlava Williama Wallace získal srdce čtenářů a díky audioknize načtené Jiřím Pobudou i srdce posluchačů.

Proto nebylo divu, že se povídky věnované Lionetovi čas od času objevily v různých sbornících či antologiích. Rok se s rokem sešel a autorka se rozhodla příhody této záhadné a zároveň velice vtipné postavy doplnit o několik nových povídek a vydat je v souborném svazku nazvaném Lionet & jiné podivné případy.

Kniha obsahuje osm případů, které Lionet buď vyřešil, nebo k jejich objasnění radou či dopisem přispěl. Kromě povídky Případ boží spravedlnosti sice čtenář neopustí břehy Anglie, přesto jde o pestrou směsici kuriózních zločinů, v nichž vystupují oživlí mrtví, záhadní tvorové či duchové světců. Jana Maffet Šouflová je Ellis Petersová domácí fantastiky, ale je s ní mnohem víc legrace. I v těch nejtemnějších chvílích si autorka nechala dost prostoru tu na ironickou hlášku, jindy na trefný a vtipný popis nějaké budovy či některého z aktérů příběhu. Oproti Svitkům z Londýnského mostu je v povídkách o Lionetovi mnohem více fantastických prvků a vůbec je to takové příjemně švihlé čtení, v němž autorka neváhala zajít až k hranicím absurdní frašky.

„Purkrabímu přišlo zvláště nevhodné, když se cizinec zeptal litoměřického probošta, zda si nedá biskupa, a rozverně mu mával před nosem mastným kuřecím pozadím…“ (str. 159)

Lionet sám je však velkou záhadou a ani chytře rozmístěné narážky na jeho minulost nepomohou čtenáři zjistit, co je vlastně zač. To ovšem autorce nebrání rozehrát spoustu skvěle vypointovaných a černým humorem sršících scén. Jednotlivé příběhy jsou propojené prology Thomase Collinghama, takže byť jde o soubor povídek, působí kniha celistvě. Každá povídka je také opatřena takzvanými Dodatky pro zvídavé, v nichž se čtenáři dozvědí více o historických postavách, které v dané povídce vystupují, či o okolnostech jejího vzniku. Byť v žádném případě nejde o historický román, je na knize vidět, že má autorka nastudovaný nejen místopis, ale také dějiny Anglie a život v období středověku.

Každá správná fantasy má mít mapu a Lionet jich obsahuje hned několik. Kromě mapy Anglie na předsádkách v knize najdeme mapky všech měst, v nichž se jednotlivé příběhy odehrávají.

Kniha je, jak už to u nakladatelství Straky na vrbě bývá dobrým zvykem, vybavena pevnou vazbou, kupou pěkných ilustrací a krásným snímatelným přebalem, škoda jen nedbalé redakční práce u první a páté povídky. Autorka si knihu sama s láskou ilustrovala, a tak je radost sbírku Lionet a jiné podivné případy držet v ruce a číst.

Vydaly: Straky na vrbě, 2023
Obálka a ilustrace: Jana Maffet Šouflová
Vazba: pevná
Počet stran: 464
Cena: 550 Kč