Prožijte Kingovu Pohádku na vlastní kůži

Pohádka je v podstatě univerzální žánr, který je sice směřován k dětem, ale pobaví i dospělé. Zaujme ty, kdo mají rádi veselé příběhy, ale i něco s poučením. Ať běžně dáváte přednost hororům, nebo romantickým komediím, pohádky známe všichni.

Charlie Reade nemá zrovna šťastné dospívání, protože mu zemřela máma a z otce se stal alkoholik. Jenže Charlie se nikdy nevzdává a i díky němu se nakonec táta ze závislosti dostane. Oba bydlí kousek od tajemného domu, který obývá starý mrzout pan Bowditch. Jednoho dne mu Charlie zachrání život. Spřátelí se, a zatímco je soused v nemocnici, mladík pečuje o jeho starého psa. Současně zjišťuje, že dům má tajemství. Uvnitř je velmi staré vybavení, nalezne podezřelé velké množství zlata a především je na zahradě zamčená kůlna, ze které Charlie zaslechne rachot.

Bylo by snadné pokračovat dál a vše vyzradit. Ostatně i samotná anotace prozradí z knihy více, než by bylo nutné. King Pohádce vyčaroval dlouhý úvod, který je takovým jeho znamením u spousty jeho knih z poslední doby. Ale zde to nevadí. Román se soustředí hodně na přátelství, ale i zvědavost. Jste totiž zvědaví, co se stane a kdy se příběh „zlomí“ do oné pohádky.

Po zhruba dvou stech stranách přijde zvrat a příběh začne být „pohádkou“. Stephen King se zde opět ukazuje jako úžasný vypravěč a dokazuje, že fantasy či pohádka mu nedělá problém. Však si tyto žánry v minulosti vyzkoušel.

Občas mi Pohádka svým stylem lehce připomněla atmosféru Temné věže. Ačkoliv ta je samozřejmě temnější. Pohádka opravdu dostojí svému názvu, ačkoliv pro děti není. Spíš pro dorostence. Naleznete v ní i mnoho hororových pasáží nebo i poměrně drsných slov a momentů. Zkrátka žádná procházka růžovým sadem.

Stephen King vás zaujme bohatou fantazií a nápaditostí, což musíte u spisovatele, který má za sebou desítky knih, opravdu ocenit. Ač je úvod poměrně dlouhý, příběh má spád a stále se něco děje. A samotný závěr patří k těm velmi povedeným. Přesto kdyby byl román o něco více seškrtaný, a tedy o nějaké ty stránky kratší, nevadilo by to.

Pohádka je kniha s moc pěknou obálkou a ještě lepším obsahem. Ač zpočátku autor pomalu buduje atmosféru a dává přednost lidským vztahům, posléze román doslova exploduje pohádkovými nápady. Je to sedm set stran, které vás přenesou do příběhu, jenž vám utkví v paměti a je nesmírně zábavný. Pohádka je prostě výborná pohádka.

Vydala: Beta, 2023
Překlad: Adéla Bartlová
Vazba: vázaná
Počet stran: 728
Cena: 610 Kč