Stephen King: Outsider

Mistr hororu tentokrát přichází s netradičním příběhem, který v sobě kombinuje hned několik žánrů – zpočátku se tváří jako thriller s kriminální zápletkou, ve své druhé části však dostává mnohem zlověstnější a děsivější podtón.

Obyvatelé Flint City v Oklahomě jsou v šoku poté, co bylo v místním parku objeveno znetvořené tělo jedenáctiletého chlapce. Malý Frank Peterson byl zavražděn tím nejhorším možným způsobem, o to neuvěřitelnější se zdá zpráva, že by za činem měl stát Terry Maitland, jeden z nejrespektovanějších členů zdejší komunity, učitel angličtiny, otec dvou dcer a trenér dětského baseballového týmu. Důkazy ale hovoří jasně. Otisky prstů zanechané na místě činu i vzorky DNA se shodují s těmi jeho a obdobně jistí jsou si i očití svědkové. Detektiv Ralph Anderson se proto nerozpakuje postupovat lehce bezprecedentně a provede rychlé a velice veřejné zatčení podezřelého přímo na hřišti během probíhajícího zápasu.

Během několika málo minut jsou celá Maitlandova kariéra i pověst v troskách. Problém nastává ve chvíli, kdy vyjde najevo, že Terry má pro dobu vraždy neprůstřelné alibi, které si Anderson předem neobtěžoval ověřit, a k tomu nezlomně trvá na své nevinně. Na čí straně je pravda a existuje snad možnost, aby jeden člověk dokázal být na dvou místech zároveň? Policie si je identitou pachatele jistá, netuší však, jak proti němu postavit případ. Nečekaná tragédie navíc vzápětí nasměruje vyšetřování zcela novým směrem. Osudy vyšetřovatelů i pozůstalých se začnou proplétat nezvyklým způsobem a začíná být jasné, že se malé městečko stává dějištěm většího dramatu, než si kdo na počátku dovedl představit.

Stephen King je výborný vypravěč a umí postihnout různé aspekty života obyčejných lidí jako nikdo jiný. Outsider navíc dokáže na první pohled zaujmout detektivní zápletkou a ústřední záhadou. Může být skutečně Terry Maitland neprávem obviněný, nebo se za maskou dobrého člověka skrývá psychopat, jemuž se povedlo vytvořit perfektní alibi? Proč potom ale po sobě zanechal tolik stop? Děj se zpočátku zabývá velice závažnými morálními otázkami, zkoumá lidskou psychologii a ukazuje mimo jiné i to, jak rychle se dokáže proměňovat veřejné mínění. King se zde ukazuje v té nejlepší formě, a i když je prvních zhruba dvě stě stránek věnováno převážně popisům vyšetřování případu a jednotlivé postavy zde stále dokola probírají všechny jeho aspekty, vybudovaná atmosféra napjatého očekávání by se dala krájet.

Náhle však přichází rozhodující zvrat a společně s ním se hrdinové ocitají v úplně jiném příběhu, v němž se musí vyrovnat s existencí temných sil a nadpřirozena. A právě v tomto momentu přestává Outsider fungovat. Charaktery postav v čele s detektivem Andersonem, k nimž se poměrně neočekávaně připojuje také vyšetřovatelka Holly Gibneyová známá z trilogie o Billu Hodgesovi, zůstávají konzistentní, děj se však vydává nelogickým směrem, vše je navíc zbytečně natahované. Závěr sice přináší uspokojivé odpovědi, paradoxně však postrádá jakékoliv napětí a zůstává velice předvídatelný.

Ve výsledku se nejedná o nejlépe vystavěný román, i když věřím, že názory se mohou různit. Outsider má stále mnoho typicky „kingovských“ znaků, snadno se čte, má zajímavé postavy a nutí k zamyšlení, škoda však jeho nenaplněného potenciálu z hlediska samotného příběhu.

Ukázka

Originální název: The Outsider
Stránky autora: https://www.stephenking.com/
Nakladatelství: Beta, 2019
Překlad: Ivan Němeček
Vazba knihy: vázaná
Počet stran: 432
Cena: 469 Kč