Larry Correia: Lovecká sezóna

Někteří spisovatelé preferují romány, jiní dlouhé ságy a další zvládnou i svižnou povídku. Larry Correia už publikoval různorodou směs povídek v tematických sbírkách a časopisech. Antologie Lovecká sezóna nabízí výběr čtrnácti z nich poprvé na jednom místě. Nechybí démoni, monstra, upíři či mimozemšťané a ti, kdo proti nim s nasazením života bojují.

Lovecká sezóna obsahuje příběhy typické pro Larryho Correiu – divoké akční střílečky, proudy krve, nezvratné odhodlání a je úplně jedno, jestli příběh zasadil do minulosti, přítomnosti či budoucnosti nebo ho okořenil příchutí současného světa, fantasy, sci-fi či snad hororu.

Název Lovecká sezóna by mohl trochu mást, protože se mnohým vybaví akční fantasy série Lovci monster s.r.o. V některých povídkách sice Lovce monster najdeme, ale prostor dostaly i nové samostatné jednohubky, povídky z herních světů či Jake Sullivan z Grimnoirských kronik.

Lovci monster jsou zastoupeni hned třemi povídkovými kousky. V tom prvním se Tanya, princezna elfů z přívěsového parku, seznámí s orkem Edwardem při zakázce pro Lovce monster. Další dva příběhy Lovců se odehrávají v časech zakladatele společnosti Raye „Buby“ Shackleforda. V dalších dvou povídkách vystupuje Jake Sullivan, známý ze série Grimnoirské kroniky, přičemž dobrodružství se odehrávají v různých etapách jeho života. Druhé z nich nese výmluvný název Vražda na Orient Elite a není těžké hádat, kde se autor inspiroval.

V dalších povídkách vystupuje kaiu, upíři, nájemný ostrostřelec, žoldáci rozvracející režimy třetích zemí, jediný přeživší z vesmírné kolonie, otec od rodiny, tvrdohlavý strážce mostu či prohrávající posádka tanku. Třešničkou nakonec je Dobrodružství Toma Strangera, interdimenzionálního pojišťovacího agenta. V příběhu nejlepšího pojišťovacího agenta roku najdete dostatek akce, ale zároveň je to nejšílenější, nejpotrhlejší a nejvtipnější povídka.

Některé z povídek mají pouhých deset stran a jiné se rozpínají třeba na padesáti. Bez ohledu na délku některé působí jako vytržené z hlubšího kontextu a určitě by stály za rozpracování. Jiné naopak nabízejí uzavřené dobrodružství.

Loveckou sezónu ocení spíš odvážlivci, kteří mají s tvorbou Larryho Correii už zkušenosti, protože míra násilí v jednotlivých příbězích rozhodně neklesá. Fanoušky Lovců monster či Grimnoirských kronik potěší další nahlédnutí do života oblíbených hrdinů. Ale ten Tom Stranger, ten má opravdu potenciál. Už jen proto, že v jeho příběhu hostoval i Chuck Norris.

Vydal: FantomPrint, 2022
Obálka: Kurt Miller
Překlad: Jakub Mařík
Vazba: brožovaná
Počet stran: 352
Cena: 389 Kč