Larry Correia: Drsná magie

První díl série Grimnoirské kroniky zavede čtenáře do Ameriky ve třicátých letech dvacátého století. Historické události se však odehrály jinak, než jak se píše v učebnicích dějepisu. V devatenáctém století se ve světě objevila síla, které se z nedostatku jiných nápadů říká magie a jejím uživatelům mágové.

 

Correia_drsnamagieJake Sullivan je mág ovládající gravitaci. Se svými bratry bojoval ve velké válce. Po ní skončil ve vězení, ze kterého je po čase propuštěn výměnou za spolupráci při chytání mágů-zločinců. Při poslední akci mají chytit bankovní lupičku Delilah Jonesovou, která je unesena dřív, než ji stačí zatknout. Jake navíc zjistí, že zločin, z kterého byla obviněna, nespáchala. Při pátrání po pravdě se Jake zaplete do tajné války mágů.

Běžná lidská populace má z mágů povětšinou obavy, přestože to byli právě mágové, kdo výrazně přispěl k ukončení velké války. Nyní se japonský kancléř Tokugawa, jeden z největších mágů, snaží válku znovu vyvolat. Co k tomu kancléře vede, to bude muset Jake teprve zjistit.

Jake Sullivan má velký smysl pro spravedlnost a pevně vštípené morální zásady, ale nemá problém potrestat špatné chování. Je to typ drsného hrdiny, který v případě, že mu tak velí jeho svědomí, jde klidně proti všem a nebojí se jít přes mrtvoly. Jako voják i jako vězeň zabil mnoho lidí a nemá kvůli tomu výčitky svědomí.

Delilah je stejně smrtící jako krásná. Její dětství nebylo snadné a musela se protloukat, jak to šlo, což z ní dělá nebezpečného protivníka, který se neštítí použít všech prostředků k dosažení svého cíle.

Všechny postavy, které se v knize vyskytují, mají dobře promyšlené charaktery. Ty vycházejí z klasických archetypů, ale jejich chování je podložené prožitými událostmi, což z nich vytváří uvěřitelné postavy.

Jak už název napovídá, jedná se o drsnou magii a nejen magie je drsná. Mágové svádí tuhé boje, o které se autor rád podělí. Vedle současné dějové linky nabízí i odbočky do minulosti a některé popisy válečných událostí jsou spíše pro silnější povahy.

Úvodní kniha série překvapí lehkostí, s jakou čtenáři představuje jinou realitu. Nevzbuzuje pocit, že Larry Correia tento díl napsal pouze jako úvod do daného světa a seznámení se s postavami. Autor vytvořil hodně akční příběh, ale akční scény nenarušují ani nepotlačují zápletku.

Drsná magie se mi velmi líbila a s napětím očekávám další díl. Série je pěkně rozehraná a zajímá mě, co se bude dít dál a jestli bude druhý díl stejně skvělý jako ten první.

Ukázka

Vydal: Fantom Print; 2015

Koupit knihu