Larry Correia: Lovci monster 2 – Vendeta

Owen Zastava Pitt začal pracovat pro Lovce monster s. r. o. (LM), nejlepší likvidační firmu příšer v oboru, poté co zabil svého šéfa proměněného ve vlkodlaka. Sice zabránil mimozemské invazi, zachránil svět a zasnoubil se s dívkou svých snů, ale válka ještě neskončila…

Po úspěšně dokončené misi v Mexiku je Owen napaden fanatickým vůdcem Svaté církve dočasné smrti. Starobylí na Owena vypsali interdimenzionální odměnu, a Stínový nekromant zařídil do hotelu dodávku zombií. Vůdce Dočasnosti shromažďuje armádu, aby mu pomohla připravit Zemi na návrat Starobylých. Policie nyní potřebuje obětního beránka zodpovědného za hromadu mrtvých, a tak lovec skončí ve vězení. Tam si za ním prostřílí cestu upírští rodiče jeho snoubenky s obchodní nabídkou. Když LM bojovali s přisluhovači lorda Machada, federálové shodili do oblasti atomovku, ta prošla trhlinou a explodovala v realitě Starobylých. Protože to vypadá, že za všechno může Owen, stává se z něj ideální návnada s nárokem na ochranu ze strany federálů.

Lovci monster VendetaLarry Correia vystudoval ekonomiku a účetnictví, a je zapáleným bláznem do střelných zbraní. Svých znalostí a zkušeností využívá při psaní. Owen vstoupil do skutečného světa plného stvůr sotva před rokem, a už má na zádech namalovaný terč. Vize Vyvoleného odhalují útržky z minulosti protagonistů, a pomáhají čtenáři poskládat si další střípky z celkového konceptu. Owen si celé roky myslel, že je jeho otec paranoidní cvok, a teď zjišťuje, že měl ke svému chování důvod. Sympatický hrdina má doslova sebevražedné sklony, když dojde na oddanost a záchranu jeho milovaných.

Julie poznává rodinu svého snoubence a čtenář díky tomu poodhaluje komplikované vztahy mezi jednotlivci. Setkání se Susan a Rayem, upírskými rodiči Julie, se neobejde bez dramatických a napínavých scén nebo ironických a vtipných narážek, což obvykle doplňují akční scény a nějaká ta vražda.

Druhý díl série Lovci monster rozhodně v ničem nezaostává za jedničkou. Drsný hororový příběh s temnou atmosférou je vyprávěn v ich-formě z pohledu Owena. Autor používá  slangové i vulgární výrazy, metafory, nadsázku a vtipná přirovnání. Poutavé a barvité popisy okolí doplňuje propracovaný charakter postav. Děj se odehrává v Mexiku, Alabamě a Novém Zélandu, ačkoliv jeho krás si čtenář neužije.

Ve druhé knize nazvané Lovci monster: Vendeta je spousta akce, krve, násilí, politikaření a intrik, ale v početném zastoupení je tu i humor a magie. Principy alchymistických artefaktů a nadpřirozené filozofie odkazují na Konráda Dippela a jeho Frankensteina, který si v příběhu stříhne důležitou roli, ačkoliv se mu teď říká trochu jinak. Následky při střetnutí s nadpřirozenými bytostmi se liší dle druhu a charakteru. Počítačový fanatik a šprýmař, trol Melvin, je ulhaný a lstivý, zatímco násilnický trpaslík je sice malý, ale prudí víc než obr. Potvory z mýtů, pohádek a špatných filmů ožívají, a jsou ještě děsivější.

Vendeta volně navazuje na závěr prvního dílu, ale dá se číst jako samostatný příběh. Byla by však škoda nechat si Lovci monster s.r.o. ujít, a přijít o vztahovou linii hlavních protagonistů. Larry Correia má nesporný talent omráčit čtenáře emocemi, z nichž nejčastější je vztek a touha po odplatě.

Vydal: Fantom Print; 2013

Koupit knihu