Larry Correia: Lovci monster s.r.o.

Nakladatelství Fantom Print přišlo na trh s další novinkou. Tentokrát je to první kniha z dosud třídílné série Lovci monster s.r.o. Vstupte do světa, kde se upíři netřpytí, elfové nejsou půvabní, orkové jsou obětaví a ostatní bytosti se také vymykají zažitému standardu. Pokud u vás uspěla Žambochova Líheň, Kulhánkův Noční klub, Kopřivovo Zabíjení či Invocatio Elementalium od Dušana D. Fabiana, jistě si přijdete na své i v tomto případě. Spousta mrtvých je na obou stranách, přesto ani po smrti není jisté, že je všemu konec.

 

Owen Zastava Pitt pracuje jako účetní ve společnosti Hansen Industries, dokud nevyhodí svého šéfa oknem ve čtrnáctém patře. Samozřejmě k tomu měl důvod – šéf se proměnil ve vlkodlaka, chtěl ho sežrat a Owen se pouze bránil. Díky pohotovým reakcím a bojovým schopnostem dostává nabídku pracovat jako lovec pro soukromou společnost Lovci monster s.r.o. (LM) s tím, že všechno, co se dozví a uvidí, je přísně tajné. Owen zjišťuje, že svět je mnohem děsivější a nebezpečnější než tušil, což se potvrdí hned na jeho první misi. LM mají na krku sedm mocných upířích pánů, kteří chrání Prokletého a mají v úmyslu rozpoutat apokalypsu.

Čtyřiadvacetiletý Owen je vysoký, namakaný a nepříliš hezký, ale vynahrazuje to svou obětavostí a tvrdohlavostí. Vystudovaný vysokoškolák je inteligentní, přesto je pro něj těžké přijmout fakt, že zabil vlkodlaka. Ve snech se mu zjevuje starý muž, který mu pomáhá a radí ohledně jeho nové práce lovce. Přichází zlo, které přinese Prokletý, a Owen ho má zastavit. Owen miluje výzvy, ale zároveň touží po normálním životě, takže se nehodlá smířit s tím, že dívka jeho snů chodí s někým jiným. Atraktivní Julie patří k páté generaci lovců a její přítel Grant je ve všech ohledech ideální. Každý ho má rád a chtěl by být jako on – až na Owena.

„Susan, zaživa jsi byla zatraceně skvělá ženská, ale radši si nechám vyšukat prdel bandou nadrženejch syfilitickejch dikobrazů, než abych se přidal k tvý zasraný hipísácký nemrtvý rodině, ty jedna vychrtlá vymaštěná upíří šlapko.“ Zdravou rukou si pročísl knír. „Dřív zamrzne peklo, než budeš mít odvahu přijít si pro jedinou kapku červený americký krve Sama Rogera Havena, ty křivohubá shnilá opičí haldo sraček.“ (str. 360)

Začátek příběhu se odehrává v Dallasu, načež se děj přesune do Alabamy, kde je základna lovců. Spolu s hlavním hrdinou poznáváme nespočet nadpřirozených bytostí z mýtů a legend včetně jejich zvyků, z nichž nejdůležitější informací je to, jak danou potvoru zneškodnit. Totéž mohu říct o chování vládních pracovníků a jejich rozkazech, kvůli kterým jsou lovcům osinou v zadku. Autor jejich charakterové rysy vykreslil natolik věrohodně, až jsem k nim sama pocítila averzi. Lekce z historie se týká převážně příšer, ale objevují se také známá jména jako např. Theodor Roosevelt, který založil Fond nadpřirozených sil pro lovce, vtipné narážky na fanynky upírů od Anne Riceové, ačkoliv tyto upíry byste vážně potkat nechtěli, nebo inspirace Lovercrafta na jeho knihy.

Lovci monster s.r.o. jsou vyprávěny z pohledu sympatického Owena a jistě zaujmou každého milovníka městské fantasy. Neočekávejte od knihy hlubokomyslné myšlenky nebo příliš komplikovaný děj, ale zato dostanete příjemnou odpočinkovou četbu, u níž se pobavíte. Jedna akce míjí druhou a napínavá atmosféra vykazuje hororové prvky. Larry Correia se vyžívá v ironii, nadsázce, slangu, svěžích metaforách a humoru. Michal Farník se ukázal jako skvělá volba překladatele. Nešetří na vulgarismech, díky čemuž působí příběh realističtěji. Muž na obálce znázorňuje hlavního protagonistu ve zbroji lovců a já skládám hold Petrovi Willertovi, jež je pod ní podepsaný. Kombinace těchto aspektů a poutavý obsah činí z knihy úžasný zážitek.

Vydal: Fantom Print; 2012

Koupit knihu