Najde Chaol Věž úsvitu?

Pobočník nově korunovaného adarlanského krále Chaol Westfall a kapitánka stráží Nesryn Faliq se vydávají do Anticy, hlavního města khaganátu. Oficiálním důvodem je nalézt v Torre Cesme léčitelku, která by dokázala uzdravit Chaola ochrnutého od pasu dolů. Neoficiálním důvodem je přesvědčit khagana, aby se připojil k jejich válce proti Erawanovi a valgům. Jenže to vypadá, že valgové pronikli i na jižní světadíl.

 

V Antice panuje napjatá atmosféra, protože nejmladší z khaganových šesti dětí, princezna Telume, zemřela za podivných okolností a zbývajících pět vládcových potomků se připravuje na krvavý boj o pozici následníka trůnu.

Chaol Westfall se užírá pocity viny, že nedokázal ochránit prince Doriana ani své muže, kteří svou věrnost zaplatili krutou smrtí. Má pocit, že každý, koho měl rád a s kým spolupracoval, kvůli němu trpěl. Také se cítí méněcenný, protože se z něj stal mrzák, který je víceméně odkázán na pomoc druhých. Navíc jeho léčba neprobíhá zrovna snadno. Jeho zranění není jen fyzické, protože ho způsobila temná valgská magie, a souvisí i s jeho neutěšeným psychickým stavem. Jako léčitelka je mu vybrána Yrene Vížka, která ho jako bývalého kapitána adarlanské stráže nenávidí.

Yrene Vížka se dostala do Anticy, kde se stala léčitelkou v Torre Cesme. Momentálně patří mezi nejlepší léčitelky a je považována za následnici představené Torre. Jenže Yrene se chce vrátit do Adarlanu, aby mohla uplatnit své léčitelské a magické schopnosti v nadcházející válce, přestože Adarlan nenávidí, protože vojáci na příkaz starého krále kdysi zavraždili její matku.

Nesryn Faliq se vrací do země, z níž pochází její rodina, a začíná si uvědomovat, jak moc jí její domovina chyběla. Také jí v duši sílí touha po dobrodružství a nezávislosti, stejně jako pochyby o jejím vztahu s Chaolem, protože nechce být jen náhradou za jinou ženu.

Nechybí ani nové a důležité vedlejší postavy, jako třeba princ a válečník Sartaq, který se raději zdržuje mimo královský dvůr a příliš se nezapojuje do boje o trůn a moc. Nebo jeho sourozenci, divoká a manipulativní Hasar či princ Kashin, který je zamilovaný do Yrene, ale ta ho vytrvale odmítá.

Věž úsvitu přinesla to, na co jsme od Sarah J. Maasové zvyklí: čtivý a chytlavý příběh, kdy vám stránky doslova ubíhají pod rukama, zajímavé vedlejší postavy, nečekané zvraty a odhalení, akci a nebezpečí i romantiku. Autorka vzala informace, které jsme dosud považovali za nezvratné fakty, a obrátila je o 180 stupňů, takže o překvapivá odhalení není nouze. Ani romantika není úplně předvídatelná, protože Maasová znovu dokazuje, že ráda vytváří nové a nečekané romantické propletence.

Věž úsvitu byla původně plánována jako doplňková novela o Chaolu Westfallovi, jenže autorce se trochu vymkla z ruky a vznikl z toho román o více než šesti set stranách. I proto byla Věž úsvitu zařazena jako plnohodnotný díl série Skleněný trůn, ačkoliv na mě pořád působí spíš jako spin-off, protože do série (jak ji známe od třetího dílu Dědička ohně) tak úplně nezapadá. Občas mi tempem a způsobem vyprávění připomínala spíš autorčinu druhou sérii Dvůr trnů a růží.

Rozjezd je spíš pozvolnější, ale koneckonců Sarah J. Maasová představuje novou část svého fiktivního světa, s jinou kulturou, zvyky i vládou, a také poměrně značné množství nových postav. To s sebou nese i vcelku nečekané množství popisů. Obojí je na úkor akce, která se zde výrazněji objevuje až ke konci knihy.

Věž úsvitu je provázaná s povídkovou sbírkou Krvavé ostří, kde jsme se poprvé mohli setkat s Yrene Vížkou. Takže pokud jste Krvavé ostří nečetli, doručuji to napravit, protože Sarah J. Maasová od pátého dílu postavy z povídek používá jako plnohodnotnou součást série.

Věž úsvitu na mě sice působila trochu jinak než ostatní díly ze série Skleněný trůn, ale pořád je to Sarah J. Maasová, takže jsem si čtení užila. A odhalení a zvraty mě nechaly ještě víc zvědavou na to, co si pro nás autorka připravila v závěrečném dílu s názvem Kingdom of Ash, který má v originále vyjít na podzim 2018. Už aby vyšel i v češtině a my se tak mohli dozvědět, jak tohle všechno dopadne.

Ukázka

Vydalo: CooBoo, 2018
Překlad: Ivana Svobodová
Vazba: brožovaná
664 stran / 349 Kč