Gnóm: Proč vydáváme Fracassiho (PR)

Vážení přátelé, nechci vyvolávat dojem, že tato kniha je důležitější než jiné tituly, které jsme vydali. Ale je to první povídková kniha zcela neznámého autora, a proto si zaslouží mimořádnou podporu. Takže, Fracassiho vydáváme proto, že

• jsou to nejlepší povídky, jaké jsem četl za několik posledních let

• sbírka pravděpodobně představuje významný příspěvek do „pokladnice současného hororu“

• Fracassi je autor, který se objevil zčista jasna, bez předchozího varování, ale přesto už jako autor hotový a vyzrálý, jako nový silný hlas na scéně; tato skutečnost by mohla souviset s tím, že Fracassi už dlouhá léta působí jako hollywoodský scénárista a perfektně zvládá vypravěčské řemeslo

Dále byste asi měli vědět, že předmluvu k Fracassiho sbírce napsal Laird Barron a její název je odvozen z jednoho textu Briana Evensona. Oba jmenovaní patří k autorovým dlouholetým osobním přátelům. Britský server This Is Horror jmenoval titul, který vydáváme, nejlepší povídkovou sbírkou roku 2017.

PODROBNĚJŠÍ INFORMACE:

Ano, opravdu považuji texty obsažené ve sbírce Hleď, prázdnota za nejčistěji a nejzručněji napsané povídky, jaké jsem četl za několik posledních let. A to i ve srovnání s excelentní sbírkou Lairda Barrona Ta nádherná věc, jež na nás všechny čeká, ALE… ale tyto dva autory je velmi těžké srovnávat. Podle mého názoru je Barron jako autor výsostně literární typ, kdežto Fracassi, podobně jako třeba King, je typ výsostně filmový. Fracassi výborně pracuje s obrazy a tempem a ne náhodou jej John Langan v Locus Magazine přirovnává nejen ke Kingovi, ale také k Bradburymu.

Na rozdíl od Barronovy tvorby jsou navíc Fracassiho práce vždy žánrově čisté, jednoznačně namířené k hororové pointě. Proto také Fracassiho sbírka vychází jako první svazek naší nové edice Pulp Robot, zaměřené na „kvalitní žánrovky“. Dále bychom měli zmínit, že specialitou Philipa Fracassiho, alespoň v této sbírce, je práce s žánrovými klišé – v podstatě staví na velmi klasických základech, jako jsou oživlé mrtvoly nebo zrůdné proměny, ale posouvá je do nečekaných rovin, takže, jak poznamenává i Barron, jde o jakýsi mix klasického hororu „osmdesátek“ a postmoderního přístupu. Nejsem specialista na horor, ale přijde mi to přinejmenším zajímavé a Fracassiho povídky rozhodně ještě dlouho z hlavy nevyženu.

Na sbírku Hleď, prázdnota (Behold the Void) jsem narazil náhodou, když jsem hledal nějaké informace o Lairdu Barronovi. Barron ke knize napsal krátkou, ale zasvěcenou předmluvu, kterou stojí za to si předem přečíst, abychom pochopili kontext, v jakém Fracassi na scénu vstupuje, ale podle mě je z ní nejpodstatnější toto: autor pracoval dlouhá léta jako scénárista v Hollywoodu. To má určitě souvislost s tím, jak bravurně své povídky staví – myslím, že vlastně každou by bylo okamžitě možné zfilmovat.

Musím se přiznat, že první dvě povídky jsem autorovi pořád nějak nevěřil, protože věci, které popisuje, jsou opravdu bizarní, ale potom už si mě naprosto získal. Čím déle jsem četl, tím víc jsem byl ohromen, a nakonec jsem kvůli Fracassimu překopal ediční plán. Doporučuji vám přečíst si tuto kolekci, až se vám dostane do rukou, opravdu celou, a hodnotit ji jako celek.

Jakub Němeček
Gnóm! / Pulp Robot

INFO O KNIZE:
Philip Fracassi: Hleď, prázdnota
Původní název: Behold the Void (2017)
Vydává: Gnóm! jako první svazek edice Pulp Robot o prázdninách 2018.
Rozměr knihy: 11×19 cm
Počet stran: 300+ (bude upřesněno)
Provedení: paperback s měkkou obálkou a šitým knižním blokem, uvnitř volumen
Překlad: Jakub Němeček
Ilustrace na obálce: Tomáš Kučerovský
Cena: 249 Kč

MOTTO:
„V každé události, ať už prožité či jen vyprávěné, existuje vždy díra či trhlina, často více než jedna. Pokud dopustíme, aby nás tato trhlina lapila, zjistíme, že se otevírá do jakési prázdnoty, kterou, jakmile jsme do ní jednou vklouzli, nedokážeme už nikdy opustit.“ (Brian Evenson, Fugue State)

 

OBSAH SBÍRKY:
Devět děsivých příběhů vznášejících se v temnotě mezi retro hororem 80. let a stylem new weird.

Nikdo není v bezpečí (předmluva Lairda Barrona)
Hebká rekonstrukce západu slunce (Soft Construction of a Sunset)
Oltář (Altar)
Zloděj koní (The Horse Thief)
Rakev (Coffin)
Chovatelka dětí (The Baby Farmer)
Surfer Girl (Surfer Girl)
Matka (Mother)
Bezpečnostní pojistka (Fail-Safe)
Mandala (Mandala)

Poznámky nakladatele:

• některé české názvy povídek se ještě mohou změnit.
• některé z těchto povídek mají spíše rozsah novely, zcela určitě Mandala, která zabírá téměř třetinu knihy. Některé také vyšly v USA již dříve v samostatném knižním vydání, konkrétně Altar a Mother.
• české vydání sbírky Behold the Void bude pravděpodobně prvním zahraničním vydáním tohoto díla. Na podzim se připravuje vydání španělské, jehož překlad vznikal celý rok, ale v důsledku velkého úsilí nakladatelství Gnóm! oslovit alespoň část „prázdninových čtenářů“ pravděpodobně španělské kolegy předženeme. Kromě toho se chystá nové vydání sbírky v USA pod novým nakladatelem.

OHLASY:

„Ve Fracassiho povídkách není nikdo v bezpečí.“
— Laird Barron

„Připomíná autory jako McCammon, King a Bradbury…“
— John Langan, LOCUS Magazine

„Fracassiho práce oplývá mnohými klady: své strašlivé příběhy staví pomalu a pečlivě, s jistou pozorností věnovanou drobnokresbě postav; jeho schopnost popisu je impozantní; a obzvláště zručný je ve vytváření a udržování napětí.“
— The New York Times

O AUTOROVI:
Philip Fracassi je spisovatel a scénárista žijící v Los Angeles.

Pracuje přes 20 let v zábavním průmyslu, byl spoluzakladatelem nakladatelství/ knihkupectví Equator Books ve Venice v Kalifornii a sedm let byl také hudebním producentem v House of Blues Entertainment, kde produkoval koncertní DVD pro kapely The Psychedelic Furs a Public Enemy a více než 3000 živých internetových vysílání například s kapelami The Cure, Motley Crue a Depeche Mode.

Publikoval novely Fragile Dreams, Sacculina a Shiloh. Jeho první povídkovou sbírku, Behold the Void, která vyšla v březnu 2017, jmenoval britský server This Is Horror „Povídkovou sbírkou roku“ a byla pozitivně oceněna recenzenty v The New York Times, LOCUS Magazine a Rue Morgue. Jeho práce vyšly v řadě časopisů a antologií, včetně The Best Horror of the Year (editor Ellen Datlow), Cemetery Dance a Dark Discoveries.

Web: https://pfracassi.com
Facebook: https://www.facebook.com/philipfracassi
Instagram: https://www.instagram.com/pfracassi
Twitter: @philipfracassi
Záznam v IMDB: https://www.imdb.com/name/nm0289476/?ref_=fn_al_nm_1