Z. Hloušková, F. Vrbenská (eds.): Žena s labutí

Na českou literární scénu připlul čtvrtý díl antologie českých a slovenských autorek fantastiky, tentokrát nazvaný Žena s labutí. Sborník s poeticky něžným stvořením v názvu zároveň celý projekt uzavírá. Do poslední štace vybraly Zuzana Hloušková a Františka Vrbenská třináct povídkových děl.

Antologii otevírá povídka Vlčí tvář. Ta pohladí po duši především čtenáře, kteří někdy museli ve svém zaměstnání komunikovat s klienty. Ostatně s takovým záměrem byla podle autorky také napsaná. Příběh, v němž se zaměstnanci reklamní agentury mění za nocí v nelítostné vlky, vyšší literární ambice ani nemá.

Kruhy na hladině přinášejí povídku o nekromantce Nixariem, s níž se někteří mohli setkat již v knize Noční labuť. V ní Zuzana Hartmanová ukázala, že se psát akční fantasy nebojí. To potvrdila i v této povídce, kde Nix čelí nebezpečí, když doprovází karavanu se svým minotauřím přítelem.

Sanča Fülle přispěla do sbírky povídkou El Instigator. I když mě příběh ze zajímavého prostředí církve a řádu v dystopické budoucnosti na začátku upoutal, postupně se v něm hůře orientovalo a ztrácel mou pozornost. Za tím asi vězí fakt, že se děj odehrává ve světe, který autorka podrobněji vysvětlila čtenářům ve svých románech.

Pro mě nejzajímavější a nejčtivější povídkou se stal jednoznačně Labutí kámen. Typicky pohádkový motiv přičarované lásky na první pohled sice působí trochu jako klišé, Emma Surdu ale nápaditě spojila historii s mystikou, takže se může zdát, jako by převyprávěla starou báji předávanou po staletí z matek na dcery. Mladý princ byl sympatický, zlo bylo bezvýhradně zlé a dobro zase naivně bezelstné – jak už to v pohádkách bývá.

Lenka Hnízdilová vypráví příběh dvojice poutníků cestujících mezi světy, Daeranvera a Alerain. Strážci je především kvůli dívčiným schopnostem požádají o záchranu jejich světa, než jej nadobro pohltí temnota. Povídka Mezi světy je svým způsobem poutavá, celkově ale ztrácí trochu na zajímavosti tím, že se čtenář stále cítí být jaksi vně celé situace kvůli nedostatečnému vykreslení prostředí i hrdinů.

K povedenějším povídkám se ještě řadí Krakeniáda. Dva packalové omylem při rybaření probudí v hlubinách spící monstrum. Protože se ale jedná o opravdu humorný výstřelek celé sbírky, čtenář se může těšit na spoustu vtipných scének a originálních řešení nezvyklých situací.

O domácím násilí už toho bylo sepsáno hodně. Děj příběhu V pasti z této řady příliš nevybočuje. Povídka Dagmar Lachmanové mi navíc celou dobu připomínala Dosedělovu Ženu s pastelkami, kde se také hlavní hrdinka zkoušela vymanit z područí opilce a tyrana pomocí nadpřirozených schopností. Předvídatelnější příběh už byl snad jen Ponechajte si od Moniky Kandrikové, kde se rozuzlení nabídlo hned při prvním setkání neplodné ženy s mimozemšťankou.

Žena s labutí zakončuje sérii ženské fantastiky důstojně. Jak bylo u celé antologie zvykem, i ona přináší širokou paletu subžánrů, ze které si to pravé vybere čtenářka historických romancí i fanoušek akční fantasy. Je však ale znát stále větší propast nad původní myšlenkou, provázat všechny příběhy hrdinkou s nitrem vybraného zvířete. Může to být způsobeno tím, že ne každá dáma psala text s úmyslem zveřejnit ho právě v této tematické sbírce. Některé očividně sáhly dokonce hluboko do svých šuplíků. Nijak to však nepřekáží v požitku ze čtení.

Seznam povídek:
Eva Hauserová: Vlčí tvář
Zuzana Hartmanová: Kruhy na hladině
Sanča Fülle: El Instigator
Emma Surdu: Labutí kámen
Anna Olejárová: Krakeniáda
Lenka Hnízdilová: Mezi světy
Veronika Salášková: Kožešina a hůl
Petra Štarková: Havraní rapsodie
Monika Kandriková: Ponechajte si
Dagmar Lachmanová: V pasti
Kristýna Sněgoňová: O lidech a nelidech
Radmila Tomšů: Za chyby se platí
Jana Plauchová: Po oblakoch nikto nechodí obutý

Ukázka

Vydal: Fortna, 2018
Obálka: Jana Šouflová
Vazba: pevná
Počet stran: 352
Cena: 349 Kč