Pomiluj smrt – kruh se uzavírá

Opustit staré, ubíjející a destruktivní prostředí a začít nový život někde jinde s čistým štítem je krásná představa. Ovšem to nejhorší člověka, jako osobní prokletí, doprovází v podobě stínu na každém jeho kroku.

Drobná dívka Aloisie Margetzin přijíždí po dlouhé cestě vlakem ze svého rodného domova na venkově do průmyslového města Mährischfurt. Přijala pozvání od sestřenice Bernardiny, aby zde s její pomocí začala nový život a vydělala peníze na léčbu těžce nemocného otce. Sama však hluboce ve svém nitru cítí, že to byla jen záminka, díky které se jí podařilo utéct před dosavadním životem a obzvláště před vlastním otcem.

Ovšem žádný šťastný vývoj jejího příběhu se nekoná. Ihned po příjezdu ji přivítá zápach továrních komínů a špinavých ulic přelidněného města. Od sestřenice se dozvídá o místním vrahu, přezdívaném Řezník z Mährischfurtu, jenž zabíjí a zohavuje ženy pokleslých mravů. Souhrou náhod se s ním setká již hned první večer, který tráví v úplně novém prostředí. To vyvolá celou sérii tragických událostí, nejen pro ni, nýbrž obzvláště pro všechny lidi nacházející se v její blízkosti. A Lojzička sama si plně uvědomuje, jaké prokletí ji neustále provází.

Veronika Fiedlerová novelu Pomiluj smrt zasadila na počátek dvacátého století a jako místo děje si vybrala průmyslové městečko rakousko-uherského mocnářství. Autorka rozehrála příběh plný sugestivních, až nepříjemně intenzivních pachů a explicitně popisuje bizarně nechutné a brutální scény. Její panoptikum postav s tragickými osudy plyne přímo od prvních slov až k tomu poslednímu a autorka ani na okamžik neulehčí čtenáři jeho pochmurnou pouť. A to ani v několika dobře mířených flashbacích, v nichž navrací hrdinku do jejího starého prostředí a osvětluje to, kým vlastně Aloisie Margetzin ve skutečnosti je.

V edici Zrnka temnoty najdete kvalitní, sice kratší, nikoli však lehčí četbu pro všechny milovníky temné žánrové literatury. Tím spíš, když autor dokáže strhnout čtenářovu pozornost a k jeho vlastní smůle ji udržet po celou dobu příběhu. Veronice Fiedlerové se to podařilo o to více, neboť zasadila Pomiluj smrt do hororově atraktivního a málo využívaného prostředí plného temné erotiky.

Vydal: Golden Dog, 2023
Edice: Zrnka temnoty (svazek 10)
Autor obálky: Michal Březina
Ilustrace na obálce: Detelina Kožucharova
Počet stran: 132
Vazba: brožovaná
Cena: 179 Kč